Prognose van jo Wijnand 40 jaar geleden foto van het kampioenselftal uit 1946 in de vitrine van ons clubhuis) en moeder van ons bestuurslid Edwin vierde recent haar 82e ver jaardag. De AFC-Schakel wordt nauwgezet gelezen en zij volgt ook via haar zoon alle verrichtingen van onze vereniging. Ook zij laat de bekenden van vroeger hartelijk groe ten, waarbij ik opmerk dat zij al 60 jaar ver bonden is met AFC. Zoals reeds in één van de vorige Schakels medegedeeld, zal voorzitter Dick van der Klaauw op vrijdag 4 mei a.s. om 18.00 uur samen met de voorzitter van de ACC, Rob Dukker en de voorzitter van de ATC, Ronald Koster een krans leggen bij het monument op ons sportpark. Het bestuur zal het zeer op prijs stellen indien vele AFCers bij deze jaarlijkse herdenking acte de présence willen geven. U heeft het wellicht in de kranten kunnen lezen, dat de KNVB haar plannen voor de instelling van een landelijke topliga van zaterdag- en zondagamateurs voorlopig in de ijskast heeft gezet. Gedurende de laatste jaren zijn hierover langdurige discussies gehouden en leek het een lange tijd er op, dat de KNVB de instelling van zo'n topklasse tegen de zin van de clubs door zou voeren. Gelukkig is naar mijn mening nu het gezonde verstand bij de KNVB-bobo's teruggekomen. Recent verscheen een nieuw boekwerk van de schrijver Rik Planting met als titel Leerschool Ajax. In deze uitgave wordt vanzelfsprekend veel aandacht geschonken aan de jeugdopleiding bij Ajax. Diverse oud- Ajaxspelers worden geïnterviewd, waaronder ook ons lid Rolf Leeser. Behalve zijn lidmaatschap bij deze club noemt hij ook uitgebreid zijn andere vereniging en dat is onze AFC, waar Rolf in het verleden een groot aantal jaren actief was als speler, en lid van de toenmalige elftalcommissie A. En dat wilde ik U toch even melden. Toen de AFC in oktober 1963 verhuisde van de Zuidelijke Wandelweg naar de De Boelelaan vond er op 6 oktober een feestelijke opening plaats. Tijdens deze feestelijke happening werd er door ons overleden erelid Jaap van Nek namens de toenmalige ereleden een carillon aangeboden, welk carillon op het hele en halve uur de twee eerste regels van ons clublied zou spelen. In de loop der jaren functioneerde dit carillon niet meer. Een aantal jaren geleden werd door erelid Marcel Koster een nieuwe Rodania-klok aangeboden en sedert kort werd door een actie van penningmeester Bob Neseker ook het carillon weer in ere hersteld. Sedert de vorige week zult U op het hele en halve uur weer het begin van ons clublied horen. Nu wij het toch over het verleden hebben wil ik naast de gelukwensen van Anny Geluk ook vermelden, dat de AFC ook gelukwensen met het behaalde kampioenschap en promotie mochten ontvangen van Tootje van Nigtevegt, weduwe van ons overleden erelid Gerard en van Jopie van der Valk, weduwe van ons overleden lid van verdienste Ton. Bij deze laatste AFC-ster kan ik nog opmerken dat zij bij de meeste thuiswedstrijden aanwezig is. Ons lid Ab Springer, sedert jaren actief als scheidsrechter bij de lagere senioren en jeugdwedstrijden vertoefde op 8 april jl. met echtgenote in Eilat (Israël). Uiteraard werd op die zondagmiddag contact onderhouden met Goed Genoeg. Op bijgaande foto ziet U Ab aan de telefoon op het moment, dat hij verneemt dat AFC kampioen is. Ik ben er van overtuigd dat alle Nederlanders aanwezig op dat moment in Eilat geweten hebben dat AFC weer hoofdklasser is. W Eerste elftalspeler Dennis Purperhart is door de Surinaamse Voetbal Bond uit genodigd om in het Surinaams Elftal uit te komen. In de periode 13 mei t/m 25 mei a.s. worden de finale rondes gespeeld in het kader van de Copa Caribe in Trinidad en Tobago. Namens de AFC onze welgemeende gelukwensen aan het adres van Dennis. Ons lid Ruud de Bruyn heeft van de kampioenswedstrijd tegen ZAP op 8 april jl. video-opnamen gemaakt. Deze video zal op het Gouden Bollen-ballenbal van vrijdag a.s. worden vertoond. Namens de hoofdklasser AFC onze welgemeende dank. In de sportbijlage van het Parool van maandag jl. wordt uitgebreid aandacht besteed aan het kampioenschap van het le Zaterdagelftal. Trainer en speler Peter van der Waart komt uitvoerig aan het woord over dit succes. Namens de AFC is daar niets meer aan toe te voegen dan het leuk te vinden dat Peter met dit succes in de belangstelling staat. De vriendenclub Twee voor Twaalf hield afgelopen zaterdag haar jaarlijkse bijeen komst. Deze groep bestaat uit spelers, die in het verleden in het roemruchte 12e elftal hebben gespeeld. De AFC'ers kwamen bijeen in het buitenverblijf 'Fritzsche Staete' en naar verluidt moet het er erg gezellig zijn geweest. Tenslotte de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg t.w.: Jaap de Boer (26/4) - Rik de Boer (26/4) - Ko Onsman (26/4) - Jaap Wildschut (27/4) - Karei Baar- schers (30/4) - Pim Adriaansz (2/5) - Rein Minor (5/5) - Roel van Nek (6/5 - 89 jaar) - Freek van Doesburg (6/5 - 80 jaar) - Ronald Gans (9/5) - Ron Susan (10/5) - Piet van Ruyven (10/5) - Cor Kerker (13/5 - 85 jaar) - Peter v.d. Heydt (14/5) - Wouter Amesz (15/5) - Theo van Emden (15/5) - Karei van Stuyvenberg (18/5 - 70 jaar) -Frans Spoel (20/5) - Jan Meijer (21/5) - Ron van Does burg (21/5) - Mannes Kinsbergen (21/5) - Herman Fritzsche (21/5) - Cees de Braven (24/5) - Amel Vroege (24/5 - 50 jaar) - Ger van Caspel (29/5) - Arjen Anderiesen (30/5) - Bas Parson (1/6) - Karei van Osch (1/6) - Rolf Leeser (4/6) -Ernst Seunke (5/6) - Ron Bóhne (6/6) - Dik Susan (6/6) - Hans de Wijs Jr, (11/6) - Theo v. Broekhuizen (14/6) - Hans de Wijs Sr. (14/6) en Jan van Broek huizen (16/6). Deze lange reeks van jarigen vindt zijn oorzaak in het feit, dat de eerstvolgende Schakel zal verschijnen medio juni. Van al deze jarigen wil ik een paar extra noemen: erelid Cor Kerker wordt 13 mei 85 jaar. Hij is nog altijd aanwezig bij de wedstrijden van het eerste elftal, alsmede bij alle AFC-evenementen. Oud eerste-elftalspeler Roel van Nek wordt 6 mei 89 jaar. Zijn gezondheid laat de laatste tijd te wensen over, doch hij wordt via schoonzoon Rik de Boer op de hoogte gehouden van het wel en wee van de AFC. Freek van Doesburg gelukkig weer hersteld van zijn operatie wordt op 6 mei 80 jaar. Namens de AFC aan al deze jarigen in de komende weken onze welgemeende geluk wensen. Johan de Bie Sommige belangrijke gebeurtenissen doen je soms aan belangrijke mensen herinneren. Dat gebeurt ook in AFC. Toen ik afgelopen zon dag in de vooravond naar het nieuwbulletin van AT5 keek en daar op afstand visueel "achteraf-getuige" was van het kampioens succes van AFC's eerste team, schoot mij een uitspraak te binnen van Jo Wijnand. Hij was in onze voetbalclub samensteller van enkele jubileumboeken en jarenlang bewon derd eindredacteur van de AFC-Schakel. Dit gebeurde precies veertig jaar geleden. Op 2e Pinksterdag 22 mei 1961, de dag dat AFC met 3-1 van Celeritudo won, kampioen werd in de tweede klasse en naar de eerste klasse promoveerde. Nadat wij oververmoeid uitge- host waren aan de Zuidelijke Wandelweg, ging Wijnand met mij mee naar Amstelveen om ons even wat op te frissen voor de avond, want het vervolgfeest wilden we niet missen. Journalisten die wij beiden waren, luisterden wij natuurlijk naar elk sportprogramma dat we maar door de radio konden beluisteren. Dat viel tegen, buiten een enkel berichtje op "Langs de Lijn" vertelde geen radio nieuwslezer ons over kampioenschap en promotie van AFC. Jo Wijnand keek mij aan en zei dat het hoog tijd zou worden dat er een lokale zender zou komen, die in het weekend sportuitslagen van Amsterdamse clubs kan brengen. Hij doelde daarmee niet alleen op berichtgeving door de radio. "Zelfs", zo voorspelde hij, "zou het mij niet verwonde ren als over twintig jaar of later, successen van Amsterdamse sportverenigingen aan dacht door een televisie-zender krijgen. Wie weet of AFC ooit nog eens kampioen wordt en dat we dan opnamen kunnen zien op het tv-scherm!", voegde hij er lachend aan toe. 4

Schakels (clubbladen) | 2001 | | pagina 4