MIXED PICKLES ingelegd door Willem Adriaansz w.adriQQnsz@zonnet.nl PICKLES De laatste MP-inleg van 2001 alweer en Pickelaar bladert terug. Zijn 13-de Schakel-bijdrage dit jaar. Pickelaar gaat verder terug en komt uit op zijn eerste Mixed Pickles-activiteit, die dateert van 22 december 1976. Asjemenou, dat is 25 jaar geleden! In die kwart eeuw kwam hij tot 231 afleveringen. Gemiddeld 9,24 per jaar. Uitgangspunt is onveranderlijk geweest: eenmaal in de 4 weken meelopen in de Schakel. Maar de weergoden hebben in de wintermaanden het laatste woord. Dan sneuvelt er zo nu en dan een Schakel en daarmee de rubriek Mixed Pickles. Er zijn AFC-ers, die vanwege hun leeftijd geen zicht hebben op de historie van AFC, van de AFC-Schakel en van de rubriek Mixed Pickles. Daarom voor hen (niet hun) een samenvatting van het voorafgaande. Vanaf 1903 lag er een gelinieerd dik onbeschreven boek in een café-restaurant op de AFC-clubavonden. Dat boek had alleen maar een titel: Mixed Pickles. Wie wat op zijn lever had kon daarin zijn oprisping kwijt. Dat heeft veel bijdragen opgeleverd. En als zo 'n boek was volgeschreven en getekend kwam er weer een nieuw vuistdik volgend MP-boek. In totaal moeten er 4 van die boeken geweest zijn, die tot een jaar of 10 geleden verloren gewaand werden. Maar in het zicht van het AFC-eeuwfeest in 1995 kwamen er weer 3 boven water. Eén deel - het derde - bleef helaas spoorloos. De Mixed Pickles-boeken werden overbodig door de sinds 22 september 1922 verschijnende AFC-Schakel. In de loop der jaren verdween daarmee het zicht op het historische begrip Mixed Pickles. Kort na de tweede wereldoorlog nam de toenmalige Schakel-redacteur George Wijnand het initiatief de naam Mixed Pickles te laten voortleven als vaste Schakel-rubriek. Zijn vader, beroepsjournalist Jo Wijnand, vulde de rubriek op verzoek van zijn zoon en deed dat tot zijn dood in 1976. Daarmee verdwenen de Mixed Pickles niet uit de Schakel, want George volgde zijn vader op als scribent en deed dat samen met Pim Adriaansz. Na 2 en een half jaar vertrok George Wijnand voor de toenmalige E.E.G. naar Bangkok. Schrijver dezes zette de invulling solo voort als Pickelaar. En zo is het tot 25 jaar Pickelaarsschap gekomen. CITAAT "Leeg en gehuldigd kwam hij thuis, vermenigvuldigd tot een muis". (Adrianus Roland Holst, Nederlands dichter, 1888- 1976). PICKELTJES Wat doet een bladerende Pickelaar behalve bladeren? Ja, herlezen wat uit zijn geheugen gewist was. Om u een indruk te geven laat hij uit voorbije jaren enige korte Pickeltjes volgen. Sport (1986). Een citaat, overgenomen uit De Gelderlander, waarin een sportjournalist uit de mond van een geïnterviewde speler optekent: "Eerlijk gezegd was dat ook wel een boeking waard, maar ik ging er tenminste nog van voren in; die van Winterswijk pakten alles van achteren". Slagen (1987). Het volgende filosofietje heeft niets met AFC te maken. Wim van Leer - zoon van de vaten vader - vertelde wat zijn moeder haar kinderen vroeger altijd had voorgehouden: "slagen in het leven is afhankelijk van 50% talent en 50% geluk. En die 50% talent is 100% geluk". Piek (1989). Freek van Doesburg, die "AFC-thuis" aan de man brengt, had een verklaring voor de stagnerende verkoop. "Het zit zo", zei Freek. "Als de entree 4 gulden bedraagt komt er van elk tientje bij het loket in elk geval ook een piek terug en die vang ik dan. Maar als voor de overdekte 10 gulden neergelegd moet worden komt er van een tientje niks terug en niet alle mensen spreken dan een tweede tientje aan voor een programma van 1 piek. Dan grijp ik er naast". Bende (2000). Nog iets uit de tijd van keeper Jo Börnemann (Borrie)."Als Be Quick uit Groningen naar AFC kwam voor de competitie om het kampioenschap van Nederland gingen ze met zijn allen naar de oude Bordelaise in de Leidsestraat om vast aan het klimaat te wennen. En daar hebben Sire de Koning en Jaap Bulder eens gewed dat Jaap met zijn hoofd in de soep kon staan. Jaap verloor, maar het was wel een bende". Aperitief (1998). Pickelaar gaat terug naar zijn Franse dorp, waar hij aanzat aan het aperitief - bestaande uit slechts één keuzedrank, te weten champagne - en dus genoot. Er schoven nog wat passanten aan, die - hoe is het mogelijk - Pickelaar niet kenden. Het werd toegelicht: "Dit is Willem, dat betekent Guillaume, maar we noemen hem Piem"... TOT NADER Over de (gehakt-)bal een volgende keer. Pickelaar zal zijn laatste guldens aanwenden voor eindejaarsfooien. Hij treedt onbekommerd het Euro-tijdperk binnen en wenst u het goede in 2002. 11

Schakels (clubbladen) | 2001 | | pagina 11