PROFICIAT WAT IFRFUF AFC-ER KE HOORT TE WETEN ADVERTEERDERS BESTUURSMEDEDELINGEN GEBOREN Pim Hendrik Jacob zoon van Karei en Joke de Graaf. Namens AFC van harte gefeliciteerd! Met ingang van deze Schakel nr 14 zijn de advertenties op de omslag en op de binnenpagina's gewijzigd of geheel ver nieuwd volgens de wensen van de adverteerders. Wij zijn deze adverteerders weer bijzonder dankbaar voor hun medewerking en ondersteuning. Zij maken het mogelijk dat de AFC-Schakel in deze stijlvolle opmaak aan de leden gezonden kan worden. LEDENLIJST Kandidaatlid T. Maiija, 14.4.'80, F jun., Van Heenvlietlaan 148, 1083 CL Amsterdam, tel. 44 82 68; knvb nr 3223 Nieuwe donateur P.H. Roos, F. van Mierisstraat 61, 1071 RL Amsterdam Bedankt als donatrice Mevrouw A.J.C. Linders-Baart (9132) Afgevoerd als lid S.C. Alkemade (2979) Nog altijd jong; maar ook hier geldt toch al een beetje: "Reeds lang op weg op Goed Genoeg". Wie weet, misschien wel zelfs t.z.t. naar de Zilveren Ploeg of nog veel meer. Ja, een enkeling heeft definitief afgehaakt (Ricky), een an der is verhuisd (Martijn Euwes). Twee kozen uiteindelijk voor een andere sport (tennis), maar zijn, om welke reden dan ook, nog regelmatig op het park aan te treffen (Dennis en Michiel). De overige jongens zijn nog steeds enthousiast voetballen de AFC-ers. Allemaal op 7/8 jarige leeftijd op de De Boele laan 50 gearriveerd en toen al die fraaie bokaal gewonnen. Het is wel degelijk mogelijk dat hun toenmalige leider, met mascotte Fifi, de basis heeft gelegd voor deze clubtrouw sinds 1977. Herkent u ze? Zeker degenen die ook 's zondags frequent de jeugdwedstrijden bezoeken. 'EEN AANGEWAAIDE' ONTWIKKELINGEN Het staat nu onomstotelijk vast. In Haastrecht loopt een aardstraal die de oorzaak is van het aldaar geboren worden van de grootste schaatstalenten van Nederland (misschien is het u wel eens opgevallen dat in het woord 'Haastrechts' het woord 'schaats' verborgen zit!). Het is vreemd, maar iets soortgelijks is er aan de hand met het biljarten. Het is zo dat de Nederlandse topbiljarters uit een aantal plaatsjes in Bra bant komen die binnen een cirkel met een straal van 25 kilo meter,liggen. Maar dit terzijde. Heini Vergeer mocht dan wel een scheve schaats (haast recht) gereden hebben door zich na zijn rit op de vijf kilometer in laatdunkende termen over een baancommissaris uit te spreken, stadgenoot Leo Visser liet daarentegen twee wereldrecords op zijn naam schrijven, waarvan hij er een helaas korte tijd bezat. Heeft u er wel eens bij stil gestaan dat het kennelijk steeds weer mogelijk is om records te verbeteren? En waarom gebeurde dit in het stdion Thialf te Heereveen, waarom gingen er juist daar drie records aan flarden? Biologen en ook sportfilosofen bewe ren dat de mens, de homo sapiens, door de tijd heen steeds sterker en intelligenter wordt. Er is wetenschappelijk aange toond dat de spiermassa en het hersenvolume van de mens gemiddeld inderdaad toenemen. Let wel dat de weten schappelijke uitspraken in dezen van eens statische aard zijn, zodat het sterk valt te betwijfelen of Leo Visser een ex ponent zou zijn van de ontwikkeling der mensheid. Er zijn meer pragmatische argumenten aan te voeren voor de verklaring van bovengenoemde feiten. Daartoe dienen we terug te gaan naar de tijd van Ard en Keessie. Wat met een opvalt als men foto's van schaatsevenementen uit die periode bekijkt, is de kleding van de rijders. De hoofdzaak was dat men goed beschermd was tegen de koude en dus droeg men wollen truien. Maar al snel diende zich de veel sportiever ogende coltrui aan met bijpassende maillot. En altijd was er het voor de schaatssport zo kenmerkende schaatspetje. Geen ijsmuts, maar een klerikaal kapje met snelle rood-wit-blauwe strepen van voorhoofd tot kruin alsof het hier om ijsheiligen ging. Sindsdien heeft er een storm achtige ontwikkeling plaatsgevonden. Tegenwoordig zijn de baanscheidende sneeuwranden vervangen door blokjes, is de tijdwaarneming computergestuurd, is men het ijs beter meester en bewegen de schaatsers zich in aërodynamische pakken over de baan. En ook de trainingsmethoden zijn veel beter geworden. Kennelijk is men in de loop der tijd het schaatsen en sport in het algemeen wetenschappelijker gaan benaderen. Niet alleen bij de autoracerij, maar ook in tal van andere takken van sport worden bijvoorbeeld ideeën uit de aërodynamica toegepast. Zwemmers scheren zich bij na kaal, hardloopsters bewegen zich voort in een soort bal letpakje, wielrenners dragen astronautische helmen en schaatsers lijken op ontsnorkelde duikers. De klapschaats heeft het dan niet gehaald, maar wel het overdekte ijsstadi on, waarin men vrij van alle weersinvloeden, en dus op beter 3

Schakels (clubbladen) | 1987 | | pagina 3