CREATIVITE De zondag tevoren bezochten tegen de 250 bezoekers de tentoonstelling, die jaarlijks in ons clubhuis wordt gehouden onder de inspirerende naam "1' Art Fou de la Créativité". Voor de zesde keer in successie alweer. Tradities zijn er niet alleen om in stand te houden, maar ook om te stichten. De creatieve afdeling van AFC wordt beheerd door een commissie, waarvan deel uitmaken Herma en Jan Steensma, Janny en Lex Rimini, Tom Somers, Freek van Doesburg en Jan Meyer (de honkballer en niet de drukker). Zelf spreken ze liever van hun 'comité' omdat in hun optiek dat meer eenheid uitstraalt. Niet minder dan 21 exposanten had dat comité - geen bezwaar van Pickelaar tegen dat woord bij elkaar gesprokkeld: Tonneke Boer, Dick Boering, Berry Bonkink, Freek van Doesburg, Theo van Emden, Pluis de Haan, Willem (Koop) de Jong, Lou van Kranendonk, Dineke Krom, Stanley van Loggem en zoon Schilo van Loggem, Jan Meyer, Daan Perton, Jet Schoemaker, Miep Ridderikhoff(onze liefste artieste volgens de catalogus, hetgeen Pickelaar haastig beaamd), Jopie van der Valk, Henny en Jaap Wildschut, Simon van der Woude (kleinzoon van Lou), Hans de Wijs en Pickelaar. De tentoonstelling werd geopend door deelraadwethouder Speyer (Buitenveldert)Dat het voortbestaan van Sportpark Goed Genoeg op de huidige plaats daarbij niet onbesproken bleef spreekt bijna van zelf. En dan was de muzikale omlijsting in handen van "Quartet Pijpers". Vier doorgewinterde oude muziektijgers, die zich niet onbetuigd lieten. Daarmee hoopt Pickelaar volledig te zijn in zijn opsomming, want anders komt er weer gedonder in de glazen. Over de aard en kwaliteit van de inzendingen kan Pickelaar zich uiteraard niet uitspreken. Wél maakt hij nog melding van een 22-ste exposant: een niet met name bekende clubgenoot uit het begin van deze eeuw. Van hem was een tableau ingekleurde pentekeningen aanwezig, dat gekopiëerd was uit de originele handgeschreven Mixed Pickles-boeken uit de periode I903/I9H. Twee van de drie verloren gewaande boeken zijn door toedoen van Otto van Rijn weer boven water gekomen! Ook 90 jaar geleden werd er al in AFC getekend en geschilderd; en hoe! De kunstluizen onder ons hadden een kostelijke dag en de harde kern bleef voor een aan sluitend etentje. Een minpuntje moet Pickelaar echter ook van het hart. Onze voetbalselectie arriveerde na oefenwedstrijden - terecht - weer op Goed Genoeg, maar dat er nou niemand onder de spelers of begeleiders was om even belangstelling te tonen voor een andere kant van AFC dan het voetbalgebeuren is om het voorzichtig te zeggen niet zo chic.... VOOR STRAKS Omdat Pickelaar toch op zijn praatstoel zit sluit hij deze inleg af met iets, dat hem na aan het hart ligt: de bewaring van de geschiedenis van AFC. Voor archivering en documentatie zal bij de meeste voetbalclubs vermoedelijk maar een bescheiden aandacht zijn. Hoe ligt dat bij AFC? Voor onze archivaris Jan Vermeulen is er naar Pickelaars oordeel weinig armslag. Dat onze club uitstekend geleid wordt zal niemand tegenspreken. Het dagelijks bestuur van AFC bestaat uit managers, die van wanten weten. Maar toch is het een feit, dat de aandacht van managers in het algemeen en die van AFC daarbij niet uit gezonderd voor cultuur/historisch beheer beperkt is. Dat kost immers geld. Over 4 jaar bestaat AFC 100 jaar en met het oog daarop namen Jan Vermeulen, Gerard Trebert en uw Pickelaar recent een kijkje in het clubarchief van het Haagse HBS, dat 2 jaar ouder is dan AFC. Laar viel voor ons wel wat te leren, want voor een toegankelijk archief is geld, ruimte en tijd nodig. Willen wij met het oog op ons eeuwfeest in 1995 kunnen putten uit onze kenbronnen, dan zullen er voorzieningen getroffen moeten worden. Daarvan zijn onze archivaris en onze pers- en publiciteitsmensen zich bewust. Moge de discussie op gang komen. 5

Schakels (clubbladen) | 1991 | | pagina 5