Indonesisch Restaurant „Melati Heerlijk avondje Nu komt De Schakel eens gezwind vóór de verjaardag van de Sint. En daar moet Pickelaar voor zwichten; het brengt hem hier dan ook tot dichten. Dit jaar zijn laatste maand-gekakel op rijm in onze dikke Schakel. Het eerste elftal gunt hij blij nog veel successen in de wei. Eet met de Kerst dan ook met mate; houd het gewicht maar in de gaten. Dan gaan we op de Nieuwjaarsdag met goede wensen aan de slag. Voor Willem Lenglet nu dan al veel liefs en kusjes van Chant al. Zo spreekt de oude smikkelaar, die u hier groet alspickelaar DAGELIJKS GEOPEND RESTAURANT: 17.00 - 22.00 UUR V7ATM Reserveringen gewenst. PASTOORSTRAAT 2 - NAARDEN-VESTING - TEL. 02159 - 4 75 49 WE WINDEN ER GEEN DOEKEN OM Dit jaar verscheen van de hand van sportcommentator Mart Smeets een alleraardigst boekje getiteld "Oma, dit was uw laken en andere spannende doeken". Zo vlak na de elfste dentocht en andere schaatsevenementen voelde Smeets kennelijk de behoefte om het fenomeen Spandoek eens uit gebreid te belichten. In feite kon hij niet anders, want span doeken met teksten als 'Smeets is kaal', 'Smeets for presi dent', 'Smeets en Vergeer doen het weer' en 'Gustafsson, Falk-Larsen, Mart Smeets go home, your mummy is waiting for you' zullen hem wel tot nadenken hebben gestemd. Het verschijnsel Spandoek blijkt nog niet eens zo oud te zijn. Aan het eind der zestiger jaren was er in politiek en maatschappelijk opzicht veel om zich tegen te verzetten. Optochten, demonstraties en sit-ins werden op slag de ge woonste zaak van de wereld, waarbij het niet ontbrak aan spandoeken om het één en ander te adstrueren. Het lijkt er op dat de supportersscharen dit hebben overgenomen. Niet alleen om hun club of sportheld te ondersteunen (Hup Hol land hup, we winnen de cup) of de tegenstanders te beledi gen en zwart te maken (Gullit naar Artis), maar ook om zich te onderscheiden van de grauwe massa Heya hier is Texel en om bepaalde actuele meningen te ventileren Heb schijt aan de profs). Zo zijn omstreeks 1970 de vlaggen en dassen met opschrift allengs verdrongen door doeken met een meer genuanceerde tekst. Uit het foto- en filmmateriaal van de afgelopen vijftien jaar blijkt nu dat het dragen van span doeken het meest voorkomt bij topsportgebeurtenissen, waarbij de aanhang groot is en zich dan achter een ploeg of sporter stelt. Dit is ook de reden waarom schaatsen, wiel rennen en voetbal op dit gebied een voortrekkersrol vervul len, terwijl bij andere sporten niet of nauwelijks een tekst in de menigte verschijnt. In de spandoekteksten (makers) is de volgende bisectie te maken: er zijn positieve, die er op gericht zijn de eigen favo riet te ondersteunen, en er zijn de negatieve, die tot doel hebben de tegenpartij te kwetsen en te kleineren. De schaatsfans horen wat dit betreft tot de eerstgenoemde ca tegorie. Zij bedenken vaak zeer geestige punchliners. En soms ziet men een tekst die totaal niets van doen heeft met het bepaalde sportevenement, waardoor deze nog meer op valt. De titel van Smeets' boekje verklapt al een dergelijke tekst en bij de laatste elfstedentocht waren ondermeer te le zen: Deetman ik spijbel, Sipkema for president, Hjir bin ik mem! en Ik pas op uw schoenen mijnheer. Na de bekende glijpartij van Hilbert van der Duim verscheen ooit op de tri bunes een supporter met een lange vishengel waaraan een kunstduif bungelde met begeleidende tekst: Hilbert wij hebt hem. Leuk waren ook de Haastrechtse fans van Hein Ver geer na zijn triomfen op de EK te Oslo: Hein doetin 39.12. Het Bislett Stadion werd eens gesierd door de tekst Leo Vis ser kein bessere isser, een grappige vondst. Wielrenaanhan- gers zijn ook humoristische spandoektekstbedenkers. Wat dacht u van Onze Knetemannen drinken vanavond Zoete melk of Johan is in geen Velde of wegen te zienT Omdat er bij de hiervoor genoemde sporten geen lijfelijk contact met de tegenstander mogelijk is, zijn agressie of haatdragende teksten vrijwel uitgesloten en a fortiori ongepast. Wielren nen en schaatsen zijn vriendelijke sporten, terwijl bij het voetbal naast de geestige teksten een grote hoeveelheid schuttingtaai en andere pulp op het doek en ook op de mu ren wordt gezet. De F-side, Bunnik-side en vul-maar-in-side supporter is slechts in staat om zeer verwerpelijke teksten te produceren, waar we hier niet nader op zullen ingaan. Leuk 5

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 5