Voetbal en TV in Nederland Van de Medische commissie Óns Eerste als een schot op de paal. Amsterdam - Thomas Rijsman Na de wedstrijd tegen Den Bosch stond ik het spelershome van Willem II. Lang geleden heb ik daar alle jeugdselecties doorlopen. Ik voelde me thuis. Als jongetje van amper vijf tien jaar trainde je vier keer per week, alleen op woensdag en zondag niet. Regelmatig werden voor de training een aantal jongens aangewezen die met een hogere leeftijds groep mochten meetrainen. Wanneer ook jij je naam hoorde schoot er telkens toch een vreemde rilling door je onderbuik. Ik noem de het ook wel eens het achtbaan gevoel. Te genwoordig zou ik spreken over oprechte verliefdheid. Op een mistige dinsdag mocht Jos van Nieuwstadt met ons meetrainen. Wie is ons? De BI van Willem II. Jos, toen zelf een C-Junior en niet snel onder de indruk van hiërarchie. Hij beschikte over die zeld zame zelfzekerheid zonder in te boeten aan tonend respect. Zuinige arrogantie is geen verkeerde eigenschap. Deze avond flikte ik echter iets wat mij tot de de dag van vandaag is bijgebleven. Vijf graden Celsius, slechte verlichting en weinig gras: in een partijspel had één van de keepers de bal in zijn handen. Ik had mijn verdedigende positie allang in genomen. In de verte zag ik Jos van het doel aflopen om razendsnel zijn positie in te ne men. Want aarzelen of treuzelen, noem het langzaam omschakelen, dat kan natuurlijk niet in een jeugdopleiding van een eredivisie club. Het feit wilde echter dat, terwijl Jos in een kaarsrechte lijn op mij af galoppeerde, hij zijn hoofd 180 graden tegenovergesteld aan zijn looprichting had gedraaid zodat hij zicht bleef houden op de bal. Helemaal geen verkeerd streven om de bal in de gaten te houden (hoewel Co Adriaanse ooit zei dat hij nooit een bal heeft zien scoren). Maar waar Jos niet op gerekend had was de tijdelijk zie ke geest van de schrijver in kwestie. Omdat meetrainen met een hoger team naast leren en beter worden ook afzien betekent besloot ik zelf stil te blijven staan om vervolgens mijn rechterknie op kruishoogte naar voren te steken. Jos van Nieuwstadt zijn goede be doelingen werden onverwacht op uiterst on plezierige en pijnlijke wijze afgeremd. Of het nu zijn voortstuwing of voortplanting was die tijdelijk tot halt geroepen werd, zijn trots en karakter heeft hem uiteindelijk toch ge bracht tot waar hij nu staat: In het hart van de defensie van Willem II en Jong Oranje. En ik? Ik speel in AFC Zaterdag 1 dat uitkomt in de tweede klasse amateurs. In het spelershome gaf ik Jos een hand. Zijn puberhoofd had plaats gemaakt voor ingeval len wangen en diepgelegen holle ogen. Top sport uitgedrukt tot op het bot. Ons korte ge sprekje werd al snel onderbroken door Mar co Gentile. Zijn lange zwarte jas en krullen waren nog niet uitgewapperd of hij vroeg: "Jos, is dat een roze overhemd?". Jos en Marco praatte nog een aantal minuten verder over kleren, ruggen en auto's. Ik was even niet belangrijk meer. Maar overbodig voelde ik me allerminst. Rustig bestudeerde ik het clubkostuum dat Jos aan had. Het was waar. Zijn overhemd was lichtroze en tussen nek en boord paste bij lichte overdrijving een volle vuist Meester Docters van Leeuwen. De donkerblauwe das werd opgesierd met diagonaal witte streepjes terwijl onder de dasknoop met pisgleuf het Willem II logo was afgebeeld. In het paars! Onder het krijt streep vestje, jasje en broek dacht ik ook op de sokken het paarse Willem II logo te her kennen. De schoenen mocht iedereen zelf kiezen. Vorig jaar kreeg men die ook van de club, maar teveel mensen kregen last van bla ren. De Eredivisie heeft ook een logo. Een nieuw logo zelfs. Tussen het handbal, motorcross en Sasha de Boer krijgen we dat bij Studio Sport af en toe in beeld te zien. Is het dan niet 'schattig' om te zien dat het lettertype waarin de opstellingen worden weergegeven hetzelfde is als dat van het eredivisie logo? Café Cobra op het Museumplein schenkt op maandagavond gratis bier. En de Sushi schijnt er heerlijk te zijn. Tussen het herkauwen van de rauwe vis, het wegspoelen met een pilsje en het afroken met een sigaretje wordt er trouwens ook over voetbal gepraat. KPN Telecompetitie en televisie in Nederland!? Het is allemaal een poging tot. Meer kan ik er niet van maken. Het is een krullend schot op de paal. Het is het clubkostuum van Willem II. Meneer van Gelder, ben ik dan echt de enige? Een zweepslag voelt precies zoals-ie klinkt Je trekt een sprintje naar de bal, maakt een plotselinge beweging en ineens voelt het alsof iemand met een zweep op je kuit slaat. Ai, dat kan dus een zweepslag zijn. Tussen achterkant knie en hiel loopt over de gehele lengte de kuitspier, welke op de zwakste plek kan inscheuren, doordat de knie wordt overstrekt en de voet een snelle afzet vertoont. Verder lopen wordt lastig en behalve een drukkende pijn kan ook een lichte verkleu ring optreden op de getroffen plek. Ijs, drukverband en omhoog ermee Bij een zweepslag moet je onmiddellijk stoppen met voetballen en gedurende 24 uur regelmatig koelen met ijsblokjes in een plastic zak of coldpack (wel een theedoek ertussen) of gewoon koud stromend water. Daarna met het been omhoog en eventueel een drukverband. Dit voorkomt overmatige zwelling en pijn. Mocht je klachten houden, dan is een bezoek aan je huisarts zeker de moeite waard om te onderzoeken of je Achillespees nog intact is. Hou in het eerste geval toch rekening met een herstelperiode van 3 tot 5 weken, echter voor de tendo Achillesruptuur geldt een ander scenario. Intussen is het wel raadzaam je conditie te behouden door o.a. te fietsen en het doen van lichte rekkingsoefeningen van de kuitspier onder geleide van de pijn. Hoe voorkom je een zweepslag Doe altijd een goede warming-up Regelmatig rekken en strekken Train of speel nooit met een onvolledig herstelde blessure Gebruik goed passend schoeisel Voldoende bescherming tegen kou Vergeet nooit een cooling-down Zorg voor voldoende rust Train regelmatig Voor A.F.C.ers bestaat het maandagavond inloopspreekuur in de fysiopraktijk van Nij- enrodeweg 914 of bij A.F.C. iedere woens dag van 15.00-17.00 uur en op vrijdagen van 17.00-19.00 uur Clubarts: Dr. Lex Swaan tel: 020-6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel/Frank Til- mans tel: 020-6440070, Reinier van Dantzig 020-6627244 Verzorger A-selectie: Ko GroszeNipper tel: 06 22544077 Twee wedstrijden in de afgelopen periode, vier punten. Thuis, en dit voor de derde maal, gewonnen. Uit niet verloren (en dit voor de tweede keer). Het bekende scenario om hoog te eindigen. Maar misschien lukt het in de nabije toekomst ook om uit te win nen. Why not? In Mijdracht had dat wel ge kund. Maar aan hadden Hieronder de wedstrijdverslagen van AFC- Hollandia en Argon-AFC. 30 september 2001: AFC - Holland ia 2-1 AFC is Hollandia in tweede helft de baas Op een schitterend, zonovergoten veld speelden AFC en Hollandia in Amsterdam een aantrekkelijke wedstrijd. In de eerste helft deden de ploegen niet veel voor elkaar onder. De kansen stapelden zich voor beide doelen op. De twee doelpunten werden keurig verdeeld. Na de thee deelde AFC de lakens uit en kwam al snel op voorsprong. The Reds verzuimden vervolgens de score uit te bouwen, waardoor de wedstrijd tot de laatste minuut spannend bleef. Ton du Chatinier startte op Goed Genoeg met de volgende basis. Edwin van Holten, Maarten Stekelenburg, Mohad Zaoudi, Said Moumane, Robert Gehring, Marco van Ga len, Daniël van Meer, Jasper de Reus, Dennis Purperhart (voor het eerst in deze competitie inzetbaar), Ronald van de Meent en Uli Landvreugd. Met deze elf startte AFC voort varend. De bal ging snel van voet tot voet en al snel ontstonden kansen voor het Hoornse doel. Een schot van Uli Landvreugd voor langs en schuiver van Dennis Purperhart op aangeven van Robert Gehring troffen echter geen doel. Langzamerhand richtte Hollandia zich op. Met elan werd de aanval gezocht en het succes liet niet lang op zich wachten. Een voorzet van rechts belandde via Edwin van Holten voor de voeten van Martijn Veltmeij- er die de bal met een droge knal in het doel 6

Schakels (clubbladen) | 2001 | | pagina 6