IXS OIJTS Ruud van de Ruit Voor al uw Onderhouds-, Tegel- en Stukadoorswerk. Speciaal voor Sierpleisters. Telefoon 020 - 92 10 78 ijs, op jacht kan gaan naar wereldrecords. De steeds maar nieuwe records zijn te danken aan de technologische inno vaties van alle attributen die bij de sport in kwestie worden gebruikt. En dat is een zeer interessant aspect van sport. Waarom gebruikte de hoogspringers plotseling de Fosbury- flopIs Jan Roelof Kruithof misschien gek geworden als hij zich bij wijze van warming-up voor de alternatieve elfsteden tocht opsluit in een koelcel? Neen. De mens is er van nature op uit zijn inzichten te vernieuwen, te beproeven en weten schappelijk te onderbouwen om tot nog betere prestaties te komen. Hoe zit het in dit verband met het voetbal? In de ogen van velen is het voetbal in de loop der tijd geëvolueerd of liever gezegd, gedegenereerd tot een saai spelletje waar in agres sie en onsportiviteit de boventoon voeren. Van Engeland zegt men wel dat er primitief soort voetbal wordt gespeeld. Feit is wel dat het vele malen aantrekkelijker is om te zien dan de continentale versie, gewoonweg omdat de Britten bij wijze van spreken dichter bij het slingerback- of stopper-spil- systeem staan dan hun collega's van het vaste land. In tac tisch opzicht is men aan de andere kant van de Noordzee natuurlijk stil blijven staan, maar dat doet in het geheel geen afbreuk aan het daar vertoonde voetbal. Integendeel. Maar afgezien van de tactieken zijn er natuurlijk heel wat ontwik kelingen te bespeuren. Het schoeisel bijvoorbeeld. Kicksen zijn er veel beter op geworden en zijn nog steeds in ontwik keling. U herinnert zich misschien nog de tijd dat de noppen van leer gemaakt werden en op de zool gespijkerd moesten worden. De afschroefbare nop was toen en is nog steeds een trouvaille. Er zijn nu nog voetballers die een moord zou den begaan voor een paar Adidas Van Hanegem-kicksen. Deze hoge schoenen worden niet meer gemaakt en zijn to taal uit de mode. maar destijds waren ze zeer populair van wege de enkelbescherming die ze gaven. Maar ook de rest van de uitrusting is aan mode onderhevig. Het shirt met de veter is helaas afgezworen en de lange korte broek is bijge zet in het rariteitenkabinet. In de plaats zijn gekomen de meest uiteenlopende bonte shirts gemaakt van moderne kleurechte syntetische stoffen. Wat dacht u van de scheids rechters? Van Ravens en Dorpmans sierden zich altijd in zwarte pak ken met grote witte revers. Frans Derks bewaarde zijn play boy-image door in een strak zittend stoeipakje op de groene mat te verschijnen. En Van Gemert was een van de eerste die het in het bordeaux probeerde. En ook schijnbewegin gen zijn trendgevoelig. Piet Keizer introduceerde destijds de schaar. Tshieu La Ling bouwde die uit tot de dubbele schaar. Johan Cruyff bedacht samen met Jesper Olsen een nieuwe manier van penalty nemen. En toen Gerald Vanen burg op de velden verscheen werd meteen een geheel nieuw scala van trucjes ingevoerd, waarbij heel Nederland hem bewonderde en probeerde te immiteren. Talloze andere facetten zijn zo bij het voetbal, en niet alleen bij het voetbal, in beweging. Maar ruimte en tijd schieten mij hier te kort om daar uitvoeriger op in te gaan. Ongewoon is wel dat men de laatste ontwikkelingen op voetbalgebied uit de stadions, dus op de werkvloer, moet leren. In het be drijfsleven is dat heel anders. Daar is men gewend om mid dels beurzen, congressen en seminars de recentste nieuw tjes te vernemen. Misschien is het daarom een idee om eens in het jaar in de RAI een voetbalbeurs te organiseren. Vanenburg demonstreert er zijn nieuwste schijnbewegin gen, Gullit laat zien hoe je tegenwoordig een tra'nsfercon- tract tekent, de F-side toont een wetenschappelijk verant woorde methode om stadions binnen een half uur plat te leggen, Berdien Stenberg brengt een fluitconcert ten geho re, waarin publiek en scheidsrechters kunnen participeren en Michels verklapt zijn beproefde selectieprocedure waar door het Nederlands elftal internationaal zo'n hoog aanzien heeft. Kortom er zou te veel zijn om op te noemen. Maar succes verzekerd! NICKY HEKSTER ACC NIEUWS Menig AFC-er zal gemerkt hebben dat de cricketers deze winter veel drukker zijn geweest dan andere jaren. Hoofd aanleiding daartoe zijn de plannen welke ontplooid zijn om te komen tot de bouw van een geheel eigen clubhuis. Direc te aanleiding tot deze plannen is de snelle opkomst van de kunstgras hockeyvelden waarvan er thans al vijf in het Amsterdamse Bos liggen. Eén van deze kunstmatten kwam voor de deur van het huidige clubhuis te liggen en koste daarmee een cricketveld. Een direct gevolg van deze onver woestbare speelmatten is dat het hockeyseizoen onbeperkt door kan blijven gaan, hetgeen dan ook resulteert in vele ex tra wedstrijden in de maanden mei en augustus met alle ge volgen van dien. Het ACC Bestuur heeft besloten dat, mede ter willen van het behoud van het verenigingsleven, er een eigen clubhuis zal komen op de achterste velden in het Bos. In december jl. sanctioneerde de Algemene Ledenvergadering deze plan nen. IJs en weder dienende zal begin maart de eerste paal de grond in gaan en zal de pre-fab bouw bij de aanvang van het seizoen klaar zijn. ACC zal dan de eerste Nederlandse cricketclub zijn, welke over een volstrekt eigen onderkomen kan beschikken waar men niet bij het keren van de seizoenen dient te verdwijnen ter wille van de winter-sporters. Voor de financiering is een obligatie-lening uitgeschreven waar de trouwe leden en goedwillende supporters op kunnen inschrijven in coupures van f 250,—, f 500,— of f 1000,—. Ondanks het feit dat de lening renteloos is, loopt de intekening zeer voorspoedig. Het doel is f 80.000,— te halen maar richting 'ton' zou nog meer armslag geven. Mochten er zich onder de bewoners van Goed Genoeg nog sympatisanten bevinden, dan is een telefoontje naar M.M. de Bruin (02975 - 6 45 25) voldoende! In de loop van de komende maanden zullen wij u op de hoogte houden van de ontwikkelingen. Trouwens u zult ook vernemen van de wervings-commissie, want nu de BBC bij na dagelijks cricket op de buis brengt, is besloten om de mo gelijkheid deze sport zelf te gaan beoefenen weer te ope nen. Vooral jonge jongens zijn welkom bij de King of Sports. OBSERVER

Schakels (clubbladen) | 1987 | | pagina 4