"Klassieke fout" Linkspoten KNVB veteranen Veteranen Argon 26 10 10 6 40 42-31 Westlandia 26 10 5 11 35 33-41 AFC 26 8 9 9 33 42-38 Elinkwijk 26 8 9 9 33 38-37 Kranenburg 26 10 3 13 33 40-52 Nieuwenhoorn 26 9 5 12 32 31-48 ADO'20 26 8 7 11 31 26-35 Tonegido 26 7 8 11 29 38-41 Hollandia 26 6 10 10 28 24-33 FC Hilversum 26 6 9 11 27 31-44 KBV 26 5 5 16 20 26-43 Turkiyemspor kampioen (2 punten in mindering) KB V en FC Hilversum gedegradeerd Hollandia speelt nacompetitie (promotie/degradatie) Amstel Cup deelnemers: Turkiyemspor, Baronie, FC Omniworld, Argon, Westlandia en AFC Twee wereldsterren als voetballer, twee coaches die met Ajax tot nu toe hoog "scoren". Toch maakten Koeman-Krol m.i. de "klassieke fout" bij de stand 2-2 in de wedstrijd AC Milan-Ajax. De klassieke fout die door heel veel coaches gemaakt wordt, door te denken dat een elftal sterker wordt, als men een voorsprong c.q. een winnend gelijkspel zoals in deze wedstrijd het geval was, denkt te kunnen vasthouden door aanvallers te vervangen door verdedigers. Jammer, heel jammer, dat Andy, hij speelde dit keer op links erg goed, zijn plaats moest afstaan aan een extra verdediger, die nota bene a) zijn collega's in de weg liep en b) de aanvalskracht van AC Milan deed toenemen. Andy was de schrik van AC Milan en had bij wijze van spreken de derde goal op zijn "slof'. Maar wat te doen met zo'n slof als je op de bank zit. Angst is een slecht raadgever en aanvallen is de beste verdediging zijn geen loze kreten", deze filosofieën hebben een grond van waarheid in zich. Met wissels" moet je geluk hebben en bovendien "achteraf geklets" hebben wij niets aan zal het weerwoord zijn van de heren coaches. Ik weet het maar driekwart televisie-kijkend Nederland zal gedacht hebben:nee he? Je haalt Andy er toch niet uit? robertduis euronet.nl Johan Derksen gaf van der Vaart het advies om na de normale trai ning nog 20 minuten extra aandacht te geven aan het ontwikkelen van zijn 2-benigheid. De indruk bestaat namelijk dat Sneyder van nature deze 2-benigheid heeft en dat van der Vaart met speciale aandacht daar ook naar toe zou moeten groeien. Interessante zaak in het voetbal. De grote "linkse" voetballers, waar Rafael zeker ook toe gaat behoren (en dan aub niet teveel roofbouw op de middenvoorstek, maar liever op zijn natuurlijke linkshalf posi tie), hebben altijd de indruk gewekt dat hun rechterbeen er alleen was "om niet om te vallen". Ik noem er een paar: Maradona-Puskas- Gento-Keizer-Moulijn. Hun creativiteit en grote intuïtie werden be paald door hun rechterhersenhelft, die eveneens ervoor zorgde dat zij linkspoten waren. Bij rechtse voetballers bepaalt de linkerhersenhelft dat zij juist "rechts" zijn en dat zorgt voor een relatief grotere dosis logica of wel het denken vanuit de rede, anders gezegd, het gezonde verstand. 7 mei 2003 81e jaargang nr. 18 Daar zit nu het probleem: het is eenvoudiger voor de rechtse speler te werken aan 2-benigheid dan dat is voor zijn collega met een specifiek linkerbeen. Grote verschillen in motoriek en nog andere belangrijke aspecten van het voetbalspel zijn ook te verklaren uit het verschijnsel van de 2 hersenhelften. Dat voert ons te ver. Maar een ding is zeker, heer Derksen, van der Vaart heeft het als linkspoot heel veel moeilijker om 2-benig te worden dan zijn "rechtse"vrienden. De vraag is zelfs: is het echt nodig en zou het zijn specifieke "linkse mechanisme" niet in de war kunnen brengen. Bij zijn "rechtse" medespelers is oefenen met links gevaarloos en zeer aan te raden. Met andere woorden: een ver standsmens kun je veranderen, een gevoelsmens nauwelijks. Linkspo ten zijn niet alleen schaars en bijzonder omdat zij linkspoten zijn! robertduis euronet.nl Het moet allemaal niet gekker worden Daar was ie dan. De eerste overwinning van de KNVB-veteranen. Wat zich al zo lang aankondigde geschiedde op 3 mei 2003: de victorie kraaide. Uitbundig, want de zege op het ijzersterke Amstel- land, tot voor kort titelpretendent, was er niet alleen één om in te lijsten, maar ook om van te genieten. Opgewonden, maar toch rustig, goed in het vel, met een glaasje bier in de sociëteit of pratend in het GSM-etje met de absentees, bij voorkeur in het buitenland. Inderdaad, de historisch zege werd behaald in afwezigheid van enkele vaste krachten. Wim, polo spelend in Portugal, Ab op scheidsrechterscursus in Brazilië en Bert op stage (of zit er meer in het vat) bij Man United, ze waren er allemaal niet bij. En waar was Coach Cocky? C.C. was, hoe kan het ook anders bij de tegenstander van volgende week, ZSGOWMS. Zijn op video opgenomen analyse is binnen afzienbare termijn, hopelijk nog dit jaar, beschikbaar. Maar dan de wedstrijd waar het nu allemaal om draait. AFC-Amstelland, een mooie affiche. De werkelijkheid viel nu eens niet tegen. Het was allemaal bijna te mooi om waar te zijn. AFC scoorde en scoorde en liet de artistieke acties van de tegenpartij keer op keer sterven in schoonheid. 2-0 bij rust, dik verdiend en een stand waarmee je je wat kan veroorloven. Dus in godsnaam baardmans er maar in. God zegen de greep. En ja hoor, daar was ie dan. Een doelpunt van Amstelland en onze gasten schakelden er nog een paar tandjes bij. Zou het dan toch nog misgaan? Natuurlijk niet, want Nico en Henk gooiden alles en iedereen in het slot op een wijze die jarenlange ervaring verraadt met het beveiligingswezen. En toen Jan, in innige samenwerking met de gemoedelijke Amstelland-keep, pal voor tijd de stand op 3-1 bepaalde, was er geen houden meer aan. De punten stroomden binnen. Het door 3 gelijke spelen opgebouwde puntentotaal werd ineens verdubbeld. Tranen vloeiden en trots werd het clubhuis opge zocht. De weg er heen was dit maal te kort. 'Hoe hebben jullie gespeeld? Wat dacht je, gewonnen natuurlijk!'. MvdW Zaterdag 3 mei 2003, Quick uit en niet zo maar een wedstrijd, wij moeten winnen om niet afhankelijk te zijn van Quick om kampioen te worden, maar als Quick wint, zijn zij kampioen. Het gaat dus ergens om. Maar is dat wel zo? Je leeft de hele week naar deze wedstrijd toe en dan krijg je te horen dat Jos den Os door een hersenbloeding is getroffen. Een gerespecteerde tegenstander. De avond voor de wed strijd Henk Smit (Quick) gebeld. We waren het er over eens, we gaan ervoor, Jos zou niets anders willen, de uitslag is na afloop niet belangrijk meer. 8

Schakels (clubbladen) | 2003 | | pagina 8