ONS EERSTE januari 1935 met, jawel, een artikel over AFC haar 40-jarig bestaan. Met o.a. "de eerste Ne- derlandsche vereeniging, die een Engelschen trainer aanstelde" t.w. de Heer Fred Warbur- ton. Over Schaf Scheepens: "die in alles de huidige bestuursleden een voorbeeld is ge weest, zelfs tot in het dikbuikige toe. Kent u een AFC bestuurder, die slank is? Maar dat moet een vergissing zijn". Let wel: in 1935! De heer Bakker werd uiteraard reuze bedankt en het betreffende artikel zal aan de archief commissie ter hand worden gesteld. U wist toch, dat de niet onbekende burger meester van Rotterdam, de heer Bram Peper, ooit voor ons derde uitkwam. Hij kwam, meen ik. begin 60-er jaren samen met Rokus Hoogendoorn sr. over van RCH, alwaar bei den semi- prof voetbal bedreven. Onlangs kwam ik bij een bijeenkomst van de Zwaluwen o.a. vriend Klaas van Rijswijk van HBS (hij laat u allen groeten) en oud- scheidsrechter Jan Keizer. Eén van de laatste amateur-wedstrijden, die Jan Keizer floot was HRC - AFC, met o.a. "de blonde pijl" bij AFC (Kees, je moet de groeten hebben). Jan Keizer kreeg een lift met de AFC bus, die voor hem via Volendam huiswaarts keerde. Vallen u bepaalde dingen op de TV op? Zoals sommige supporters die hun shawls omge keerd omhoog houden. Dat NEC in de na- competitie geen Boos op hun shirts droegen? Is Bart Boos? Tennis en wielrennen heeft u ongetwijfeld de laatste tijd geboeid. Krajicek: een ééndags Wimbledon vlieg? Zit het wel tof tussen zijn oren? En waar is die andere finalist Wash ington toch gebleven? Overigens verbaas ik mij erover, dat het type servicekanon vrijwel nooit blessures heeft aan de arm. Herinner ik mij, dat één van de beroemdste honkbalwer pers Sandy Koufax na elke wedstrijd met zijn arm in het ijs moest! Wat neemt zo een Blijlevens toch een risico door van te voren aan te kondigen, dat hij minstens twee etappes in de Tour gaat win nen. Het is onbegrijpelijk dat nog te leveren prestaties van te voren worden aangekondigd. Het AFC bestuur streeft, uiteraard, het kam pioenschap na, maar zal nooit van te voren aankondigen: wij worden kampioen. Nee, meestal, om te beginnen, spelen om te hand haven. Overigens verdienen de heren wiel renners wel terecht hun geld. Vergelijk dit eens met ook duurbetaalde voetballers, die krokodilletranen huilen bij 3 wedstrijden in zeg 10 dagen. Neemt u t.z.t. een decoder voor Canal Plus? Wordt hier de populariteit van het voetbal niet overschat c.q. wordt men niet met voet bal overvoerd? Blijven wij toch lekker naar de samenvattingen van de NOS kijken met onze eigen Jack en Tom. Bent u er klaar voor? Ik bedoel voor het nieuwe seizoen? Tussen twee haakjes: heeft u aan deze vraag ook zo'n hekel? Ik kijk reik halzend uit naar de eerste TV quiz candidaat, die zegt: "nou nee, ik wil nog even wachten of kan ik mij nog even concentreren?" Jan van Dijk Op tropisch avontuur in Maastricht In het door Sal van Gelder bekwaam geredi geerde programmaboekje stond het er wat onderkoeld: "Het bestuur van A.F.C. nodigt u uit voor een trainingsstage in Maastricht, waar 2 oefenwedstrijden worden gespeeld.' Het betrof de A-selectie met begeleiding, een 38 koppen tellend gezelschap, dat onder tro pische omstandigheden van vrijdag 8 tot met zondag 10 augustus in het zuidelijkste puntje van Nederland een dag- en bijna nacht- vullend programma afwerkte. Het werd een seizoenstart om niet snel te vergeten met bijzondere momenten, heel veel plezier, wei nig slaap en nog 2 overwinningen op de koop toe. En met 7 nieuwe spelers -Sander Wit vliet, Ralph Tier, Robin Fokke, Peter de Waal, Martin Steenvoorden, Patrick Preuter en Martin Wolfswinkel -, een nieuwe trai ner/coach - Karei Bouwens - en een kers vers bestuurslid in spe commerciële zaken - Jack van Gelder -, die een aangename vuur doop ondergingen. Vrijdagmiddag was het dan zover: na een drankje in het tennisprieel spoedde de BOVO-bus zich naar het zuiden en met Speed 1 op de video waren we in recordtijd, nog voordat het succesnummer van De Bont was afgelopen, in Maastricht. Inkwartieren in het inmiddels vertrouwde hotel Pauw en aan sluitend een diner ter plekke. 'Na het diner zijn jullie vrij' meldde het programma boekje en deze vrijheid werd in de buurt van het Vrijthof volop benut. Het Maastrichtse nachtleven kon echter niet verhinderen dat een ieder de volgende ochtend om 9 uur ach ter de ontbijttafel zat. En langzamerhand kwam de eerste wedstrijd van dit seizoen in zicht. Tegenstander was de RKVCL, de voet balclub uit Limmel (wijk 22 van Maastricht). Het complex van RKVCL, "Hoeve Rome", bleek pal naast de penitentiaire inrichting "Overmaze" te liggen waardoor de club zich verzekert weet van een vaste toeschou wers schare. Met deze steun in de rug trad de trots van Limmel het volgende AFC-elftal tegemoet: Edwin Meilink, Peter de Waal, Martin Wolfswinkel, Nils Adriaans, Erwin Smit (met eigen fanclub), Michael Kandhai, Dennis Gebbink, Sander Witvliet, Robin Fokke, Martin Steenvoorden en Ronald van de Meent. Jack van Gelder bracht zijn voet balkennis als grensrechter in praktijk. Het team van Karei Bouwens had meer last van de extreme warmte dan van VCL, want de Limmelaren vorig seizoen nog goed voor een vierde plaats in de eerste klasse, waren met name aanvallend tot niet veel in staat. AFC liet de bal terecht veel het werk doen (leve het voetbaljargon!), helaas meer in de breedte dan in de diepte. Alleen enkele akties van Ronald van de Meent eisten de aan dacht in dit kwart (4 x 22,5 min. vanwege de hitte) op. In de 42ste minuut viel het eerste AFC- doelpunt te noteren. Nadat Michael Kandhai de bal eerst nog in de kippenren had gedeponeerd, scoorde Martin Steenvoor den op aangeven van Dennis Gebbink op behendige wijze. In het derde kwart kwam Joey Zebeda in plaats van Erwin Smit binnen de lijnen en vergrootte Sander Witvliet de voorsprong na een mooie aktie. Ook in het vierde kwart was AFC een stuk sterker. Mar tin Wolfswinkel trok naar hartelust naar voren en de VCL-keeper kon zich onderscheiden bij inzetten van Patrick Preuter (in het veld voor Ronald van de Meent), Dennis Gebbink en Michael Kandhai. Een inzet van Robin Fokke was hem echter te veel en daarmee werd de eindstand bepaald op 3-0. En net zoals bij de 29 voorgaande trips was de zaterdagavond gereserveerd voor een bij zonder diner. Op een mooielokatie, met de speeches van de voorzitter, de elftalleider en de captain van het eerste als traditionele in grediënten. In een propvol centrum manoeu vreerde de AFC-bus zich tot bijna voor Bon- bonnière, de oude Stadsschouwburg van Maastricht, en de mensen op het Onze Lieve Vrouwe Plein keken hun ogen uit. Dat deden onze selectiespelers ook toen een processie passeerde. In de statige Bonbonnière was het ondanks de hitte bijzonder goed toeven. De maaltijd met o.a. "verse aardbeien met een crème van hangop en kletskoppen liet zich opperbest smaken. De sprekers bleken in topvorm. Dick van der Klaauw ging in op de grote waarde van tradities binnen AFC, als ook de hechte band van AFC met het/ons eerste. De laatste, emotievolle weken van het afgelopen seizoen bleven hierbij niet onbe sproken. Voor het komende seizoen drukte Dick Karei Bouwens vooral op het hart een eigen koers te varen. En hoewel hij uitdruk kelijk waarschuwde voor te overspannen verwachtingen bracht Dick een eventueel kampioenschap toch ter sprake naar aanlei ding van een incident dat net had plaats ge had. Wat was het geval? De gouden bal (het teken dat de drager ooit met AFC 1 kampioen was geworden) van Kees Gehring was weg en dat leverde emotionele taferelen op. Gelukkig werd het in 1974 verdiende kleinood gevon den, maar de waarde voor de bezitter had niet beter aangetoond kunnen worden. Hoe mooi zou het zijn als aan het eind van het sei zoen Vervolgens stond onze voorzitter stil bij de traditionele verkiezing van de speler van het jaar, zoals bekend een prerogatief van de elf talcommissie A. Drie spelers waren, zo stond in het juryrapport te lezen, hiervoor genomi neerd: de aanvoerder van het gepromoveerde derde elftal, Ruben Dekker, de captain van het eerste elftal, Roy Tular en nog een speler van het eerste elftal, Frank Keyzer. Drie zeer goede kandidaten, waaruit de A-commissie Frank Keyzer uitkoos als voetballer van het seizoen 1996-97. Dit vanwege zijn geweldi ge, altijd positieve inzet, zowel binnen als buiten het veld, juist ook in de laatste moei lijke maanden. Na de prijsuitreiking voerden Henk Bijlsma en Roy Tular het woord. Frank Keyzer werd

Schakels (clubbladen) | 1997 | | pagina 7