Uit de oude doos Was er nog wat? heeft verricht, waarvoor onze welverdiende dank. Ons lid Mare de Hond, speler van het Za terdagteam I, is betrokken bij de Webside over AFC op internet. Sedert kort kunt U Mare op diverse plaatsen in Amsterdam en omgeving tegenkomen, alsmede in de media. Mare zijn beeltenis staat op posters in relatie met de reclamecampagne van de telefoonin stelling Ben. Let dus goed op als U achter het stuur zit. Marc is watching you. In een recente uitgave van Nederlands groot ste familieweekblad Privé, trof ik een foto aan van Helga Hekster, echtgenote van ons jeugdcommissielid Nicky. Als PR-manager vervulde zij een prominente rol bij de gala première van de 3-dimensionale attractie "Holland Experience" van oud-talkshowhost Henri Remmers aan het Amsterdamse Water- looplein. U ziet het beste lezers, AFCers kom je in alle geledingen tegen in de maatschap pij. Erg leuk Helga en veel succes. Ook dit keer moet ik mijn bijdrage weer beëindigen met verdrietig nieuws. Op de leeftijd van 92 jaar overleed Mevrouw Ton- ny a Cohen Treves-Doon, weduwe van ons reeds een groot aantal jaren geleden overle den Lid van Verdienste Jaap. Elders in deze uitgave van de Schakel vindt U een in me- moriam van Pim Adriaansz. En dan nu de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg t.w. Rein Akkerman Jr (27/10), Fred Gehring (27/10), Jan Brand (29/10), Gerard van Poorten (2/11), Dick van der Klaauw (5/11 - 70 jaar), Nico van Til (5/11), Henk v.d. Bergh (6/11), Ben Truyens (8/11) en Jan Pelsma (11/11). Aan al deze jarigen onze welgemeende gelukwensen. Johan de Bie Beste AFC'ers en AFC'sters. Mijn methode werkt. Ik kom als AFC thuis speelt tegenwoordig iets later en ja hoor toen ik binnen kwam bij AFC-Hercules stond het al 2-0. Ongelofelijk! Eindstand 7-1 en een week later (door familie perikelen niet ge zien) 5-3 gewonnen van Turkiyemspor Dat is als ik het goed heb in de laatste 4 wedstrij den 18 voor en 5 tegen. Dat heb ik nog nooit meegemaakt op AFC. En wat een schitteren de recensie in de sportbijlage van Het Parool van 16 oktober over de pot tegen Turkiyem spor. Twee volle pagina's met o.a. de koppen "Op de Amsterdamse velden gebeurt zo veel moois en "AFC heeft weinig kansen nodig" alsmede "De koelbloedigheid van AFC gaf gisteren de doorslag". Nog niet zo lang geleden was het met ons gedaan als de tegenstander van 3-1 op 3-3 kwam en verder over ons heenging. Nu delen wij de tikken uit en dat is een prima gevoel. Over tikken gesproken, wel jammer van de lelijke blessure van de goede voetballer Yucel Gonduglu. Op de fotoserie in het Parool is duidelijk te zien dat de bal al ge speeld was toen Maarten Stekelenburg door gleed op de enkel van de tegenstander. Professioneel of een beetje dom???? De kenner mag het zeggen. In ieder geval het was niet fraai en hoop ik op een spoedig herstel van deze speler. En nu naar de oude doos van rond 50 jaar geleden. Wist U dat in het seizoen 1950/1951 AFC in de 2e klasse B van District 1 speelde en dat Hercules toen in de zelfde poule zat? Andere tegenstanders waren West Frisia, ZFC, Alcmaria Victrix, Watergraafsmeer, Volendam, Zeeburgia, HRC en Elinkwijk. Wij stonden er na 5 wedstrijden niet zo best voor met 2 punten en 4 doelpunten vóór en 11 tegen. De 5e wedstrijd tegen Hercules was toen van een bedroevend gehalte volgens scribent Do.B.G., omdat de tegenstanders wel vastberaden het veld opkwamen om hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Zijn het bij ons dan allemaal van die lieve jongens die zoet op zij gaan als er een tegen stander aankomt om een duel te vermij den????? Met het hoofd in de schoot werd het volgen de geconstateerd nadat van Hercules uit met 3-0 verloren was: dat je het met 7 vechters nimmer kan winnen van 11 vechters. Zo, die zat eventjes en getuigde bovendien van een vlijmscherpe analyse gestoeld op een forse voetbalkennis. Verder werd in 1950 met dikke letters aan dacht gewijd aan een gebeurtenis tijdens de wedstrijd AFC 4 -QSC 2. Een AFC'er raakte gewond en moest het strijdperk verlaten. Een reserve was er niet en toen ging de speler van QSC die de overtreding had begaan uit eigen beweging het veld af. Zou dat een geste zijn die meer op de Nederlandse velden zou gaan volgen en als een sneeuwbal zou gaan rol len????? vroeg men zich hoopvol af. Nou, aan me hoela! Kijk maar Wat er van geworden is. Van onze HOPE en TOEKOMST viel mij toen bij de Junioren Al een naam bijzonder op: Rudi Falkenhage. Is die niet later acteur geworden???? Om het 1e team te inspireren tot betere resul taten werd toen door de Heer J.H.Galavazi een special geschreven onder de kop 'EN THOUSIASME'. Ik las en huiverde van het volgende: "Speel voor wat je waard bent. Capaciteit voldoende aanwezig. Geef je geheel en treuzel niet te lang met de bal. Weest voort durend actief en moppert niet als de bal niet komt Met nog meer van dergelijke oppeppers werd gepoogd de spelers van het le team te door dringen dat gunstiger omstandigheden ge wenst waren zodat men zich niet behoefde te verwijten slap en egoïstisch te zijn geweest. Tegenwoordig zijn er andere methodes zoals de keeper van het le niet meer opstellen als die 2/3 minuten zich te laat gemeld heeft. Maar één ding is zeker, de opbeurende woorden schenen geholpen te hebben want de wedstrijd daarop tegen ZFC werd met 5-1 gewonnen. Aan welke methode geeft U de voorkeur? En U weet het, verloren is nog altijd een slechte trainer en gewonnen is nog altijd een goed Bestuur. Toch was wijlen Wim Staats toen nog niet helemaal opgelucht want hij vergeleek AFC in die tijd met kersen. Zij zijn beiden rood, zij worden vaak ingemaakt, dan zit er geen pit in, en met brandewijn zijn ze het lekkerst. En tot besluit las ik dat de Heer en Mevrouw Timmermans in de vorige eeuw op 18 sep tember 1950 met grote vreugde kennis gaven van de geboorte van hun zoon Timotheus Hendrik. Ik ken hem niet anders dan als Tim maar ga in het vervolg om te pesten Timo theus tegen hem zeggen. Beste lezers en lezertjes tot de volgende keer. B.Ack vroeger liefst rechts) Een smaakmakende speler. Zo staat het in het Honderdjarenboek en hij was het ook. Wie? De veel te jong overleden Tonny Dis selkoen. Maker van twee memorabele doel punten: de winners bij de finale van het eertijds zeer bekende Twentse Ros-toernooi en zijn goal die ons in 1974 in de Hoofdklas se bracht. Met een waardige begrafenis en bijzonder goede toespraken (soms geheel in de stijl van Ton: niet van humor ontbloot) namen zeer velen afscheid van hem. Er vielen de afgelopen tijd weer opvallende uitspraken te noteren. Zoals die van te Napel: "de scheidsrechter vindt het zeker nog te vroeg in de wedstrijd om al een penalty te geven". Hoe kan een terechte penalty ooit te vroeg zijn? Bij het zo langzamerhand beken de TV programma "Sport aan tafel" werden recentelijk weer rake opmerkingen gemaakt. Met name t.a.v. het gedrag van de "Heren" Davids en Melchiot tegenover de pers. Ronduit onbeschoft. Bovendien vergeten zij daar als speler van het Nederlands elftal te staan en niet als individu. In de uitspraken van Koeman en Adriaanse na Vitesse - Ajax kan ik mij ook maar moeilijk vinden. Koe man: "pittige overtredingen en dat soort dingen gebeuren in een wedstrijd". Adriaan se: "gemeen en hard spelen is een kwestie van ervaring. Ook op dat gebied is Vitesse veel verder dan wij". Lust u nog peultjes!? Ik weet niet hoe u het ervoer, maar daar bij Türkiyemspor - AFC heerste toch wel een bijzondere sfeer. De loeiharde Turkse mu ziek, de Turkse specialiteiten, verkocht vóór het clubhuis van SDW, de man met de trommel, die met zijn lawaai menige AFC-er van de tribune joeg. Een thriller van een wedstrijd met zeer veel AFC supporters. Houden zo. Tja, dat SDW. Een groot club huis, praktisch leeg, mooie velden waarop niet gespeeld werd. Zijn er geen reserve teams en jeugdelftallen, die de betreffende zondag thuis moeten spelen? Eens een ijzer- sterke club, onder leiding van de bekende Joop Wagenaar. Joop had, letterlijk, een aparte zetel in hun bestuurskamer. Meer een troon, zou ik zeggen. Ooit zag ik hen aan de Multatuliweg spelen om het kampioenschap van Nederland, naar ik meen tegen Be Quick (Z). Een wereldelftal met, jawel, Henk Bijlsma, Arie Hommel, Bep Thomas, van Diepen e.a. Daar ook werd AFC in 1969 (de laatste keer!) in de uitwedstrijd tegen SDW kampioen. Zou het er eindelijk, na 31 jaar, weer in zitten? Na de wedstrijd tegen Tür kiyemspor verschenen grote en deels goede verslagen in de pers. Van de foto's in Het Parool was ik niet zo gecharmeerd (in een fotoserie van vier werd een overtreding door een AFC-er, en niet zo'n geringe, in beeld gebracht).

Schakels (clubbladen) | 2000 | | pagina 6