AFC-ER PERSOONLIJK (3) ON RS' fE ld Tenslotte de verjaardagen van de leden van de Zilveren Ploeg, t.w. Frans Jüch (1.3), Jan Steensma (5.3 75 jaar), Roy van Dijk (7.3), Ton Disselkoen (9.3), Jan Vermeulen (12.3). Ben Bonkink (18.3). Aan allen de gelukwensen namens de AFC. Tenslotte bereikte mij het laatste nieuws in zake onze oud-eerste elftalspeler Heini Otto. Heini, die de afgelopen jaren jeugdtrainer was bij onze club is benoemd tot assistent van Morten Olsen bij Ajax. Namens de AFC onze hartelijke gelukwensen. Johan de Bie ir> f (maar ook bij DCG) dit seizoen aan ont breekt: doelpunten! Gemiddeld nog geen doelpunt per wedstrijd is natuurlijk veel te weinig, zeker met het bestaande driepunten systeem. Gelukkig zijn er nog 11 wedstrijden om het doelsaldo, en daarmee het magere puntentotaal van het moment, flink op te vij zelen. Te beginnen tegen DHC in Delft en tegen koploper AFC'34 thuis. Machiel van der Woude AFC -DCG- 0 - 0 Ondanks een lange winterstop en een zeer geslaagde trainingsstage op Gran Canaria werd Henny Kottmann bij de eerste compe titiewedstrijd van 1997 geconfronteerd met een lange lijst geblesseerden. In de thuiswed strijd tegen stadgenoot DCG ontbraken naast Dennis Gebbink, Pascal Kouwenhoven, Ro gier de Jong (meniscus), Eelco Kuikens en Joey Zebeda (lies) ook nog eens Jan van Baal en Ulrich Landvreugd met een schor sing op het appèl. Een moeilijke uitgangssi tuatie tegen een ploeg waar eerder dit sei zoen met moeite gelijk tegen was gespeeld. (Jan van Baal knikte 10 minuten voor tijd op fraaie wijze de gelijkmaker in de touwen). Maar zie, met Arjan Coorengel op vier (leve het voetbaljargon!), Maarten Jurrjens in de spits en de debuterende Laurens Bianchi (vorig seizoen nog in de A 1 te bewonderen) op de rechtervleugel pakte AFC na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Sluyter het initiatief om dit niet of nauwelijks meer af te staan. AFC oogde als team gedurende de hele wedstrijd wat sterker en was juist ook door het uitstekende spel van Ronald van de Meent en Frank Aboikoni DCG vooral op links de baas. Het overwicht leidde helaas niet tot doelpunten. Enkele schoten van Maarten Jurrjens werden fraai gepakt door Marco Korff, een overtreding op de doorge broken Frank Aboikoni werd te licht bevon den voor een penalty, een fraaie kans werd vlak na rust door Maarten gemist en een hele serie vrije trappen net buiten het straf schopgebied van DCG stichtten indirect meer gevaar voor ons eigen doel dan dat van Korff. De voor Laurens Bianchi ingevallen Michael Kandai schoot vlak voor tijd van dichtbij in het zijnet. Wat betreft het missen van kansen liet DCG zich ook niet onbe tuigd. Met name in de eerste helft miste de Braziliaan Concalvez en Betten 2 100% kopkansen. De midden in het seizoen van Zwarte Schapen overgekomen Ralf Pronk was in de tweede helft ook een keer dicht bij een DCG-doelpunt. Al met al een spannende, redelijk goede en gelukkig ook zeer sportieve derby die nog eens duidelijk laat zien waar het bij ons Ruben Dekker: een AFC-er, die voor mentale training pleit Als sporter meedenken met je sport. Voet ballen bijvoorbeeld is niet alleen een fysieke aangelegenheid. Trainen doe je niet alleen met je lijf. Daarom pleit AFC-er Ruben Dek ker voor mentale training. Waardoor de kop peling tussen lichaam en ziel duidelijk wordt. Twee componenten, die elkaar zeker beïnvloeden. Hij zegt in dit verband: "Of je nu psychisch of fysiek niet fit bent, dan is het zelfde. Heeft sterk met elkaar te maken". Dekker (tegen de dertig) is een zeker niet onverdienstelijke speler van het derde elftal. Zo'n vijftien jaar geleden met plezier lid van de club geworden, nadat hij als talentbeio- vende jonge voetballer kansen om bijvoor beeld in Elinkwijk te gaan, voetballen had laten lopen. Ruben is een trouwe drager van de rood zwarte kleuren geworden. Een lid dat positief geraakt werd toen clubvoorzitter Dick van der Klaauw in een Schakelartikel de leden tot meet nadenken over hun sport aanspoorde. Ruben Dekker meent hierover dat de gemid delde AFC-er een wat hoger IQ heeft dan de doorsnee-voetballer. En vaak ook een hogere opleiding achter de rug heeft. Daarom vindt hij dat juist in een club als AFC de geesten open moeten staan voor de noodzaak van mentale training. Een sleutelbegrip, dat sa men met sportpsychologie de titel vormt van een symposium, dat hij op 21 maart a.s. in de Faculteit der Psychologie van de Universiteit van Amsterdam mede organiseert. En waar voor Ruben de geïnteresseerde AFC-er op roept om die dag naar het uiterst actuele symposium toe te komen. Ruben Dekker is afgestudeerd psycholoog met de aantekening sportpsychologie. Hij toont een redelijke verbazing over het feit, dat in ons land de psychologie nog zo'n be scheiden plaats inneemt in de begeleiding van sporters. "In Amerika heeft vrijwel iede re sportclub- en organisatie naast de trainer een vaste psycholoog tot de begeleidende staf', zegt hij. "In Nederland gebeurt dit nog door een freelancer of wordt de psychische begeleiding aan de sporttrainer overgelaten. Gelukkig wordt de sportpsycholgie en men tale training geleidelijk in de Nederlandse sportpraktijk geaccepteerd. Het succes van evenveel aandacht aan de mentale als aan de motorische vaardigheid van een sportbeoefe naar wordt in de Verenigde Staten al heel lang ervaren" zegt hij. Ruben Dekker noemt mentale training (MT) een verzamelnaam voor het ontwikkelen van psychologische vaardigheden met als doel het verbeteren van sportprestaties. Hij licht toe: "Het leren presteren onder zware wedstrijddruk". Als belangrijke elementen van MT noemt hij (tussen haakjes de trefwoorden): "Beheersing van emoties en stress (ontspanning), richten van aandacht en concentratie (focussen), verbeelding en visualisatie (imaginatie), doelstelling en grensverlegging (goal setting) en teambuilding (groepsdynamica). Ruben en zijn mede-organisatoren hebben diep over deze zaken nagedacht. Zij hopen door uitwisseling van kennis tussen vooraan staande wetenschapsmensen en bekende sportmensen de aandacht vestigen op de the orie en de praktijk van de sportpsychologie. Zij rekenen op hun symposium te begroeten: fysiologen, sociologen, artsen, fysiothera peuten, pedagogen, (bedijfstrainers), stu denten en clubleiders. Ruben heeft als be kende sportmensen op zijn symposium een goede keuze gedaan met mensen als de ten nisser Martin Simek (als dagvoorzitter), de Olympisch roeikampioenn Michiel Burtman, de volleybalcoach Peter Murphy en de men tal-fitness coach Jan Huijbers. Het NOC/NSF werkt mee aan het symposium, dat 75 gulden als entreeprijs vraagt. Ruben Dekker zou Ruben Dekker niet zijn als hij ook over zijn eigen AFC nadenkt. Zo reageert hij op de bestuursconclusie. dat het einde van het vorig seizoen goed was met de opmerking: "Goed Twee KNVB-elftallen zijn gedegradeerd (3 en 4) en het vijfde team heeft degradatie net kunnen ontlopen Na tuurlijk had het eerste team een geweldig seizoen, maar het vlaggeschip bepaalt niet alleen het aanzien van de club. Zo speelt en groot deel van de echte AFC-ers in de B- groep", aldus Dekker. Een licht kritisch toontje mag Dekker hierover niet ontzegd worden, maar hij kan zich geen betere club wensen dan AFC. Een voetbalgemeenschap waarin hij zich optimaal thuis voelt. Over AFC-drie: "We zijn na onze degradatie hard op weg om het verloren terrein te herwinnen. We horen in een hogere klasse". Hans de Bie

Schakels (clubbladen) | 1997 | | pagina 3