Uit de Oude Doos vtiS>vz ter Ronald Koster alle succes voor het komende seizoen en bij de besprekingen over de toekomst. Tenslotte de verrichtingen van ons vlaggenschip in de hoofdklasse. Gelukkig werd afgelopen zondag na een serie van 4 nederlagen weer een kostbaar punt behaald. Er zijn nog acht duels te gaan en wij allen hebben het volste vertrouwen. Het is prettig te kunnen constateren dat zowel bij de thuiswedstrijden als in de uitwedstrijden veel AFC- supporters het eerste elftal steunen. Met deze steun zal het zeker lukken en daarbij wens ik onze spelers en begeleiding veel succes. Zilveren Ploeglid Cas Tromp viert op 26 maart a.s. zijn 70e verjaar dag. Cas is ruim 50 jaar lid van AFC en speelde in de hogere elftallen zoals het 2e en incidenteel in het le. Gedurende zijn lidmaatschap was hij een aantal jaren functionaris en behoort tot de oude kern van de vereniging. Wij wensen hem namens de AFC nog een groot aantal gezonde en gelukkige jaren samen met zijn echtgenote Diny. En dan nu de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg t.w.: Michiel Roedema (14/3) - Piet Ouderland (17/3) - Marcel de Wijs (17/3) - Kees Boyenk (19/3) - Willem Vos (20/3) - Edward Janus (20/3) - Gijs Nijman (22/3 - 89 jaar) - Cas Tromp (26/3 - 70 jaar) - Jan Hein Lans (27/3) - Wim de Ridder (27/3) - Wil Brommel- camp (29/3 - 81 jaar) - Jurgen Seunke (29/3) - Nol Kuikens (31/3) - Doby Polak (3/4) - Hans Rooze (4/4) - Ab Landman (5/4). Aan al deze jarigen onze welgemeende felicitaties. Johan de Bie Beste Lezers en Lezertjes Faas Wilkes Onlangs kreeg ik een bijzondere uitgave in handen van Hardgras in boekvorm over een van mijn voetbalidolen uit de jaren vijftig, nl. Faas Wilkes van Xer xes, die onlangs 80 jaar is geworden. Een paar andere grote namen uit die tijd waren Abe Lenstra van Heerenveen (die ondanks geweldige financiële aanbie dingen niet naar het buitenland ging maar later wel naar Enschedese Boys wat ik wel raar vond), Kees Rijvers van NAC, Arie de Vroet van Feijenoord, Bertus de Harder van VUC, Joop Stoffe- len van Ajax, en Theo Timmermans van ADO die wel bij profclubs in het buiten land gingen spelen. Wat werden die sterren van toen door Karei Lotsy (voorzitter) en zijn trawanten van de KNVB genegeerd en tegengewerkt toen het om wel of niet betalen ging van een onkostenvergoeding of onder een andere omschrijving. Ze werden zelfs gedreigd met royement en de clubs met hel en verdoemenis. Met veel strijd is de boel na jaren van strijd omgegaan en zijn wij nu beland in een uit de hand gelopen toestand waar los van het betaalde voetbal nu ook veel geld onder tafel doorgaat aan veelal matige ama teur-voetballers tot in de 2e klasse aan toe en volgens insiders zelfs nog lager. Wilkes vertelde dat nadat hij door de KNVB was uitgekotst het voor die tijd ongelofelijke bedrag van 50.000,- gulden handgeld van FC.Fiorentina toucheerde. Dat was als wij even terug keren naar die tijd wel even 15 x het jaarsalaris van mijn vader waar toen 6 mensen w.o. 4 opgroeiende jongens die vraten als wolven van onderhouden moesten worden. Wilkes was één der grootste van Europa en een goed mens die het daarna zakelijk ook ver gebracht heeft. Weet U dat er wel geteld 1 AFCér is die met Wilkes gevoetbald heeft. Dat is onze penningmees ter Bob Neseker die eens op straat met de jongens uit de buurt aan een potje aan het ballen was. Daar stopte een verhuiswagen in de straat met daarop de naam van Wilkes Verhuizingen, Rotterdam. De chauffeur springt er uit en vraagt mag ik effe meedoen. Bleek het Faas Wilkes te zijn en de enige keer dat het ploegje van Bob een potje won. 12 maart 2003 81e j aargang nr. 15 Wat mij nog in het geheugen gegrift staat is dat toen de Nederlandse Profs uit het buitenland terugkeerden na de invoering van het betaalde voetbal een aantal van hen w.o.Wilkes in het Nederlands Elftal wer den opgesteld voor een wedstrijd tegen Denemarken. Ik via de bijvel- den van Blauw-Wit in het Olympisch Stadion geglipt en heb de wed strijd voor nop gezien. De prognoses waren dat de Denen door ons superteam zouden worden opgevreten met minstens 8-0 zo niet 10-0. Maar de Denen altijd al een raar volkje wat voetbal betreft zorgden toen ook al voor een sensatie. Muisstil was het in het stadion omdat het Nederland niet lukte het spel te maken en met pijn en moeite werd het 1-1 waar wij nog goed mee af waren. Vreemde namen Enige schakels geleden las ik in een stukje over de voormalige voet bal club van Joodse origine A.E.D. die eens voor de oorlog op het AFC terrein aan de Zuidelijk Wandelweg een beslissingswedstrijd tegen APGS speelden en wonnen. Mijn vader had voor clubs met wonderlijke namen een voorliefde en zo leerde ik aan tafel al als jongen de volgende namen. A.E.D. (uit de Jodenbuurt waar mijn vader als kind woonde) stond voor Allen Eén Doel maar in de volks mond als Adenom Een Doelpunt, Longa (Tilburg) is afgeleid van Lichamelijke Opvoeding na Gedane Arbeid, NOAD (Tilburg) is Nooit Opgeven Altijd Doorgaan, AGOVV (Apeldoorn) is Apeldoorn- se Geheel Onthouders Voetbal Vereniging (later Alleen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder), Tonegido (Voorburg) is Tot Ons Eigen Ge noegen Is Dit Opgericht en nu volgt een hele mooie H.B.O.K (Broek in Waterland) is Het Begon Op Klompen. AFC 1953. Voordat ik met een parafrase op Pickelaar zonder kapiteinse in maart a.s. opstap voor een zeiltrip van Tenerife naar Enkhuizen nog wat oud nieuws uit 1953 het jaar van de Zeeland ramp. Hierbij werd toen in een artikel onder de kop Kapiteinshut in de schakel van februari van dat jaar roerend stilgestaan. Besloten werd de recette ontvangsten van toen van de e.v. wedstrijd op rampenfonds rekening 9575 te storten en alle AFC'ers betaalden entree incl. de diplomahouders. Daaraan was nog een protest telegram voorafgegaan aan de KNVB dat het bestuur diep teleurgesteld was dat deze niet alle wedstrijden op de e.v. Zondag had afgelast. Nederland in diepe rouw en de KNVB voetbalde als of er niets aan de hand was gewoon door. Wat een afschuwelijke Bond was en is dat nog bij tijd en wijle. Adverteerders. Verder viel mij het volgende op n.l.de naam van een adverteerder The Cockpit Bar-The Flying Dutchman in de Leidsestraat 99. Niet zozeer deze naam maar wel die van de uitbater ene W. van der Neut. Tref fender kon het volgens mij niet. Diversen Voorzitter was toen voor het le jaar Nico Holtzappel en de voorloper van Johan Cruyff met zijn gouden woorden van toen "Techniek is veel, de geest is alles". Good old Jaap Wildschut was net voor het nieuwe jaar vader gewor den van een dochter maar de naam had hij niet opgegeven en dat heb je nu eenmaal met artiesten in dit geval een kunstschilder. Henk Kappelhof vertrok naar Indonesië om de armen te helpen? (grapje) en in december'52 was daar Any Teresa de nieuw geboren dochter van De Heer en Mw. Brommelcamp-ter Steeg. Het gaat hier over onze aardige 81 jarige en nog patent uitziende AFC-Ridder Wil Brommel- camp Qua festiviteiten was de wintertijd ook goed gevuld en had HBS een invitatie geaccepteerd om het kienen op AFC eens mee te maken, zodat U leest het goed "zij het Öud-Hollandse Kienspel in Haagse kringen konden introduceren". Zo ging dat nog in die tijd. Biljart toernooi Een bijzonder gebeuren was het Biljarttoernooi in Krasnapolsky waaraan deelnamen biljarters van Ajax, Blauw-Wit, DWV, Vole- wijckers en AFC georganiseerd door Wim Staats en Teun van Veen. Dat toernooi werd gewonnen door de legendarische Arie Mets met zijn door vele tegenstanders of liever gezegd hun supporters nage bootste yell van "Hup AFC zet een punt". Maar nimmer met zijn bijzondere uitspraak want dat konden zij trouwens niemand hem nadoen. Hij had om een verslag van toen te citeren tijdens de finale" een verbeten trek om de mond, een vast hand aan de queue, trilde van nervositeit en concentratie, maakte hier en daar poedels als olifanten, 4

Schakels (clubbladen) | 2003 | | pagina 4