mmm- r i MIXED PICKLES mi si ingelegd door Willem Adriaansz w.adriaansz@zonnet.nl BLACK-TIE tU Omdat op 18 januari 1895 een handjevol prille scholieren nabij het Willemspark zo nodig de Amsterdamsche Football Club" moesten oprichten kwamen op de dag af 107 jaar later ongeveer 150 AFC-ers bijeen om de verjaring te vieren in Le Méridien Apollo. Zulks op uitnodiging van Bas Rachman; namens het bestuur, dat wel. De gelovigen kwamen uit alle hoeken van Nederland afgestoft en opgepoetst - indachtig het kledingadvies "black-tie". Elders in deze eerste Schakel van 2002 treft u ongetwijfeld een gedegen verslaglegging van de performance aan zodat Pickelaar zich daarvan ontslagen acht en zich hier kan beperken tot enig aanvullend randgebeuren. "Black-tie Zoiets blijft bij Pickelaar even hangen alvorens hij in actie komt om uit te zoeken wat die aanbeveling eigenlijk inhoudt "Zwarte das ligt te erg voor de hand om waar te kunnen zijn. Bovendien bleek naar ruwe schatting een kwart van de aanwezigen opgesierd met een rood strikje. Pickelaar zag zelfs makkers met een heftig kleurgeschakeerd vlinderdasje en hij hoopte dat tenminste één daarvan fladderend het zwerk zou kiezen. Maar tot zijn teleurstelling gebeurde dat net met. Heel veel later thuisgekomen keek Pickelaar vóór zijn beddengang nog even in de Engelse Van Dale. Hij vond "black-tie (het liggende streepje bleek correct) vertaald in "avondkostuum". Zo was het aansluitend goed slapen in zijn fraai bebloemde Met°alles wordt echter zo simpel opgelost. Dat bleek toen Pickelaar, een aanvullende wandeling niet versmadend, om zeventien uur dertig zijn karos achterliet op de Minervalaan en poolshoogte nam bij de nabije parkeerautomaat. Die bleek europroof te zijn, hetgeen hoop gaf. Na 19 uur bleek parkeren vrij van rechten en het ging er dus om anderhalfuur financieel te overbruggen.. Als ongeschoolde provinciaal trachtte hij met toenemende argwaan de spelregels daartoe te doorgronden. Voor alle zekerheid voedde Pickelaar - toch al in feeststemming - het apparaat royaal met tweekleurige euro-penningen, waarop na flikkerlicht en gereutel een parkeerkaart moest verschijnen. U vat hem al: die kaart kwam er dus niet. Kop in de wind. dacht Pickelaar, wegsleepregeling en wielklem trotserend. Waarna hij zich onbekommerd te voet naar Le Méridien Hel werd aldus een waardevolle avond, met veel vertrouwen in de toekomst. In de zeer bijzondere ambiance dacht Pickelaar nog aan de wijze TV-woorden van Johan Cruijff: "het is een afspiegeling van watje ziet dat er gebeurt". En oh ja, met zijn auto bleek achteraf niks aan de hand. CITAAT "Wie plezier heeft in archiveren heeft vertrouwen in de toekomst". H (W.F. - Rik - de Boer, naar eigen zeggen oude Heemsteedse wijsgeer, geb. in 1944). KENNEMERLAND AC_ Dat de laatste twee competitiewedstrijden van AFC gespeeld zijn in Kennemerland zullen maar weinig Amsterdamse ArC- ers zich realiseren: zondag j.l. AFC' 34 -AFC (0-1) en zes weken daarvoor ADO' 20 -AFC (4-2). Dat is op zich voor AFC van weinig belang. Hooguit voor het gehaktballenklassement van Pickelaar als allochtone Kennemerlander. Waarom rept hij dan toch over Kennemerland? Wel, het toeval wilde, dat hij recent een Vondel-drukwerkje hervond, de Gijsbrecht van Aemstel. De traditionele toneelopvoering daarvan op Nieuwjaarsdag in de Stadschouwburg is decennia geleden gesneuveld. Dat stuk ging over de ondergang van Amsterdam (waarin gemakshalve 1304 werd ingeruild voor het begin van de 17-de eeuw). Grootste bedreigers van Amsterdam waren de naaste buren (naar Vondels woorden): "De Kermerlander had met Waterlander dierGezworen duizendwerfdat hij met zwaerd en vier/ Vernielen zou eerlang de menschen en de daecken,/ En tot een kerreckhof en asch en puinhoop maecken/ Mijn oud en wettigh erf, en delven ai mijn eerIn eenen poel, tot wraeck van Floris hunner heer". Na afloop van de AFC-uitwedstrijden in Heemskerk en Alkmaar ziet het er naar uit dat de vrede tussen stad en ommelanden duurzaam is getekend. In beide Kennemer woonoorden consumeerde Pickelaar ongestoord zijn broodje bal (gehakt). BROODJE BAL Over de (gehakt-)bal bij ADO' 20 kan Pickelaar kort zijn. Een enorme bal, waaraan een flink stuk rund te pas kwam. Ongesneden ingebed tussen de twee helften van een broodje (formaat olifantenvoer). Oordeel: kwalitatief goed. Te rekenen tot de subtop van hoofdklasse A. Bij AFC' 34 - naar schatting 100 bezoekers - was een hoogbejaarde dame trait d'union tussen voederluik en balie. Zij had zich de euromuntspecie nog niet eigen gemaakt en was bovendien haar bril vergeten. Kortom: het duurde even alvorens Pickelaar kon toehappen. Oordeel: middenklasser met zilten afsmaak. LITERATUUR Het volgende heeft niets met AFC noch met voetbal te maken. Maar toch... Pickelaar bezoekt graag markten en die zijn in zijn woonomgeving ook ruim voorhanden. Zo schuifelt hij op vrijdagmiddag graag in (alweer) Heemskerk over de weekmarkt, waar hij niet minder gretig snuffelt in het lekkers van een boekenstalletje. Tot voor kort stond daarop de wervende tekst: "Van vacantie- tot kooibooilectuur". Héél héél vriendelijk en voorzichtig wees Pickelaar de uitbater op de schrijfwijze "cowboy". Onlangs bleek de "kooibooi vervangen te zijn. Hij was een "kauwboy" geworden... 12

Schakels (clubbladen) | 2002 | | pagina 12