VOETBAL IS VRIENDSCHAP EVEN OVER IETS ANDERS de KNVB en de KB VB het initiatief hiertoe. In 1994 volgde de kandidaatstelling, In 1995 de toewijzing en in 1996 de start van de voorbereiding. Nog wat interessante getallen: EURO 2000 is het derde sportevenement in de wereld. De totale exploitatie is 150 mil joen gulden met ruim 1 miljoen toeschou wers, miljarden TV kijkers en 5000 journa listen. Er wordt gespeeld in 8 steden: Am sterdam, Arnhem, Eindhoven Rotterdam, Brugge, Brussel, Luik en Charleroi. Op 12 december dit jaar vindt de loting plaats. In Nederland werden 1,385 miljoen aanvraag formulieren voor kaartjes verstuurd. Op 10 juni 2000 is de opening te Brussel en op 2 juli de finale. Hoe je het ook draait of keert: de degradatie van DWV is een groot verlies voor het Am sterdamse voetbal. DWV is voor mij toch altijd Roef Bakker, Ruud Molenmaker en toch ook een beetje hun befaamde trainers Ger van Mourik en Hennie Schipper. Ten tijde van het verschijnen van deze Schakel is er misschien een remplaijant: AFC of KBV? Weer eens een merkwaardige uitspraak van Louis van Gaal: de "de Boertjes" hebben zich op- en in het veld bewezen. Verschil? Overigens vind ik Jan Wouters aanmerkelijk eerlijker in zijn uitspraken en hij was boven dien een aanzienlijk betere voetballer. Ook eerlijk is van der Sar. Hij geeft zijn fouten ruiterlijk toe; een goede en sympathieke keeper! Wat mij de laatste tijd opvalt is het feit, dat TV reporters vaak verzuimen om voor de aanvang van de wedstrijd de kijkers te ver tellen wie wie is. Met de gigantische variatie in uit- en thuis shirts slaat de verwarring toe, en zeker bij mensen zoals ik, die redelijk kleurenblind zijn. Via de commissie van beroep kwam ik aan wat verontrustende cijfers. Ons District West II, de voormalige afdelingen Amsterdam en Haarlem, spant in negatieve zin de kroon. Ernstige aantijgingen t.o.v. de scheidsrech ters: 23 gevallen op een totaal in Nederland van 133. Protesteren tegen en handtastelijk optreden: 31 gevallen, tegen een landelijk totaal van 141. De betreffende scheidsrech ters waren voor 71% bondsscheidsrechters en voor 29% clubscheidsrechters. Tot slot: waar is toch dat beroemde "kontzakje" op het voetbalbroekje gebleven? Goed voor een zakdoek. Irritant blijft het spuwen en het "opschonen" van de neus in het veld. Misschien een item voor onze sponsor ADIDAS? Tot de volgen de keer, wanneer wij allemaal hopelijk weer lid zijn van een Hoofdklasser! Jan van Dijk Het voordeel van als je maar weinig op AFC komt, is dat als je er komt, je veel aandacht krijgt. Van vele kanten word je aangesproken, handen geschud, armen gezwaaid, brede glimlachen getoond en welkomskreten geuit. Ik had die aangename ervaring onlangs. Zelfs twee keer in één weekend. Waarom twee bezoeken Dat kwam door kleinzoon Guido, die met zijn vader (mijn schoonzoon dus) en zijn grootvader pertinent naar de De Boelelaan wilde, toen hij een weekendje in Amstelveen logeerde. Guido kon dit zich permitteren, omdat zijn eigen club WFC hem als F-je met zijn jongensteam een vrije zaterdag had gege ven. Waardoor hij niet in zijn woonplaats Wageningen hoefde te blijven. Nauwelijks op het adres van zijn grootouders (van moeders zijde) aangekomen, gaf Guido (ruim zes jaar) te kennen met papa en opa te wilde gaan voetballen. Het liefst op het complex van AFC. "Want", zo zei hij, "als ik in Amstelveen zou wonen, ging ik voor AFC spelen Samen met vader Erik en met Guido, uiteraard opgewacht door AFC's vice-voorzitter, die voor de jonge Wageningse voetballer ook als opa geldt, kwam ik die zaterdagmiddag AFC's oprijlaan op. Guido al met de bal dribbelend, zoals, zo merkte hij op, "ze dat ook bij Ajax doen". Hij vond het leuk in het clubhuis (broodje kroket van opa Johan) en daarbuiten (doelschieten met zijn vader op het achterste veld). Bewonderend keek hij naar de spelende jeugdploegen. Gelijktijdig met het zich in gedachten vereenzelvigen met de beste speler van het veld door de toekijkende Guido, kon ik de hartelijke welkomsgebaren- en woorden van mijn clubgenoten tot mij nemen. Alsof ik nooit lang was weggeweest. Terreinmeester Leo deed goedmoedig een oogje dicht, toen Guido zich met zijn vader op het kortgescho ren gras voetballend amuseerde. Het werd een feestmiddag voor Guido, zijn vader en zijn grootvaders. s'Avonds aan het einde van het naar-bed- verhaaltje moest ik Guido beloven de volgen de dag opnieuw met hem en vader Erik naar de AFC-velden te gaan. Nu om het eerste elftal te zien spelen. Een tweede blij voetbalavontuur volgde. Uiteraard achter het doel van de tegen stander (Guido: "Want dat heeft opa Johan mij gezegd") volgden we de wedstrijd. Met als een hoogtepunt voor Guido de handdruk en de belangstelling die hij van de geblesseerde en dus aan de kant staande Bob Gehring kreeg. Intussen bleef ik handen drukken, armen zwaaien en leuke gesprekken voeren, meestal leunend over het hek. Het meest verrast bleek Schakel-redacteur Machiel van der Woude over mijn herhaalde aanwezigheid. Verheugd omdat wij samen wat journalistieke klusjes voor AFC achter ons hebben. Toch ontging mij niet de vragende maar verbaal niet toege lichte blik in zijn ogen om "eindelijk weer eens een stukje voor de Schakel te schrijven". De man heeft gelijk. De zal, overigens tot zekere vreugde van mijn tweelingbroer, meer met Guido en zijn vader naar AFC moeten komen. Wil ik bij mijn kleinzoon populair willen blijven. Sedert het laatste voetbal-WK is Guido stapelgek van voetbal. Hij vertelt ons nauwgezet over de halve omhaal waarmee Wamberto in het halve finale-duel voor de nationale beker tegen Feijenoord de score voor Ajax opende. Hij doet ons met bewegingen voor hoe Melchiot uiteindelijk Ajax naar de bekerfinale schoot. En als hij hoort, dat ik in de Arena naar Neder land - Argentinië heb gekeken, verzekert hij mij, dat Davids niet alleen de beste Nederland se speler was, maar er nooit door de scheids rechter had mogen worden uitgestuurd. Het blije telefoontje afgelopen maandagmorgen vanuit Wageningen, waarin hij aangeeft dat Ajax door de nieuwe overwinning (nu met 6- 0) op Feijenoord toch de betere ploeg is, maakte mijn dag goed. Voetbal heeft Guido's leven verrijkt met als favoriete clubs AFC en Ajax, en daarbij natuurlijk ook zijn eigen Wageningse Football Club. Een club, die opa Hans en opa Johan op de vroege zaterdagoch tend regelmatig bezoeken om Guido en zijn F- jes aan te moedigen. "Voetbal is vriendschap" staat op bladzijde 200 van AFC's Honderdjarenboek te lezen. Aangegeven als streefmotto voor de 21e eeuw. Het gaat hier om een kort bijschrift van een foto, waarop mijn eerste kleinzoon staat afge beeld. Met AFC-sjaal om en AFC-pet op. Een passend motto bij het bezoek dat Guido, zijn vader en zijn grootvader dat ene weekend aan het voetbalspektakel aan de De Boelelaan brachten. Want die vriendschap mocht ik duidelijk proeven. Dankzij Guido Soeteman Hans de Bie Beste Nicky, Je had het vorige keer over mode. Nou, zwart mag je blijven dragen, hoor. Het blijft de kleur van de creatieven, maar zilvergrijs en wit worden dé kleuren voor deze zomer. Lijkt me leuk voor je, een zilvergrijs stretch T-shirt van Joop! (ook een merk), op een spierwitte tracking-broek van Comme de Garfons, handig met die zijzakken voor je CD-ROMmetjes en daarop een anthra jack van WL&T (die zoek je maar op). Dit alles maak je compleet met een paar sandalen. Ik hoor je denken: sandalen, daar lopen ze bijna allemaal op bij IBM. Maar Nick, jij gaat ze ook dragen, maar dan zonder sokken. De trend op dit moment. Let maar op, je maakt vanzelf promotie. Oh ja, DKNY betekent: Deze Kleding is Niet van Yesterday. Genoeg over mode, ik was dit weekend niet bij AFC, ik moest naar de Huishoudbeurs. Moet je ook eens doen, wij hadden een tweedaags combi-arrangement van Libelle samen met de hotelbon. Slapen in "Het Am- stel" voor f 25.- p.p., niet duur. Je moest er wel blijven eten, beetje weinig voor f 800.- met z'n tweeën.(zonder wijn). Maar, die beurs was te gek. Leuke dingen gekocht, man. Een chocolade-ijsmachine, een volau tomatische kersenontpitter en een prachtige chromen toiletontstopper. De tweede dag zijn we naar de interieurbeurs geweest. Fantas tisch, het nieuwe minimalisme, dat wordt het helemaal. Hoogtepunt van het minimalisme was de totaal lege Amstelhal. Ik heb nog "een bakkie gedaan" met Nico, je weet wel, die van de TV, van Eigen Tuin in Huis. Hij stond op een stand met behang- tackers, handig joh, heb je geen stijfsel meer

Schakels (clubbladen) | 1999 | | pagina 6