ne menselijke gevoelens kent. De overige driehonderdenvij fenveertig dagen staat het gebouw leeg. Scheidsrechter: H ij wordt regelmatig toegezongen met een tekst waarin een li chaamsdeel van een bepaald dier frequent voorkomt. Eén en ander afgewisseld met duwpartijen, klappen (op het veld uiteraard) en hij wordt tegen de grond gelopen, een enkele keer met de bedoeling hem daar definitief onder te stoppen. Bij deze gelegenheden strookt zijn zienswijze niet met die van de beoefenaren van het spel. Tribune: Rijen zit- en staanplaatsen, verdeeld in vakken, waarop steeds meer mensen de dood vinden. Men wacht op het kritie ke moment waarop het spel verboden zal worden. Dit moment is, volgens ingewijden, niet ver meer af. Supporters van de clubs worden zover mogelijk van elkaar verwijderd en be waakt door peletons ME (zie verder onder ME). Steekpasjes: Een pasje met een handgenaaide bal. Strafschop: Hij, die de straf ten uitvoer zal brengen, moet rekenen op een regen van aardkluiten en de doelman zal hem een aantal ke ren tegemoet treden met nietszeggende gebaren teneinde de man uit zijn evenwicht te brengen. Wanneer deze dan ook mist, wordt de keeper omhelsd alsof hij een doelpunt heeft ge maakt. ME: Onmisbare eenheid om voetbalwedstrijden in goede banen te leiden. De escorte van het vijandelijk legioen langs de route stadion/stadion dient tevens om have en goed van de burgerij te beschermen. Doelpuntenmaker: Rent met opgeheven arm, één vinger gestrekt in een boog naar een denkbeeldige plek op het veld, alwaar hij opgevan gen wordt door zijn medespelers. Deze bedelven hem onder hun gelukzalige gevoelens, een ritueel dat enige tijd kan du ren. Variaties hierop, zoals de losse salto en het bevruchten van een cornervlag, zijn ook aan de orde. Terugspeelbal: Het woord zegt het al, de terugspeelbal is de bal die men te rugspeelt op de doelman. Vaak weet men namelijk niet waar de bal heen moet. Moet hij naar voren, in de breedte, diago naal? Men komt er niet, dan speelt men terug op de keeper. Het is rustgevend, de kans op een foute pass wordt zo klein mogelijk. Ook gebruikt men de terugspeelbal wel om tijd te winnen, meestal aan het eind van de wedstrijd. Men onthoudt de tegenstander de gelegenheid iets aan de stand te verande ren. De t.s.b. is onderdeel van het SYSTEEM, waarover gaar ne een andere keer. CHARLIE AFC HONDERD JAAR Toegegeven dat AFC, door de positie van het eerste elftal, nu andere zorgen aan het hoofd heeft, maar Mixed Pickelaar heeft gelijk als hij stelt dat de viering van het 100-jarig bestaan van onze voetbalvereniging nu al voorbereidingen verdienen. Voorbereidingen, zoals Pickelaar in de vorige Schakel aan geeft, in de vorm van beschikbaarstelling van geld om een goed overzichtelijk clubarchief in 1995 bij de hand te hebben, maar ook voorbereidingen in andere vorm. Ik denk, eigenlijk in het verlengde van een goed archief, de uitgifte van een jubi leumboek, de organisatie van een aantal gebeurtenissen, in het kader van het jubileum, en in verband hiermee aan het be naderen, nu al, van de AFC-vriendelijke bedrijven, waarop on ze club mag bogen. Ik stel mij zo voor, dat deze bedrijven het, budgettechnisch ge zien, zouden toejuichen als zij enkele jaren tevoren in de gele genheid worden gesteld mogelijk gelden te reserveren, die kunnen bijdragen aan het slagen van de viering van het eeuw feest van de sportclub, waaraan ook zij hun hart verpand heb ben. Want jubileumvieren kost geld. Als deze bedrijven ruim betrokken worden bij het komende eeuwfeest, dat ongetwij feld royaal in de publiciteit zal komen, kan ik mij bijna niet voor stellen, dat zij geen open oor zouden hebben voor voorstellen om financieel aan "100 jaar AFC" bij te dragen. Nogmaals: zo'n verzoek moet bij hen niet binnenkomen op 1 januari 1995! Ik had het over een jubileumboek. Daar valt verschillend over te denkenJe kunt weer een uitgave makenvol met lange ver halen van mensen, die veel in en met AFC hebben meege maakt. Niet zelden verhalen, die meer zijn geschreven vanuit een gevoel van bevrediging van de scribent dan ten pleziere van de lezer. Er zijn andere uitvoeringen denkbaar, waarbij het visuele aspekt (foto's dus!) een hoofdrol speelt. Daarbij na tuurlijk de niet te missen feiten en cijfers uit die honderd jaar, die van het jubileumboek een voortreffelijk naslagwerk ma ken. Er is nog een andere mogelijkheid, namelijk de samen stelling van een videoband, maar voor deze gedachte, die ruim vijfjaar geleden in de richting van het AFC-bestuur geuit werd, werd geen steun gekregen. Deze dagen zal het bestuur een, uiteraard amendeerbaar, voorstel in de bus krijgen voor het 100-jarenboek. Regeren is vooruitzien! Ik denk dat het tijd wordt om van start te gaan met het denkwerk over de jubileumviering in 1995. Het vlijtige volk wacht op het startschot! HANS DE BIE AFC/ACC-er BALK ARGENTIJNS FENOMEEN Gewoonlijk stokt 's winters de informatie over het Nederland se cricketleven. Hoewel er tegenwoordig nauwelijks sneeuw of ijs op de Hollandse velden tijdens de winter te bekennen zijn en er zich zelfs dagen in december of januari voordoen die voor lentedagen kunnen doorgaan, worden de mannen in de witte pakken geacht elders hun heil te zoeken en plaats te ma ken voor hockeyend en voetballend volk. En ook de Britten vertrekken steevast naar warmere oorden, zoals Australië, Zimbabwe, of —onder protest— Zuid-Afrika. Want in dat soort streken is het 's winters zomer en omgekeerd. Als u meent dat dit slechts professioneel cricket betreft, dan heeft u het mis. Immers tegenwoordig ontluiken onder de vleugels van AFC's 70-jarige dochter ACC ook jonge talenten, die in de winter maanden de cricketvelden buiten Europa's grenzen gaan ver kennen. Zo reisde Benno Honsdrecht (zoon van AFC-er Hans Hons- drecht en speler van ACC 1) reeds af naar een aantal van bo vengenoemde landen. Maar ook Jan Balk, die 's zomers eveneens voor ACC 1 uitkomt en voorheen 's winters in AFC- tenue de lagere senioren versterkte, beweegt zich deze winter in de witte flanellen bij temperaturen rond 35°C. En dit gebeurt dan niet in één van eerdergenoemde streken, maar in het, al thans in crickettermen onbekende Argentinië. "Argentinië?", zult u zich afvragen, "dat is toch dat land dat eens voetbalkam pioen van de wereld werd?". Inderdaad. In dat Zuid-Ameri kaanse land bleek ooit de Engelse gemeenschap groot ge noeg om cricketclubs in het leven te roepen en in leven te hou- 4

Schakels (clubbladen) | 1991 | | pagina 4