Nog meer geld Het was opvallend hoeveel er in de vaderlandse kranten van de afgelopen week stond over geld; of vollediger: over gebrek aan geld. Pickelaar doet een losse greep voor u: de gemeente Amsterdam zal de komende jaren honderd miljoen extra moeten bezuinigen omdat het rijk niet van plan is bij te spijkeren; het Amsterdamse gemeente-vervoerbedrijf zal langere trams moeten gaan inzetten en daar 21 Zi miljoen voor moeten investeren; de Nederlandse Spoorwegen zal middelen moeten vinden om het dreigende tekort ad 15 miljoen over 1987 te bestrijden; een directeur beleggingen van een groot pensioenfonds kreeg naast 4'A jaar cellulair de eis van 1 ton boete en terugbetaling van bijna 2Zi ton steekpenningen; een hoogleraar economie welja raakte het zicht op een Schuld van 8 ton, die blijkbaar in een verkeerd potje was gevallen, een beetje kwijt; een ex-bokskampioen werd met drie companen aangehouden op verdenking van afpersing tot 1 ton. Niet niks allemaal denkt Pickelaar dan. Oj, zal hij wèl uitkomen GEEN DADEN MAAR WOORDEN Menigeen dacht bij het zien van de beelden van de wedstrijd Den Haag - Ajax onwillekeurig terug aan het Heizel-stadion. Daar, waar een jaar geleden een Europacupfinale in een zwart daglicht kwam te staan door de gruwelijke taferelen die zich rondom het veld afspeelden, werd toen zonder meer doorgespeeld. In naam van het voetbal ging men over lijken. Zeer wijs was daarentegen het besluit om de tweede helft van Den Haag - Ajax niet te verspelen. De politie kon niet langer garanderen de oproerkraaiers in de hand te hou den. Hiermee deed zich een twijfelachtig novum voor in de lange geschiedenis van het Nederlandse betaalde voetbal. Nooit tevoren werd een wedstrijd na een helft gestaakt on der de druk van supporters. De discussies zijn ellenlang en er verschijnen om de haver klap kloeke rapporten, waaruit moet blijken hoe lastige sup porters aan te pakken. Het weren door de thuisclub van de vijandelijke aanhang, ze zelfs niet de trein uit te laten en hen bij wijze van alternatief een rechtstreeks televisieverslag van de wedstrijd aan te bieden vanuit hun eigen lege stadi on is slechts een doekje voor het bloeden. Niet alleen lopen over pasjesregelingen de meningen sterk uiteen, maar bijna elke aangedragen oplossing, zo deze er is, staat ter discus sie. Intussen wordt er niet opgeschoten en het zal niet lang duren of er wordt op geschoten. De problemen stapelen zich torenhoog op en lijken steeds maar weer vooruit ge schoven te worden. Hoe nu dit gigantische vraagstuk van de hooligans aan te pakken? Omdat kennelijk nog niemand een pasklare oplossing voorhanden heeft, gingen wij op zoek in het kloppend hart van voetballend Nederland. In de bossen van Zeist spraken wij met twee ter zake deskundi gen, althans dat werd ons verteld, te weten de heer D. Sloop en de heer A. Lauw. Hoe denken zij over het supporters- vraagstuk? Wordt het niet zo langzamerhand eens tijd voor een unanie me beslissing die de agressieve supporters een halt toe zal roepen? Lauw: Kijk, mijnheer Hekster, de meningen lopen natuurlijk sterk uiteen en het laatste woord over deze kwestie is voor alsnog niet gevallen. U moet evenwel begrijpen dat een geïntegreerde benadering van de huidige gedragsalterna- tieven'een systematische begeleiding van de spanningsvel den in de weg staat. Telt u daar bij op de sociaal-psychologi sche ontwikkeling van onze machtsaspecten dan ziet u ze ker in dat een en ander binnen afzienbare tijd tot de onmo gelijkheden behoort. Eh, juist ja. En wat is uw mening in dezen, mijnheer Sloop? Sloop: Ach wat zal ik zeggen. Ik kreeg echt tranen in mijn ogen toen ik bijvoorbeeld die beelden van Den Haag - Ajax voor me zag. Ik dacht bij mezelf, dit ken niet langer, zo gaat het voetbal kapot. En ik ook. Voor mij was het de druppel die de maat vol deed zijn. Ik denk dat we als verstandige men sen om de tafel moeten om heel snel tot een besluit te ko men. Kennelijk houdt u er verschillende meningen op na! Lauw: Mijn gewaardeerde collega Sloop is zich misschien niet bewust van het feit dat een geobjectiveerde burokrati- sche modelontwikkeling slechts samen kan gaan met een normatief coördineren van de informatiesystemen. Uiter aard, en dat wil ik even sterk benadrukken, uiteraard zien wij dat een multidisciplinaire coördinatie van de strategiebe palingen een dynamische, laat ik het anders formuleren, een functionele prognose van managementtechnieken im pliceert. Kijk, en dat vergeten de meeste mensen. Wat vond u van het na 45 minuten staken van de wedstrijd Den Haag - Ajax? Sloop: Ja kijk, mijn vriend Lauw mag dan wel makkelijk prar ten hebben, maar intussen begreep ik niet waarom de scheids er na een helft mee gekapt is, toen. Het voetbal is er toch voor het publiek? Nou waar zeuren al die notabelen dan over. Zullen er een paar doden op de tribunes vallen. So what?? Als er in het verkeer een paar doden of gewonden zijn, dan houdt ieder een toch ook niet effetjes een halve dag op met autorijden? Weet je wel hoeveel moorden er op een dag gepleegd wor den? Kennen we toch ook niet de hele dag binnen gaan zit ten? Niet dan, of wel soms? Ja, natuurlijk zijn er een paar van die relschoppers, zowel van Ajax als van Den Haag, la ten we eerlijk wezen, maar die hebben toch niet het recht om de zondagmiddag voor de anderen te versteren? Laten ze elkaar maar afmaken, dan hebben wij d'r geen last meer van. 5

Schakels (clubbladen) | 1987 | | pagina 5