SCHIJNBEWEGINGEN ON DIT ET DATJES De onderstaande column is de derde uit een reeks die dit sei zoen in het kader van het 100-jarig bestaan van de AFC in De Schakel verschijnt. Het betreffen hier stukjes die een aantal es sentiële aspecten van het voetbal in historisch perspectief zet ten. Eerder verschenen De Voetbalschoen en Het Spel systeem. Deze keerDe Bal. "De bal. Ja gotte, ik gaf hem gewoon een knal. Dacht ik zong Ruud Krol in een ode aan zijn voetbal in 1984. Maar is dat wel zo gewoon? In het moderne voetbaltijdperk realiseert men zich wellicht niet langer welke ontwikkeling de bal doorge maakt heeft. De bal, het middelpunt van het hele voetbalspel, was vroeger nog niet zo gewoon om een lekkere knal te geven. De huidige ballen zijn exponenten van productietechnieken en verwerkingen van materialen zoals plastic en rubber, die, toen de voetbalsport nog in de kinderschoenen stond, volstrekt onbekend waren. En gelijk aan die van de voetbal schoenen, heeft de perfectionering van de bal juist een enor me invloed op het spel uitgeoefend. Natuurlijk, balspelen waren reeds in de oudheid bekend. Zo vervaardigden zelfs de Egyptenaren zo'n 4000 v.C. reeds bal len gemaakt van linnen, gevuld met gesneden riet of stro. An dere beschavingen produceerden ballen van dierenhuiden, gevuld met aarde of plantevezels. Ook opgeblazen dierenbla- zen werden gebruikt om balspelen mee te bedrijven, maar waren te zwak om een harde trap te kunnen weerstaan. Door de eeuwen heen waren er ballen in allerlei soorten en maten, waarbij het rollen en werpen prevaleerden en het stuiteren let terlijk en figuurlijk nauwelijks van de grond kwam. Daar kwam echter grote verandering in toen dankzij Columbus' ontdek kingen de Europeanen het gom van de rubberbomen leerden kennen. In de Nieuwe Wereld hadden zich, door de aanwezig heid van het gom, reeds diverse sporten op basis van een bal van rubber ontwikkeld. Toch duurde het nog enige eeuwen voordat in Europa artikelen van rubber gemaakt konden wor den en in het bijzonder het rubber zijn intrede deed bij de pro ductie van voetballen. Gesteld kan worden dat het zeker geen toeval is dat de rubbertechnologie en de voetbalsport in de ne gentiende eeuw tegelijkertijd tot bloei kwamen! Met behulp van het rubber werden de dierenblazen in feite geïmiteerd en vervolmaakt en functioneerden zij als een soort binnenband of liever binnenbal voor het leren omhulsel. Het rubber bleek zeer goed bestand tegen de harde trappen en het ontwerp sa men met de donkerbruine leren buitenbal bleef vele tientallen jaren onveranderd. Een dergelijk 'lederen rponster' wasvoor zien van een vetersluiting voor de binnenbal, die bij koppen of schieten veel pijn bij de spelers kon veroorzaken. Als deze bal len nat werden, door regen of sloot bijvoorbeeld, hadden ze voorts de onhebbelijkheid om het water op te zuigen en der halve loodzwaar te worden. De uitvinding van het ventiel en later plastic coatings, verwij derde de bezwaren die aan de antieke ballen kleefden. Ook realiseerde men zich dat de kleur van de bal, niet alleen voor de spelers, maar ook voor de toeschouwers enorm belangrijk was. In het begin van de jaren vijftig werd voor het eerst met een witte bal gespeeld, terwijl onder winterse omstandighe den ook rode of oranje ballen werden gebruikt. Het donker bruin werd definitief afgeschaft. Het leer, dat aanvankelijk uit een aantal repen bestond, met naden die als meridianen over de bal heen liepen, wijzigde ook in vorm: uiteindelijk bleek dat de beste manier om een perfecte bol te benaderen en de luchtdruk zo gelijk mogelijk over een leren buitenbal te verde len een patroon van 12 regelmatige vijfhoeken en 20 regelma tige zeshoeken te zijn. Ook na veelvuldig gebruik blijkt dit mo del bal zijn optimale rond vorm te behouden. De Eindhovense hoogleraar in de wiskunde Seidel publiceerde ooit een artikel, waaruit blijkt dat inderdaad de voorvermelde combinatie van regelmatige veelhoeken de optimale is, wanneer het gaat om het benaderen, van een ideale bolvorm. De aldus ontstane verdeling in vakjes nodigde uit tot het kleu ren van de bal. Thans zijn de vijfhoekjes in de regel zwart, maar in Engeland werden ook ballen gebruikt waarbij dat in het geheel niet het geval was. Daar gaf men soms de bal een gekleurde band mee, hetgeen bij effectvolle ballen een nogal storend tollend beeld van de bal teweeg bracht. De bekende modieuze Tangoballen hebben daarentegen zwarte cirkels op een wit oppervlak en deze tekening werkt geenszins sto rend. (Zwart-)witte ballen blijven daarbij onder alle weersom standigheden het beste zichtbaar. Tegenwoordig zijn de afmeting en de druk van de bal aan FIFA-regels onderworpen. De populaire 'drietjes', 'viertjes' en 'vijfjes' dienen de regels te gehoorzamen, hoewel het oppom pen van de bal nog wel eens moeilijkheden oplevert. Een te harde bal speelt absoluut niet lekker en een te zachte even min. Het geoefend oor en de geoefende voet van een speler kunnen aan het geluid en gevoel bij een schot merken of de bal inderdaad goed opgepompt is! Een wedstrijd te beginnen met een 'lekkere' (niet de vergrotende trap van 'lek'bal is het halve werk. Als daarbij de grasmat een tikkeltje vochtig is, zo dat de bal prima glijdt en rolt, is reeds een groot deel van de beste speelcondities bereikt. Integenstelling tot bijvoorbeeld rubgy blijft het aardige van voetbal uiteraard dat 'de bal rond is'. NICKY HEKSTER ZILVEREN PLOEG (1) In deze laatste maanden van 1995 vierden of vieren van zelfsprekend wederom een aantal leden van deze Ploeg een kroonverjaardag. Dat waren of zullen zijn Willem van Oort (70), Frans Heineman (75), Piet Nauta (80), Bouke Dorenbos (90), Ernst Werner (75) en Tom Somers (70). Allen nog hartelijk gelukgewenst. ZILVEREN PLOEG (2) Bovenstaand ziet u mijn laatste bijdrage over het wel en wee van de Ploeg. Wellicht kwam u ter ore, dat ik na 10 jaar het voorzitterschap heb overgedragen aan Johan de Bie, die ik alle succes en ple zier wens. Ik denk door deze de leden van de Zilveren Ploeg voor de fraaie bloemen en het horloge. U moet van mij maar aanne men, dat het een schitterend exemplaar is. JAN TJALLING 9

Schakels (clubbladen) | 1995 | | pagina 9