SCHAKEL 75 JAAR ONS EERSTE Onze tenue JUBILEUM-NUMMER MARKEERT 75 JAAR SCHAKEL Afgelopen zaterdagavond was het zo ver. Net voor het begin van de verjaardag van onze club had ik de eer op namens de commissie Pers, Publiciteit (dus niet Propaganda, zoals wel eens verondersteld wordt) en Evenemen ten de eerste (nog wel sobere versie van de) Jubileumschakel te overhandigen aan ons aller voorzitter Dick van der Klaauw. De Jubileumschakel die, als het goed is alle leden samen met de 'gewone' Schakel hebben ontvangen. Waarom deze jubileumschakel? Niet omdat de AFC zondag j.l de leeftijd van 103 bereikte. Wel vanwege het feit dat de Schakel al weer 75 jaar de schriftelijke intermediair is tussen al die AFC'ers die op enigerlei wijze op de hoogte willen zijn hoe (een bepaald onderdeel van) de AFC reilt en zeilt. Een moment om even stil te staan bij ons huisblad zelf, bij de vele honderden scribenten die met elkaar duizenden blad zijden van ca. 900 nummers vulden. Niet op een vooral beschouwende wijze, want in die opzet voorzag al de bijdrage van Pint Adriaansz aan het Honderdjarenboek. Maar wel, om deze stijlbloem ten tweede male te gebruiken, op een manier waarbij een selectie van bijdragen 'door de jaren heen' inhoud zou geven aan de betekenis van 75 jaar Schakel. Maar hoe een selectie te maken uit zo'n overvloedig aanbod? Wanneer de Jubileum-schakel wordt opengeslagen zal het de lezer al snel duidelijk worden dat de keuze met name bepaald is door de 5 redacteuren, die ieder Schakel-15 jaren voor hun rekening hebben genomen. Pim Adriaansz, die ook tekende voor de algemene inleiding, Jan Steensma, Hans de Bie, Gerard Trebert en Rik de Boer blijven ook op deze manier nauw verbonden met de Schakel. Maar nadat deze bijdragen het levenslicht hadden gezien begon het (op)zoekwerk, een hels karwei, mogelijk omdat er iets op te zoeken valt - waarmee de grote waarde van een solide clubarchief weer werd aangetoond - én omdat er mensen bereid waren deze arbeidsintensieve klus te klaren - waarmee het eminente belang van een archiefcom missie voor de AFC (in deze met Rik de Boer en Hans de Wijs in de frontlinie) weer werd bewezen. Na het zoeken kwam een voudig gezegd het schuif- en plakwerk, een (ontwerp-)taak die met veel inzet en vakman schap door Lex Rimini werd uitgevoerd. En vervolgens was er onze huisdrukker Printteam waarmee met veel plezier (en aan hun kant met veel geduld) samengewerkt werd aan de finale versie van het Jubileum nummer. De geweldige drive en profes sionaliteit van de heer Valentijn Jorritsma mag hierbij niet onvermeld blijven. Het eindresultaat is per definitie arbitrair en dat levert al genoeg gesprekstof op. Hopelijk gaat men niet allereerst op zoek naar zijn of haar stukje of, zoals iemand zei naar de onvermijdelijke fouten, maar beziet men ook dit feestelijk nummer zoals altijd als een Schakel die komt binden, de oude club aan d'oude vrinden. Zo gezegd, veel, heel veel interessant materiaal is niet gebruikt, maar de kennis making met veel boeiende Schakel- bijdragen heeft via dit 'project' plaatsgehad of is hernieuwd. Dat maakt het mogelijk resp. welhaast verplicht om ook na het verschijnen van dit jubileum-nummer met enige regelmaat stukjes uit het Schakel-archief te publiceren, te beginnen met een oude (juli 1927) bijdrage van de toenmalige Commissie van Materiaal over het (in principe mooie) tenue van AFC, waaruit ik op afgelopen jaardiner uit citeerde. Veel leesplezier! Machiel van der Woude Het is het Bestuur opgevallen, dat veie spelers onzer verschillende elftallen, het eerste elftal maakt hierop zelfs geene uit- zqndering, dich niet houden aan de voor geschreven tenue, n.l. rood jersey met zwarten band, zwarte broek, zwarte kousen met rood zwarten band. De Heeren verschijnen in de meest uit- ^enloopende plunje, shirts, blouses zonder band, pantalons die eens zwart waren en kousen bij het fantastische af (Oh, Schar rel Longen). Naar wij van verschillende spelers ver nomen hebben, bestond bij velen eene nei ging om de roode flanellen bLouse de voor keur te geven, aangezien de kwaliteit hier van zooveel beter is dan de door de firma G. J. Eilers «Cd. verkochte jerseys. Echter, 'deze blouses zijn in strijd met her voor schrift Wij hebben ons daarom eens tot de Heeren G. J. Eilers Co., Kalverstraat 43, gewend en liet resultaat der besprekingen is geweest, dat deze thans; een jersey van prima kwaliteit, met zwarten band, geheel volgens voorschrift aanbieden tot den ci- vielen prijs van f 4.— minus de 22 pCt. korting (de Heer Eilers Sr. heeft mij per soonlijk verzekerd, dat die 22 pCt. er niet ■eerst opgelegd zijn, om zje later met nobel gebaar weder van den prijs af te halen). Jerseys in de oude kwaliteit zijn nog beschikbaar tot den prijs van f3.10 minus 22 pCt Dus Heeren, kijkt, nu wij welhaast het nieuwe seizoen weder aanvangen, nog eens terdege de voetbals pull en na en spoedt U zoo nocdig naar de firma Eilers Co., ter aanvulling van een en ander, opdat Onze elftallen in het as. seizoen steeds in het veld .komen, overeenkomstig de voor schriften niet alleen, doch tevens netjes en proper. Vooral het eerste elftal: waarnaar zoo wij. succe: hebben geregeld publiek 'komt kijken, wenschen wij toe. dat alle spelers in eene uitrusting verschijnen als bovenbedoeld en dat de uiterlijke homogeniteit in de ploegen alsdan zal worden geëvenaard door de in nerlijke. Voorwaarts! De Comm. v. Mat. Han Peekei en zij, die het gingen doen! The true story Als ik eerlijk ben, zie ik -verwend als ik ben bij de AFC- stiekem altijd een beetje op tegen dit soort tripjes. Enerzijds is het na tuurlijk lekker 'er even uit te zijn', zonder te hoeven nadenken, anderzijds blijft het een hernieuwde ontgroening, een 'survival of the fittest' in de vorm van een trainingskamp met verplichtingen. Als ik nog een keer eerlijk ben, zou ik ook nooit op vakantie gaan naar de Canarische Eilanden. Afgezien van het klimaat heb ik weinig kunnen ontdekken wat mijn interesse daadwerkelijk zou kunnen prikkelen. Ten minste, daar waar wij zaten. Playa des Ingles, op het eiland Gran Canaria, is een toeristen centrum met weinig authenticiteit en ons pastelgekleurde hotel Buena Ventura liet zich kennen als een voornamelijk Duits georiënteerde entertainmentfabriek (what's new?). Waar gedurende de hele dag en dan bedoel ik ook echt de gehele dag, kreten als 'Jetzt geht's los' uit de boxen schalden. En toch, toch was het (weer), om Ursul de Geer aan te halen, FANTASTIES. Hoe is dat mogelijk? Eigenlijk begint dat al bij aankomst. Ik kan moeilijk zeggen dat het vroege verzamelen op Schiphol (05.45 uur) verhelderend werkt, maar wanneer de zon en de warmte zich op de vliegtuigtrap aandie nen, zijn de zorgen en de gemengde gevoe lens direct vergeten. De zonnebril kan op. Wanneer we ons wat later geïnstalleerd hebben in het hotel en we topless rond het zwembad zitten, is het leven nog zorgelozer. Ik steek een sigaret op. En wanneer de tradi tionele strandloop met de letterlijk nekkende (Frank Keijzer en Erwin Smit) trappen aan het eind er op zit, de jetlag verwerkt is en we weer fris in het hoofd zijn, als je begrijpt wat ik bedoel, kan de werkelijke teambuilding beginnen. Op weg naar de tapas, op weg naar de sangria, op weg naar het befaamde res taurant "La Casa Vieja'. Hiermee ben ik gelijk beland bij de meest memorabele avond. Ik weet nog steeds niet precies wat er allemaal gebeurde, maar ik zal een korte impressie proberen te geven. Naast de gebruikelijke emotionele, maar nogal rare speech van Ome Henk, het heen en weer geschreeuw en het meezingen met de lokale Los Lobos van 'Guantanamera', geeft Uli een werkelijk ophitsende danssolo weg en blijkt Joey 'The Eagle' niet alleen de eerste zwarte voorzitter van de AFC te zullen worden, maar ook de eerste zwarte schansspringer te zijn. Vervolgens wordt er spontaan een nieuwe traditie geboren: alle nieuwkomers moeten iets zeggen met als inzet een prachtig be werkte, verzilverde sangria roerlepel, oftewel de Han Peekei (lees: Amel Vroege) Wordt Vervolgd-Trofee. Zo is onder andere Robin humoristisch, Ralph poëtisch en Martin S. kritisch, maar wint Laurens, alias Lampie, glansrijk door geniepig in te spelen op de AFC-gevoelens. Volgens mij heeft ie er zelf nog steeds tranen van in zijn ogen. Daarna krijgt Amel het nog voor elkaar de plank mis te slaan door te denken dat er iets (wat?) uit de hand loopt en wijst ons streng op onze verantwoordelijkheden en ons falen de eerste competitiehelft. Goed, er ontstaat een discus sie, maar wel een lallende. Uli geeft aan voor de vierde van de drie periodes te willen gaan. Gelukkig, de kilte is weer doorbroken. Op naar de Pacha en de Chic.

Schakels (clubbladen) | 1998 | | pagina 8