SCHIJNBEWEGINGEN Onze arme Con hoorde een gebruik van de Nederlandse taal, waaraan zij niet gewoon was en dacht na afloop even, dat zij in de jungle verzeild was geraakt. Gode zij dank, telde AFC toen 1400 leden en bleven er nog 1393 over om haar van gedachten te veranderen. En dat is gelukt!! Met volle instemming van Puck, Mieke en Truus mag wor den vastgesteld, dat Conny de meest actieve voorzitters vrouw was, die AFC tot nu toe gekend heeft. Tot slot komt waarschijnlijk de vrolijkste voorzittersvrouw van onze club. In een bomvol clubhuis is Truus Akkerman snel te lokaliseren qloor haar lach. Als voorzittersvrouw is zij de jongste in jaren. Twee jaar ge leden gingen Rein en Truus in conclaaf. De grijze rooksigna len dwarrelden van de Van Nijenrodeweg naar de Boelelaan en iedereen wist: "Rein is bereid en Truus steunt hem." Het begeleiden van Rein naar officiële receptie's is nog niet haar grootste hobby geworden, maar Truus vindt zich best in alle AFC-activiteiten van Rein. Ze levert wel een stukje huiselijke gezelligheid in, maar in de 29 jaren, dat zij mee loopt, weet zij heel goed, dat het besturen van AFC tijd kost. Eerlijk gezegd, denk ik persoonlijk, dat het steeds meer tijd kost, want de kinderschare van de voorzitters vermindert gestadig. Begonnen wij met Puck en Mieke, goed voor ieder 3 kindertjes; we vervolgen met Con (slechts 2) en eindigen met Truus (waarschijnlijk maar 1). Truus heeft haar eigen inbreng in de club; backed Rein op haar eigen manier en hopelijk houdt ze dat nog lekker lang vol. Wim Staats citeerde een druk AFC-bezette man: "Zeg, voor die enkele zondagmorgen, dat we thuis komen, wonen we toch eigenlijk véél te duur!" Zó erg is het met onze voorzitters niet gesteld, maar een pluim voor hun achterban is beslist op zijn plaats. HENNV SOMERS-BLEKEMOLEN VANDALEN WACHTEN OP ANTWOORD Uit mijn jeugdjaren herinner ik mij nog goed hoe het er bij Europacupwedstrijden van Ajax aan toe ging. De thuis wedstrijden werden steevast verspeeld in het toen nog als thuishaven van DWS dienstdoende Olympisch Stadion. Daar had ik met mijn Ajax-diploma automatisch recht op vak PQ. Daar werden in gemoedelijke sfeer de diverse Zilvervlo ten binnengehaald. De F-side was nog niet geboren. Als Ajax gewonnen had, en dat gebeurde maar al te vaak, gin gen de mensen de volgende dag naar de ABN om vast wat geld te sparen voor de uitwedstrijd in de volgende ronde of voor een volgend Europacupavontuur Laatst heb ik het er maar weer eens op gewaagd. Zaragoza was de tegenstander van de hoofdstedelijke eredivisionist en gezien de ervaringen met Malmö leek het me de moeite waard om de somma van veertig gulden tegenover een plaats in vak UU te stellen. Over de wedstrijd natuurlijk niets dan lof. Daar zal voetbalminnend Nederland het met mij over eens zijn. Wat mij frappeerde ik was al sinds tijden niet meer naar een cupwedstrijd geweest Waren echter de randverschijnselen. De destructieve agressie rond de velden, de uitzinnigë oncontroleerbare massahysterie, waar iedereen over schrijft, inclusief ondergetekende. Ik dacht er verstandig aan te doen om vanaf het Weesper- plein tram 6 naar het stadion te nemen. Gezien mijn werk plek en de plaats waar ilfjnet iemand had afgesproken was dit op zich geen kwade gedachte. Totdat de tram op het Leidseplein stopte. Daar stapte een gigantische supporters- schare in die gelijk de gehele tram vulde. Onmiddellijk sta ken een aantal rood-witte vlaggen uit de tram, meegevoerde claxons gingen in de tram af en een aanhanger wist het zelfs zover te krijgen dat hij door de microfoon van de bestuurder een aantal liederen aanhief, waarop hij de hele bende in de tram met zich mee kreeg. Het gevolg was een rijdende reclame voor de nieuwe lp van Manke Nelis, inclu sief de wat minder literaire teksten. Nou ja, rijdend. Meerde re malen werd door de menigte in de tram simultaan op en neer gesprongen, voor zover dat natuurlijk mogelijk is in een meer dan het maximum volgepakt vervoersmiddel. Lijn 6 vervolgde daarop zijn route niet op de gebruikelijke wijze, rustig voortglijdend over de rails, nee, ditmaal ging de tram met een golvende beweging, meer boven dan op de rails, zodat men zich in een cake-walk waande. Door ingrijpen van de GVB-politie bereikten wij uiteindelijk toch de plaats van bestemming. De hele wereld leek voor de ingang van New San Kong, een voor AFC-ers voor de hand liggend her kenningspunt, te hebben afgesproken. Na verloop van tijd doemde mijn lotgenoot uit de mensenmenigte op en het was zaak zo snel mogelijk het stadion binnen te komen. Dat was een verre van triviale kwestie. Eerst diende men zich netjes in een dikke rij mensen op te stellen zodat althans de eerste poort binnen kon worden gegaan. Daarna was de rij even dik, zo niet dikker, en convergeerde honderden mensen tot een rij van één dik, immers meer passen er niet door poort jes van het stadion. De kluit van wachtende mensen wekte echter de agressie van een aantal personen. Kennelijk gaf de claustrofobie aanleiding tot heel wat adrenaline, want links en rechts van mij ontstonden ineens vechtpartijen. De politie kwam tussen beiden met een soort traangas. Ikzelf en heel wat omstanders met mij kregen dit gas in hun lucht wegen en ondergingen nu hoestend en proestend met dikke ogen en keel hetzelfde lot als de vechtersbazen. Na dit inci dent verliep het binnenkomen iets vlotter en met veel geduw en getrek wist ik binnen de hekken te komen. Men contro leerde wel op het meevoeren van blikjes bier en er stonden bij de ingang dan ook grote containers opgesteld waar ge confisqueerde blikjes in verdwenen. Een van de supporters was echter niet te beroerd om boven op de containerdeksel te gaan staan, onderschepte blikjes aan te nemen en in een teua leeg te drinken. Gratis dronkenschap met goedkeuring van suppoosten. Het vuurwerk van het vak naast ons was de volgende ver rassing. Een vijf meter lang lint van grote rode bommen werd bij het betreden van de grasmat afgestoken. Minuten lang klonk een oorverdovend lawaai. Maar eerlijk gezegd, het was hard maar mooi. Voor veel mensen, zeker voor mij, was het verschijnsel en de uitvoering van The Wave. Over gewaaid uit Amerika, alwaar men deze massale exercitie tij dens honkbalwedstrijden uitvoert, is dit een zeer spectacu lair fenomeen. Loge en eretribune deden nauwelijks mee, immers dit soort vertier behoort tot het gepeupel, maar dat mocht de pret niet drukken. Ik telde rondjes van 45 secon den, soms tientallen achtereen. Opstaan en snel gaan zitten leidde tot een geweldige deining in het stadion. Interessant is natuurlijk of twee golven in tegengestelde richting gestart het met elkaar volhouden. Sommigen beweren dat het slecht is voor het stadion, zeker voor het Olympisch dat in aftandse staat verkeert, maar dat valt nog te bezien. Een grote vraag in dezen:*hoe start men in hemelsnaam een wa ve? Bij de hoekschoppen konden de mensen van de open hou ten tribunes het ook niet nalaten om keihard op de plankiers te stampen met hun voeten. Een hels kabaal had dit tot ge volg en wellicht een ongeconcentreerde nemer van de cor ner. U zult zich misschien afvragen of ik ook op de wedstrijd heb 12

Schakels (clubbladen) | 1987 | | pagina 12