ONS DÊRDÊ Een golf van ontzetting waarde door de ran gen van de aanhangers. Was dit nu AFC, of had de wekelijkse wasbeurt ditmaal verkeerd uitgepakt? Geen zinnig mens, die daarop een antwoord kon geven. De Rotterdamse ploeg knipperde met de ogen en dacht: verrek, het bekende rood-zwart kan toch niet na een wasbeurt zodanig verkleuren Tijdens die enerverende strijd moest ik er steeds aan denken: is de wasbehandeling nu op 30, 60 of 90 graden verwerkt. Tevergeefs zocht ik naar een passend antwoord. Nie mand kon mij helpen, zelfs de oude garde stond hulpeloos aan de kant. Naarmate de strijd op het veld vorderde, en de Rotterdammers van die vaalblauwe shirts blijkbaar tureluurs werden en de Amster damse ploeg mede daardoor op een verdien de voorsprong kwam, brak plotseling het intense blauw door boven Buitenveldert. De felle, prikkende voorjaarszon deed de va- blauwe kleur nog meer verbleken. Feyenoord kwam op gelijke hoogte, scoorde vervolgens na een misverstand in de AFC defensie nog maals, maar de verdiende gelijkmaker vlak voor tijd, was voor de Rotterdamse doelman weer een gelegenheid om zich te veront schuldigen: "van die vaalblauwe kleur, werd ik tenslotte toch nog de dupe: een soort kleu renblindheid, die ik niet helemaal kon thuis brengen" AFC kon opgelucht de kleedkamers in: al leen de klemmende vraag: 30, 60 of 90 gra den, zal altijd wel onbeantwoord blijven. Overigens oogt het rood-zwart in het zuide lijk stadsdeel toch ietsje vriendelijker Vandaar Frans Hupsch Met nog vier wedstrijden te spelen je het nog spannend in de Hoofdklasse A. Niet alleen bovenin maar vooral ook onderaan de rang lijst. Met DHC, Tonegido, DCG en OSV is AFC nog steeds verwikkeld in de degradatie strijd. Twee van deze vijf clubs zullen met Papendrecht degraderen. Van de afgelopen vier wedstrijden heeft hebben we er twee gelijkgespeeld en twee gewonnen. Tegen OSV werd het op Paasmaandag 1-1. Daarna volgde het ontslag van Henny Kottmann en meteen werd onder leiding van Pim van de Meent van Elinkwijk en DWV gewonnen en tegen SC Feijenoord gelijkgespeeld. Het lijkt alweer lang geleden dat Kottmann is opgestapt. Overwinningen doen veel zorgen vergeten, hoewel het degradatie-spook nog steeds niet is verdreven, Toch wil ik terug kijken op enkele roerige weken. Het ontslag van Kottmann is hard aangekomen bij de spelers. Vooral omdat al vanaf de winterstop de groep geen mogelijkheid onbenut liet om te benadrukken dat zij achter de trainer stond. Maar Kottmann heeft met zijn ontslag een laatste impuls aan de spelers willen ge ven zodat zij de verantwoordelijkheid op zich zouden nemen. Zelf was hij niet meer bij machte om op een andere manier de groep te motiveren. En zie, drie wedstrijden later is uit drie wedstrijden zeven punten be haald. Is Pim van de Meent nu de wonder- coach? Heeft het ontslag van Kottmann het beoogde (schok)-effect gehad? Dit zijn vra gen die moeilijk te beantwoorden zijn. Wel is duidelijk dat AFC nu met een alles-of- niets instelling het veld opgaat. Iets wat voorkomt uit de tactiek. We spelen nu voort durend één op één, zodat de hele wedstrijd druk kan worden gezet op de tegenpartij. Hierdoor worden nog meer kansen afge dwongen. Maar de avond voor het opstappen van Kottmann hadden we ook met hem afge sproken dat we zo zouden gaan voetballen. Ik weet nog steeds niet of er een schokeffect is geweest. De spelers waren na de wedstrijd tegen OSV er al van overtuigd dat uit een ander vaatje getapt moest worden. Deson danks heeft Kottmann gemeend door middel van zijn ontslag de spelers nog een duw in de goede richting te moeten geven. Daarbij dacht hij niet aan zichzelf, maar aan AFC. Toch is het zo dat zijn vertrek een twee slachtig gevoel heeft achtergelaten bij de spelersgroep. Want presteren én falen doe je samen We realiseren ons echter ook dat er moed voor nodig is om zeven wedstrijden voor het einde een stapje terug te doen, zon der aan jezelf te denken. Maar de spelers kunnen zich niet verschuilen en voor hen geldt geen enkel excuus. Zij moeten elke zondag de strijd aangaan en soms maar ho pen dat het goed gaat. Maar ik ben blij te kunnen zeggen dat de spelers de handschoen hebben opgenomen. Het degradatiegevaar is nog niet geweken, daar is iedereen zich van bewust. Maar ik denk wel dat we een flink eind op weg zijn om iedereen, inclusief Kottmann, te bewijzen dat we best een goede ploeg hebben. En dat we er alles aan doen om er voor te zorgen dat AFC niet degra deert. Het zal niet makkelijk gaan, maar daarom is het prettig om te merken dat de belangstelling bij de wedstrijden toeneemt. Met uw steun zal niet gebeuren waarvoor iedereen vreest. Maar pas over vier wedstrij den kunnen we de balans opmaken. Tot die tijd zullen we er alles voor doen om in de Hoofdklasse A te blijven. Roy Tular. De Synergische Drie-Eenheid: kampioen '96-'97. Het mentale proces van de sporter is gelijk aan een aaneengesloten keten. Als het 'goed' zit dan is de cirkel rond. Primair is een juiste motivatie van belang en daarmee stel je je zelf haalbare en reële doelen. Toen het derde selectieteam vorig jaar ten onrechte was ge degradeerd, is aan het begin van de voorbe reiding een houding ontstaan dat we het verloren terrein wilden terugwinnen. Om te presteren is overtuiging en vertrouwen no dig. Door het seizoen goed te beginnen (eerste vijf wedstrijden 13 punten) groeit het zelfvertrouwen. Bij voetbal komt daar team work bij (team: spelers begeleiding). Als het goed gaat krijg je meer vertrouwen in jezelf en in de groep, dan durf je elkaar te vertrouwen en kun je op elkaar bouwen. In andere woorden de "winning mood" ontstaat. Eén van de kernbegrippen uit de groepsdy namica is synergie. Dit is een gecoördineerde samenwerking tussen individuen (het team) met een bepaald gemeenschappelijk doel, zoals het kampioenschap voor het derde of niet-degraderen voor ons eerste. Synergie is het besef elkaar nodig te hebben om beter te worden. Noodzakelijke voorwaarden zijn wederzijds respect, acceptatie en geloof in elkaar. Iedereen heeft mindere momenten en een goed team vangt dit op. De meeste voet ballers hebben onvoldoende besef wat een team inhoudt en bij een instabiele spelers groep, zoals op dit moment het eerste, kan dan de "loosing mood" ontstaan. Bij tegen slag ontstaat bij het gehele team een ver kramping omdat iedereen afzonderlijk van elkaar bang is voor de prestaties van de an der (medespelers). Het vertrouwen is weg en daarmee de controle. Elke ketting is zo sterk als de zwakste schakel en dan breekt de cir kel. De mentaliteit van een elftal ofwel de team geest, is vergelijkbaar met de individuele mentale cirkel. Het verschil is dat een tijde lijk minder functionerend individu binnen een goed team wordt opgevangen door zijn medespelers. In een uitgebalanceerd team zoals dit jaar het derde, hebben verschillende teamleden verschillende schakels van de ketting als sterkste punt. Hierdoor ontstaat een synergie waarbij het geheel sterker is dan de som der delen. Voor de AFC-ers die de spelersgroep van het derde niet kennen geef ik u een korte omschrijving van het seizoen en de 15 meest gebruikte schakels met hun sterkste eigenschap. Het elftal heeft een gemiddelde leeftijd van 25.5 jaar, in totaal zijn 28 mensen gebruikt en is een doelsaldo bereikt van 82 voor en 28 tegen (zelfs de keeper heeft gescoord). Voor de winterstop zijn 28 punten gehaald uit 12 wedstrijden (lx gelijk, 2x verloren). Na de winterstop zijn uit 8 wedstrijden 22 punten gehaald (lx gelijk) en het laatste puntverlies dateert van 16 februari '97, dat wil zeggen 7 wedstrijden op rij gewonnen. Het kampioen schap is op de laatste speeldag bereikt met 50 punten, één meer dan directe concurrent DCO uit Haarlem. Otto Hoogendijk: (46j) trainer-coach, sterke punten: tactisch en technisch inzicht; Chris Dekker (64j) leider: sterk interper soonlijk contact (u ziet de perfecte combina tie) (1) Yvo Ruis 21 jr. defensie (2) Zilko Rumora 19jr. aannemen spelen (3) Karel-Henk Maas 30jr. diesel van de centrale as (4a) Rody Sandbrink 27 jr. zet overal net even zijn uitschuifbare benen tussen (4b) Maickel Hoed 24 jr. tomeloze inzet en weet zijn beperkingen 100% te benutten (5a) Fred ten Nijehuis 35 jr. scorende back met lange pass (met links) (5b) Emile Neter 20 jr. speelt overal be trouwbaar en zeer constant (5e-4e-3e-2e) (5c) George Thé 19 jr. opkomend talent ge-

Schakels (clubbladen) | 1997 | | pagina 5