vader en als klap op de vuurpijl geiten wollen sokken, vorm den zijn standaard trainingstenue. Meewarige blikken, hilariteit en op den duur berusting van zijn medespelers werden zijn deel in de afgelopen seizoenen. Hij wist blijkbaar niet beter. Het zal wel te maken hebben met de stad, waar hij oorspronkelijk vandaan komt. Ook een andere Leidenaar, Theo van Seggelen, pleegde er in het verleden vreemde gewoontes op na te houden. Theo ver voerde zijn sportspullen bij voorkeur in plastic vuilniszak ken. Mijn neus trok bij het openen van zo'n zak vaak de conclusie, dat hij die ochtend de verkeerde op het stoep- randje had gezet. Maar nu terug naar Dik. Wie schetste enkele weken geleden onze verbazing toen Dik gehuld in een creatie van het sportiefste haantje van Frankrijk het trainingsveld betrad. Een hemelsblauw tricot gecombineerd met een donkerblauwe broek maakte Dik tot een karika tuur van zichzelf. Er was voor ons echter één lichtpuntje te ontdekken, de naar zijn eigen zeggen bijbehorende voet balkousen kleurden absoluut niet en deden nostaligische herinneringen oproepen aan Dik's geiten wollen verleden. Voor Dik zelf bleek het ook even wennen; hij heeft die training geen bal geraakt, het zij hem vergeven! WILLEM LENGLET Eén over vijf DWG stond vorig seizoen nog bekend als een geduchte te genstander. De taaiheid en hardheid van deze ploeg leidde in het verleden voor de AFC 5 tot felle duels, waarbij de punten met veel moeite werden binnengehaald. Dit voetbal jaar geeft echter een geheel ander DWG te zien. Met nog maar een paar spelers van voorgaande jaren is dit vernieuw de team niet meer wat het is geweest. AFC had in de begin fase van de strijd, zo'n twee weken geleden, reeds een veld- overwicht. Paul Witzand kwam al na een minuut tot scoren, zodat de geschiedenis zich herhaalde (in een vorige wed strijd was het ook al zo vroeg raak). En DWG speelde veelal door onkunde gemeen, waarbij de diverse enkels en achilles pezen van AFC-ers het moesten ontgelden. In geen geval kwamen onze opponenten aan aanvallen toe. De achterhoe de van de roodzwarten stak degelijk in elkaar en naar ver luidt verkeerde de voorstopper van AFC, mijn naam is me ontschoten, in glansende vorm. Het accent kwam daardoor op de aanval van AFC te liggen en het duurde niet lang of Raoul Leering liet 2-0 aantekenen. Tijdens de rust hamerde coach Rodenburg erop vooral 'de nul te houden'. Wij wa ren dan ook niet voornemens hem ooit weg te geven. Voor keeper Klaas Verbruggen kwam dat goed uit. Zijn doel bleef schoon en hem restte slechts de taak de ploeg aan te moedi gen en de wedstrijd van enig commentaar te voorzien. Zo spraken wij allen met hem ons ongenoegen uit toen de DWG-keeper ver buiten het strafschopgebied, bij wijze van kamikaze-aanval, de net ingevallen Stef Pasman onderuit maaide. Deze zware overtreding werd door de zwak leiden de scheidsrechter echter niet met rood gehonoreerd. De wedstrijd verkeerde toen al in een stadium dat DWG zich, bij uitblijven van resultaat, aan AFC ging irriteren. Zo'n tien minuten na de pauze had Witzand alweer kans gezien het doel te treffen, zodat DWG in een kansarme positie ge- manoevreerd werd. Tenslotte diende Leering DWG de nek slag toe met een handig kopballetje. Zo werd op eenvoudige wijze DWG met 4-0 teruggewezen. Afgelopen zondag dien den wij tegenstand te bieden aan een nieuwkomer in deze competitie, te weten Blauw-Wit. Op deze prachtige en tege lijk warme najaarsdag vonden wij in de Zebra's de tot nog toe beste tegenstanders. Blauw Wit 3 baseert de prestaties vooral op de jonge, zeer werklustige, spelers met daar tus sendoor wat routiniers. Maar zoals zo vaak in de voetbal lerij het geval is, werklust gaat in de regel niet gepaard met voetbalintelligentie. Derhalve moesten wij ons tegen dom me kracht verzetten en dat ging ons in het begin nogal slecht af. Binnen de kortste keren keken wij tegen een 2-0 achterstand aan dankzij enige triviale verdedigingsfouten. Daarna begon AFC pas te voetballen en dicteerde door soe pele combinaties op het middenveld het spel. Vooral de middenvelder Ariel Kozijn speelde, ondanks enkele zware aanslagen op zijn benen, die nu eenmaal inherent zijn aan zijn spelstijl, een belangrijke rol in de opbouw van de aan val. Witzand werd deze zondag nauwelijks gesignaleerd (en later in de tweede helft gewisseld), maar René Wiersma deed des te meer van zich spreken. Nadat onze tegengoal al eigenlijk ingeluid was door een schot van Fred Berrier op de bal, wist Wiersma kort daarna het doel te treffen. Met deze belangrijke aansluitingstreffer werd de rust ingegaan. Na enkele tactische wissels en een peptalk werd met her nieuwde moed de tweede driekwartier begonnen. Conditio neel won AFC het van de Zebra's en er was in die tweede helft slecht een moment sprake van een door de Blauw-Wit- Keep smiling Voetbal moet wel een leuk spelletje zijn. Vooral voor scheidsrechters. Hoe is het anders te verklaren dat fluitis ten zo dwaas zijn om zich elke zondag weer in hun zwart witte kostuumpje te hijsen en zich vervolgens anderhalf uur bloot te laten stellen aan alle denkbare vormen van geeste lijke en lichamelijke intimidatie. Henk van Ettekoven is zo'n dwaas. Nationaal en internatio naal erkend als een goede scheidsrechter. Toch kan ook hij niet meer af met alleen maar een vriendelijk of vermanend woord. De rode kaarten vliegen de spelers dit seizoen om de oren. In 4 wedstrijden gaf hij er al 3. En dat voor iemand die de naam heeft dat hij niet zo snel met een kaart zwaait. Volgens deze arbiter is de huidige spelersgeneratie veel min der bereid 'leiding' te accepteren. Dit in tegenstelling tot jongens als Cruijff, Van Hanegem, Israël, die hij ook nog ge floten heeft. Die knapen van tegenwoordig worden volgens hem te veel in de watten gelegd. Met voetballers die in 'no time' van niets tot veel geld zijn gekomen, kan je volgens hem ook niet,veel anders verwachten. 'Alleen met kaarten bereik je soms nog wat', aldus Van Ettekoven. 'Ik vind dat een trieste ontwikkeling, maar als het niet anders kan dan moet het maar'. 'Ik zie', aldus Van Ettekoven, 'wel eens spelers met van die vertrokken bekkies uit de kleedkamer komen dat ik denk: wat zijn jullie weer volgepropt met opdrachten. Dat ik bo vendien denk: waar is het plezier in jullie beroep gebleven'. Niettemin, onze Henk heeft zijn plezier in het scheidsrech teren nooit verloren. Overigens heeft hij van collegialiteit onder scheidsrechters tijdens zijn carrière maar bar weinig gemerkt. De enige die wat Van Ettekoven betreft met kop en schouders boven de rest van het scheidsrechterscorps heeft uitgestoken is Bep Thomas, wat ons als AFC-ers na tuurlijk goed doet. Van Ettekoven is een man die voor zijn mening uitkwam, ook al is hem dat niet steeds in dank afgenomen. Zijn inter nationale carrière is wellicht daarom ook niet helemaal ge worden wat hij er zelf van verwacht had. Toch zegt hij in het intervieuw, dat hij 'ondanks alles' plezier in zijn sport is blijven houden. En ik denk dat die uitspraak in zijn sim pelheid waarschijnlijk de enige remedie is tegen de vele kwa lijke zaken die zich tegenwoordig op en om de sportvelden voordoen. Plezier, gewoon plezier beleven aan jouw sport. Wat zou je nog meer moeten wensen als spelers of toeschou wers. Henk van Ettekoven en Bep Thomas staan voor mij model voor de vele honderden scheidsrechters die, elk 6

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 6