«lainesjaarmj(ier ïsQpizatemag 17 januari INS OUTS daarentegen was Wij gaan naar Rome, nu jullie nog!, af komstig van reguliere Oranjesupporters. Of Geen woorden maar lampen bij een wedstrijd van PSV. De Britse fans zijn zeer vindingrijk juist omdat hun taal zich goed leent voor woordspelingen. Aan een religieuze poster die verkondigde Jezus Saves was door een voetbalfan de zin But Pearson nets the rebound toegevoed (aldus Jezus redt/houdt de bal tegen, maar Pearson werkt de weggestompte bal het net in). En wat te zeggen van Joe Jordan strikes faster than British Leyland (Joe Jordan schiet/staakt sneller dan British Ley- land). Er zijn nog veel meer van dit soort voorbeelden te noemen. Echter de ruimte is hier beperkt en de geïnteres seerde lezer wordt verwezen naar het boek van Smeets of dat van Desmond Morris, getiteld 'The Soccer Tribe' (Ned. vert. 'Het spel om de bal'). Het komt niet vaak voor dat de sporters met een spandoek ten tonele verschijnen. Na de elfstedentocht was er een schaatser die een doekje met de tekst Friesland bedankt met zich meedroeg. De tienkamper Dailey Thompson liep tijdens de Olympische Spelen van 1984 door het stadion met een T-shirt waarop Is the worlds second best athlete gay?, daarbij doelend op Carl Lewis. En de trouwe toe schouwers van een voetbalwedstrijd zijn de betalende klan ten zonder wie het voetbal gedoemd is te verdwijnen. Som mige clubs zijn zo verstandig dit feit te onderkennen en ma ken zo nu en dan een aardig gebaar naar het publiek door voor de aanvang van de wedstrijd de spelers een spandoek rond te laten dragen met bijvoorbeeld de tekst Thanks a mil lion from players and management. Geheel nieuw en tegen overgesteld is de recente actie van de FC Den Haag om de agressie rond de velden een halt toe te roepen. Kort voor het treffen met PSV verscheen de selectie van Van de Meent met de smeekbede Maak FC Den Haag niet kapot. Stop gedonder. Een briljante tekst (geschreven door een uit eigen zak betaald reclamebureau!) die onder de kruitdam pen van het vuurwerk slechts binnen het stadion effect sor teerde en eigenlijk maar beter achterwege had kunnen blij ven. Het is niet te hopen dat dergelijke spandoekerij veel na volging zal gaan vinden. Immers met een doekje voor het bloeden is de wond nog niet genezen. NICKY HEKSTER AFSCHEID Het zal zeker niet mijn gewoonte worden om in deze rubriek binnen één seizoen meerdere malen aan één en dezelfde speler aandacht te besteden. Maar soms word je met je neus op de feiten gedrukt, die de betrekkelijkheid van dat hele voetbalgebeuren accentueren. Blessures, mindere vorm, verlies van een basisplaats zijn al lemaal factoren, die soms kunnen leiden tot een tijdelijke verandering van houding en prioriteitenstelling. Ingrijpender wordt het echter als je dat woord tijdelijk moet vervangen door definitief. De oplettende toeschouwer heeft al kunnen constateren dat John Bonnouvrie om zakelijke redenen de voetbalschoenen aan de wilgen heeft gehangen. Ondanks zijn verpletterende binnenkomst; wie herinnert zich niet Maastricht, is dat een afscheid waar je niet bij stil staat en makkelijk overheen stapt. Anders lijkt dat in het geval van Rob Ouderland. Rob heeft op medisch advies moeten besluiten zijn actieve loopbaan op het hoogste amateurni veau te beëindigen. Het gaat aan het doel van deze rubriek voorbij om hier een uitgebreide medische uiteenzetting te geven, die tot deze besluitvorming heeft geleid, maar u vw-ïjj moet het maar van mij aannemen het was de enige verstan dige beslissing die hij kon nemen. Ik betreur het als me despeler en aanvoerder ten zeerste dat er zo n plotseling einde aan zijn carrière is gekomen. Op een leeftijd gekomen waar in vele gevallen ambitie wordt verruild voor routine, waar verzadiging soms de kop opsteekt, was Rob s jongen sachtige enthousiasme nog steeds overduidelijk aanwezig. Rob heeft de afgelopen jaren een vertrouwde plaats in het eerste elftal ingenomen; een dienende speler, zoals hij vaak werd omschreven, die soms met voor hem karakteristieke kopballen bij de eerste paal een wedstrijd kon openbreken. Hij kan terugzien op een glanzende voetballoopbaan, waarin hij het ondermeer bracht tot het Nederlands Ama teurteam en de professionals van F.C. Amsterdam. Je hoeft natuurlijk, zoals hij het zelf ook verwoordde, niet melodra matisch over een dergelijk afscheid te doen. Voorlopig blijft hij lid van onze selektiegroep en traint tijdens de week ge woon mee. The game must go on: zijn opvolger Adrian Car ter heeft zich de laatste weken al nadrukkelijk gepresen teerd en zich een volwaardig vervanger getoond. W.L. OH, OH, OH WAT IS HET FIJN LANGS DE LIJN! Nee, weest u maar niet bang, dit artikel zal niet gaan over al lerlei relletjes in en om de stadions, maar wel over de misstanden bij de jeugdwedstrijden. Als vader van een opgroeiende zoon sta ik, indien mijn werkzaamheden dat toelaten, op zaterdagochtend langs de lijn. Tezamen met nog 30 ouders geniet ik dan van de jeug dige onbevangenheid van de spelertjes, terwijl ik mij steeds vaker begin te ergeren aan het gedrag van schreeuwende omstanders. Niet alleen de leiders (bijna ieder team be schikt tegenwoordig over twee leiders, een trainer en een vaste grensrechter) geven vanaf de kant aanwijzingen, maar ook de ouders schreeuwen hun idooltjes van alles toe. Nu is zoiets goed bedoeld, maar de praktijk bewijst, dat de ze instructies averechts werken. De kinderen in het veld we ten niet meer naar wie ze moeten luisteren, omdat alle raad gevers een ander advies verstrekken. Bij het elftal, waar ik iedere week naar kijk, valt het nogal mee, alhoewel ik mij er zelf op betrap ook zo nu en dan als een soort Michels langs de lijn te staan. Ook bij de tegenstanders is het doorgaans normaal, hoewel het soms om te huilen is. Laatst presteerde de grensrechter van de tegenpartij het, om na een door de scheidsrechter goedgekeurde goal de vlag neer te gooien en al scheldend het veld te verlaten, terwijl de leider vanaf dat moment ook niet meer te houden was. De arme kindertjes (leeftijd 8-10 jaar) maakten er vanaf dat moment een knalharde partij voetbal van. 7

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 7