Thema-avond: "Het coachen van een jeugd team" verleden o.a. trainer bij een aantal zaterdag hoofdklasse ver enigingen), Joost Bellaart (ex-coach van het Nederlands Heren Hockeyteam) en onze eigen Benno Leeser vertelden voor de pauze iets over hun betrokkenheid bij het voetbal en na de pauze konden er door de aanwezigen vragen worden gesteld. Ons lid Jan van Galen (voorzitter van de Sociëteit Olympisch Stadion) trad op als gespreks leider. Met een flinke opkomst was deze avond zeer geslaagd, waar voor namens de AFC onze dank aan alle medewerkers, de jeugd commissie en het bestuur van The Reds. In de dagbladen de Telegraaf en het Parool van twee weken geleden werd uitvoerig aandacht besteed aan de Amsterdamse uitvinder Jan Roedema die toevallig ook al een kleine dertig jaar lid is van onze AFC. Jan heeft een muntenteller uitgevonden, die gebruikt kan wor den bij het tellen van de euromunten. Vestigingen van winkelketens als Blokker, Dirk van de Broek en V&D hebben deze coincounter momenteel op proef en lijken enthousiast. U ziet het weer beste le zers: AFC'ers kom je overal tegen in de maatschappij. Namens de AFC wensen wij Jan met zijn uitvinding veel succes. In de week voorafgaande aan de uitwedstrijd van ons vlaggenschip tegen FC. Omniworld was er in de sportbijlage van het dagblad van Almere een voorbeschouwing geplaatst. In dit artikel met de kop "Een wedstrijd tegen AFC is als een Europacupwedstrijd" worden onze trainer Stanley Menzo en FC Omniworld-trainer Ab Plug- boer aan het woord gelaten over de komende wedstrijd en wordt er ook een humoristisch verhaal over ons lid Maurice de Hond verteld. Dat de wedstrijd in een schitterende 4-1 overwinning voor AFC zou eindigen was toen nog niet bekend, maar was wel de verwachting van onze trainer. Herma Steensma, echtgenote van ons lid van verdienste Jan, is na een geslaagde operatie weer in haar huis teruggekeerd. Voorlopig moet Herma thuis revalideren. Namens de AFC wensen wij haar een spoedig herstel. In de laatste uitgave van het blad Esquire is een artikel opgenomen met de titel "Hoe stijlvol is de Nederlandse voetballer". Bij foto's van trainer Stanley Menzo, Ken Watenabe, Daniël van Meer, Robert Gehring en Rody Turpijn in kleding van ons AFC-vriendelijk bedrijf Tommy Hilfiger is de volgende tekst opgenomen: "de AFC'ers. De stijlvolste club van Nederland heet AFC, de Amsterdamsche Football Club (sinds 1895). Voor één keer zien we de spelers (en de trainer - waar kennen we die ook alweer van?) niet in het rode shirt met de zwarte V. U kunt het blad nr. 4 van april 2004 kopen bij de erkende boekhandel. De voorzitter van onze Medische Commissie en speler bij de vetera nen Wim Crouwel heeft het plan opgevat om in 28 dagen samen met een ook wielerenthousiaste vriend Theo Driessen naar Rome te fietsen. In de Zuid-Indiase deelstaat Tamil-Nadu wordt hard ge werkt aan een ecologisch project, waarbij weeskinderen door middel van huisvesting, voeding, onderwijs, medische verzorging, vak infor matie en milieuvoorlichting worden opgevangen en begeleid. Onze Wim Crouwel en vriend Theo Driessen steunen dit project, dat begeleid wordt door de Stichting Trust. Beiden vertrekken op 6 april a.s. in Amstelveen op de fiets dus naar Rome met als doel iedere gereden kilometer (ca.2000km) ten behoeve van dit project gespon sord te krijgen. Het motto van de fietstocht is: Trust-cycling for childrens life. Het startschot wordt op 6 april a.s. om 9.30 uur gege ven door Frits Barend op het Raadhuisplein te Amstelveen. Diverse bedrijven waaronder Breitling en Bonnit Benelux BV en For Fel lows hebben al hun medewerking toegezegd. Namens de AFC wensen wij de initiatiefnemers veel succes. Als bijzonderheid deelde Wim mij mede, dat hij in Rome een bezoek zal brengen aan Gulio Glorioso, de bekende werper van Italië uit de zestiger jaren tijdens de toen ge speelde Europese Kampioenschappen Honkbal. Wim was in die jaren de vaste catcher van het Nederlands Negental. Toegevoegde zin door redactie: zie artikel Bericht over A.F.C. uit India in deze Schakel. In één van mijn vorige columns in ons onvolprezen clubblad infor meerde ik u over de 50e verjaardag van ons Zilveren Ploeg-lid André Bonnet, zoon van Jo Bonnet- Berk en ons overleden lid van verdien ste Bep. Naar aanleiding hiervan mailde André naar Hans Elias, dat hij in het verre Indonesië trouw alles van onze AFC volgt op de web- 17 maart 2004 82e jaargang nr. 13 site, trouw het clubblad leest en verder ook door zijn moeder op de hoogte wordt gehouden over het wel en wee van de AFC. En dan nu de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg te weten: Piet Ouderland (17/3) - Marcel de Wijs (17/3) - Kees Boyenk (19/3) - Edward Janus (20/3) - Willem Vos (20/3) - Herman Hout man (21/3) - Gijs Nijman (22/3) - Cas Tromp (26/3) - Jan Hein Lnas (27/3 - 60 jaar) - Willem de Ridder (27/3) - Wil Brommelcamp 29/3 - 82 jaar) - Jorgen Seunke (29/3) - Nol Kuikens 31/3 - 60 jaar) - Doby Polak (3/4 - 60 jaar) - Hans Rooze (4/4) - Ab Landman (5/4) - Ton Balk (7/4) - Jan van Schaik (7/4). Aan al de jarige Zilve ren Ploegers onze welgemeende felicitaties. Johan de Bie van links naar rechts: Joost Bellaart, Danny Blind, Hans van der Zee en Benno Leeser Op maandagavond 8 maart was er een grote opkomst van trainers, coaches, teammanagers en andere belangstellenden van AFC voor het forum bestaande uit: Danny Blind (hoofd opleidingen Ajax), Hans van der Zee (ervaren coach uit zowel betaald als amateurvoetbal), Joost Bellaart (coach van Klein Zwitserland en hiervoor van het Nederlands hockey-team) en Benno Leeser (naast succesvol Amster dams zakenman ook betrokken bij Feijenoord en lid van AFC). Zeker zo'n 100 aanwezigen luisterden aandachtig naar de respectieve bijdragen en konden daarna met het forum in discussie. We zullen proberen een samenvatting te geven. Danny Blind verklapte wat geheimen uit de Ajax-school. (AFC- coaches grijp uw kans, we komen ze tenslotte nog wel eens tegen in de diverse competities). Bij Ajax gaat men uit van 4 fases in de leef tijdsklassen verdeeld. Bij de F/E D pupillen staat m.n. techniek voorop, veel kleine partijtjes dus. Overlopend van D naar C junioren in het leren van samenspel en grotere partijen. Daarna (C en B dus) wordt het accent verlegd naar tactische opdrachten om het dan pas echt op het belang van het winnen van de wedstrijd te leggen met alles wat daarbij hoort. Leren herkennen wat de tegenstander doet en daarop inspelen, etc. Tot en met D, (let op trainers van onze jongere teams!) doen ze dat in een 3-4-3 opstelling, daarna schakelen ze over op 4-3-3...Maar ja wij passen ons natuurlijk niet aan de tegenstander aan, dat doen zij maar aan ons, toch In een sterke en vlotte presentatie legde Blind daarnaast ook de na druk op het samenspel tussen trainer en teammanager, de kinderen de gelegenheid te geven fouten te maken, en ze het (zelf)vertrouwen te geven dat dat mag, mits je er maar van leert. Hans van der Zee, had het vooral over de begeleiding en de fouten die je erin kunt maken. En dus wellicht kunt voorkomen. Vooral discipline en duidelijke afspraken stonden voorop in zijn verhaal. En vele leerzame anecdotes. Soms heel simpel, lijkt het, maar we maken het allemaal mee: laat de spelers in de rust eerst 5 minuten bijkomen, dan je eventuele "donderspeech", en daarna vertel je pas wie je wis-

Schakels (clubbladen) | 2004 | | pagina 4