Uit de oude doos "voetballende" ploeg ligt AFC altijd wel. Wonderlijk: je hoort nooit iets over hun voorzitter, maar wel altijd over hun erevoorzitter. Een nogal dictatoriale figuur. Hij ontsloeg de winnende trainer! De heren commentatoren/analisten blijven een bron van vermaak en ergernis. Han Lips in Het Parool over Wim Jonk: "de beroeps- oplepelaar Wim Jonk, die zichzelf in zijn nietszeggendheid weer eens overtrof door scherp op te merken: ja, die weet wel waar die wezen moet" Wim Rijsbergen: "als het er om gaat, dan halen ze de kastanjes uit het vuur". Is een goede voetballer ook een goede commentator/analist? Worden zij nooit van tevoren getest? Overigens Kraaij Jr. houdt ook niet over. De Cruijffiaanse uitspraken doen mij altijd veel plezier. Johan bij onze Tom: "je moet voetballen om een goal te maken". Johan bij Mart: als je niet op doel schiet, maak je géén goal". Mart kon zijn lachen nauwelijks bedwingen. Tom heeft dan een licht geamuseerde blik. Maar leuk is het wel. Dat een goede zomer Uw deel moge zijn. Tot over een poos. Jan van Dijk Beste Lezers en Lezertjes, (laatste en extra lange bijdrage van dit seizoen) Ik heb door allerlei besognes AFC 1 het afgelopen seizoen zowel thuis als uit niet vaak zien voetballen. De keren dat ik ging kijken geen overwinning gezien. Zo ook niet de laatste wedstrijd tegen ADO'20 thuis. Ligt dat nu aan mij of is het Noord-Hollandse voetbal zoals AFC'34 alsmede Stormvogels en ADO'20 dat spelen meer het lange halen werk met renpaarden op de vleugels en vlug weer thuis niet het type spel dat ons erg ligt. Welgeteld waren er drie aanvallen van ADO'20 over de vleugels en 3 goals. Best knap eigenlijk. Aan de andere kant stond er nou ook geen AFC in het veld waaraan je kon merken dat er nog een kans op het kampioenschap bestond als de concurrentie zou falen, wat overigens niet gebeurde. Ik zie nou nooit eens een overwinning zoals tegen Soest met 8 goals voor. Dit zo schrijvende schiet mij plotseling te binnen dat jaren geleden de trainer Henny Schipper (mij te fanatiek) op de terugreis uit Heemskerk na weer eens een nederlaag tegen ADO'20, in de bus tekeer ging over de mentaliteit van het le team hun onvoldoende inzet, etc. Nimmer zal ik vergeten dat een speler die het gezeur meer dan beu was opstond en zei "Ach man wat wil je nou, we hebben nog nooit gewonnen van die club". Schipper's mond klapte dicht en verder hebben wij hem niet meer gehoord. Yellen In een interview met Robert Gehring in de sport bijlage van Het Parool van enige weken geleden maakte hij o.a. een terechte opmerking dat het vaak zo stil is langs de lijn en er weinig sprake is van aanmoedigingen, een paar getrouwen daargelaten. Daar ben ik er één van als ik er ben, en ook zijn vader Kees. Regelmatig laten wij dan een brul los ter aanmoediging van 'die manschaft'. Ik schijn dan goed verstaanbaar te zijn getuige het feit dat ik na de thuiswedstrijd tegen Argon door Robert werd aangesproken dat mijn aanmoedigingskreet "AFC'ers zien we nog eens wat" als niet erg opbeurend ja zelfs als negatief werd ervaren. Kijk en daar hou ik nou van, in discussie met de aanvoerder over de meest gepaste en of gepeperde yell. Je kan het krijgen zoals je het hebben wilt was mijn reactie sans rancune, maar wat ik na 42 jaar lidmaatschap over AFC roep zeg of schrijf is altijd positief gedoeld. Tegen ADO 20 heb ik mijn yell vocabulaire aangepast en roep nu voortaan "AFC'ers 1 doelpuntje meer is genoeg". 'Hup AFC' is mij niet duidend genoeg en zeker niet daar achteraan nog eens 'zet een punt.' Bij de le brultest van mijn superpositieve yell, brul vroeg ik gelijk of de tekst akkoord was. Robert stak zijn duim omhoog ten teken dat het verstaan en goed was en voetbalde verder de 3-2 nederlaag van AFC tegemoet, die echter voor de tegenstander behoud in de hoofdklasse betekende. Dus die yell houden wij er in en weer een probleem opgelost. Aan de andere kant als iemand aan het begin van het seizoen zou hebben gezegd dat wij om het kampioenschap zouden meedoen bij de herintrede in de hoofdklasse zou ie voor niet snik verklaard zijn. Laten we dus maar tevreden zijn. Henk Dik Heeft U dat ook wel eens? Als je iemand jaren niet gezien hebt en plotseling weerom ziet maar ook de vader gekend hebt dat je dan vaak het evenbeeld van de vader ziet. Dat overkwam mij voor de wedstrijd tegen ADO'20 toen ik bij de ingang van Goed Genoeg na vele jaren Henk Dik zag en sprak. Alsof zijn vader daar stond, klein wat voorovergebogen, corpulent en diezelfde paar donkere priemende pretoogjes. Samen met Henk in de jaren 60 gevoetbald, veel gezamenlijk beleefd en daarna lang uit het oog verloren. Nog steeds met zijn eerste vrouw en wonend in Almelo en werkend bij de ABN- AMRO als regiomanager, alwaar ook reorganisatie stormen woeden. In de rust fijn met elkaar gesproken en nota genomen van zijn sores om mensen te moeten aanzeggen dat zij het slachtoffer van de reorganisatie zijn. Henk sterkte verder het ga je goed en kom weer eens langs. Boekje Ik kreeg te leen het in 1954 uitgegeven boekje Een pot met Pickles van J.H.Wijnand met een bloemlezing van zijn kostelijke Mixed Pickels over zijn geliefde club AFC maar ook over zijn evenzeer geliefde club ACC. En wat lees ik over mijn goede vriend Paul Meijer op blz. 25 bij Gedachten bij een wedstrijd": Pauze tijdens de wedstrijd AFC-T.O.G. in 1948. Drukte in het clubhuis, soep en knijpen. "Wat knijpen, we spelen toch veel beter". "Weet je nog de 2-0 tegen OSV bij de rust en we verloren toch met 4-2... Na de hervatting. Wat gebeurt daar? Zimmerman er uit, dat was de keeper) Sonnevelt (een kanon destijds) er uit, mijn hemel. Vooruit AFC, toen nou AFC (hij had de goede yells toen) en na een halfuur ijsberen gebeurt het ongelooflijke en niet gedachte. En daar komt ie. Die kleine rechtsbuiten - Paul Meijer heet-ie - loopt door op een kansloze bal en maakt op een manier, zoals je ook niet elke dag ziet, er 3-0 van. Dat is de beslissing en je gaat naar echt voetbal kijken en niet knijpen. Die Paul Meijer, nou dat wordt wat! Hebben niet voor de rust Ge Bosch en Tonny Knopper gegnuifd "Dat is 'm, dat joch inmiddels boven de 70) wordt goed". Een ding is zeker ze hadden wel gelijk Paul. Igor Shevtzoff Na de laatste thuis wedstrijd wordt ik aangesproken door een grijze slanke man met een grote bril en klein neusje die ik niet zo gauw herkende maar hij mij wel.Hoe zou dat toch komen vraag ik mij dan af. Bleek het Igor Shevtzoff te zijn, een uitgeweken toen gitzwarte Rus die in de jaren 60 bij AFC voetbalde. Hij speelde o.a.met Ger van Caspel, Hans de Wijs en ik in een van de lagere elftallen en was een verdienstelijke buiten speler. Wat kon die lopen en hij maakte doel punten bij de vleet. Veel plezier mee gehad destijds en wat kon ie zuipen. Verschillende malen met hem uit geweest en hij wist tenten waar ik geen weet van had waaronder een paar etablissementen met Russische inslag. Ik zal nooit vergeten (ik was toen al getrouwd en zo arm als job) dat hij mij en Paula eens mee uit nam en ik voor het eerst in mijn leven in een nachtclub kwam n.l.Caliente om de hoek bij de Stadsschouwburg. Aldaar getuige geweest van een compleet bezopen bezoeker omgeven door overhangende dames met flinke bossen hout voor de deur op een grote bank. De man liet de ene na de andere fles champagne aanrukken en had niet in de gaten dat het imitatie cham pagne was. De ober schonk 3 4 4 glazen in en goot de rest in een plantenbak achter de rug van de bezoeker. En ja, hoor na een slok of twee zei de klant "wat vertelt U mij nu dames, is de champagne nou alweer op?" "Ober nog maar een fles champoekel" en dat ging zo een keer of tien door. Ik wilde er wat van zeggen maar Igor weerhield mij daarvan want daar zou wel eens wat narigheid van kunnen komen. Nog naar zijn bruiloft geweest op 26 mei 1965 in Ede en hem daarna uit het oog verloren. En wat blijkt inmiddels: weer lid (donateur) van AFC, en voorzitter van de AA (Anonieme Alcoholisten) en sinds 30 jaar geen druppel alcohol meer gedronken. Een prestatie van de le orde vind ik dat. In het Parool van 8.7.1995 stond een uitvoerig interview onder de kop: De bekering van Igor S. en dat artikel heb ik bewaard. En nu weer deze ontmoeting en dat vond ik fijn. Evenals zijn uitnodiging om op 16 augustus a.s. aanwezig te zijn op Goed Genoeg waar hij het 30 jarige feit met vrienden en kennissen wil vieren met een vruchtensapje? Igor, weer van harte welkom op AFC. 21

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 25