Canada, een ander emigratieland, bereikte deze keer de eindstrijd in Mexico. Ook de toekomst ziet er veelbelovend uit. De organisatie is een tijdrovende maar dankbare bezigheid. Wat men in Euro pa leerde wordt in Australië overgebracht. Ik heb voetbal enthousiasten vaak verteld over de gebeurtenissen in die club in het verre Amsterdam, AFC. Moge het AFC goed blijven gaan. Een vereniging met zo een sterke vriendenschaar en zo sterk van karakter moet wel in de hogere regionen blijven. Helaas bleek tijdens mijn bezoek dat een aantal leden niet meer in leven is. Ik denk aan spelers als Ger Stallmann en Dick Disselkoen. De laatste was een talentvolle speler die de fijne kneepjes van het spel kende. Ik vroeg me wel eens af waarom hij het Nederlands elftal niet bereikte. Diverse leden noemden hun leeftijd, er werd over hartkwa len gesproken. Het was een naïeve veronderstelling dat ge durende die dertig jaar niemand ouder zou zijn geworden. Maar AFC is in die tijd verder vooruit gegaan. Zo zal het ook wel blijven, tot het 100-jarig bestaan, en daarna. What a club! BER STORK JAARDINER 1986 Als Jan Steensma mij iets vraagt te doen voor AFC dan is 'nee' zeggen niet moeilijk, het is onmogelijk. Filosoferen over jaardiners in het algemeen is geen enkel probleem, vertellen over één jaardiner in het bijzonder is geen sinecure: 'Hoe kwam ik ook alweer thuis?'. Onwillekeurig begin je jaardiners te vergelijken met andere happenings, met een Elfstedentocht, met de Vierdaagse of met het North Sea Jazz Festival. Kan ik over beide eerstge noemde inspanningen helaas niet meepraten, over het laatste kan ik u zeggen: daar lijkt het absoluut niet op. Maar wat is een jaardiner bij de AFC dan wel? Als trouwe deelne mer (reeds 25 keer) moet ik vaststellen: het lijkt nergens op. Het is als een mooie vrouw. Zij heeft je in haar macht of je ziet haar niet staan. Het is daarom, dat het eerste uurtje van het diner (ik vergeet de borrel vooraf) uitsluitend gesproken wordt over diegenen die er niet zijn en wordt er zeer myste rieus gespeculeerd over de redenen, dan wel oorzaken, van het niet verschijnen van AFC-er X of Y: "Hij is niet uitgeno digd, hij houdt niet van massale diners, hij vindt het eigenlijk te duur, hij heeft geen smoking, hij zit in Oostenrijk...". Wij komen er niet uit. Jammer dat hij er niet is. Hij is zo'n toffe goser, hij doet veel voor de club. Volgend jaar moet hij er ab soluut bij zijn. "Vind ik ook", vindt iedereen. Zeg, wat doet 'hij' eigenlijk hier? Wat maakt dat nu uit. Hij is de vriend vanOh, gaat dat zo!? Ach man, zo gaat toch alles in het leven. Ja,.... maar ik dacht dat het jaardiner iets anders was. Je bent niet goed bij je hoofd. Dat weten wij al zo lang roept een ander. Nog één verkeerde opmerking en je strikje hangt in de soep. Wie breng je daarvoor mee? Geef hem wat te drinken, dan is hij even rustig. Langzaam gaat iedereen van elkaar houden. Langzaam ge raakt een ieder in de totale roes. De sprekers, allemaal licht gespannen, voorzichtig met de drank en nauwelijks deelnemend aan het totale gebeuren zijn op hun hoede. Zij houden de enige professional, de Cruyff onder de tafelredenaars, tafel-praeses Henne Bos kamp nauwlettend in de gaten en smeken hem stuk voor stuk: geef mij het woord, straks is het te laat. Henne wikt en beschikt. Laat dat aan mij over kerel. Dat komt piekfijn voor elkaar. College geven aan 400 man is mijn dagelijks werk. Een diner leiden van 140 man.... no pro blem, die microfoon heb ik niet nodig, politesse, Cor het hoofdgerecht kan door. Wat is die spelerstafel rustig stelt Henk Kappelhoff vast. Dat is wel eens anders geweest. Die gasten gedragen zich keu rig stelt de Bestuurstafel vast. Ik vind het maar een stel dooie dienders. Wil je dan dat zij weer met aardappels gaan gooien? Waarom niet? Omdat ik dat AFC onwaardig vind. De meningen zijn verdeeld. Het jaardiner heeft ons in haar macht. Wij zijn onszelf niet meer. Flarden van speeches bereiken ons. Mooi gesproken, applaus, dat hebben wij al 100 keer gehoord, niet ouwe-hoe ren, kampioen worden en snel. Een stelletje klzijn het. Alsof jij er wat van kunt, kent, verdomme hoe zeg je dat ook al weer? Je bent dronken man! Je grootmoeder op een hobbelpaard, bedoel je. Zeg moet jij nog de stad in? Dat mag hij niet, zijn vrouw zit in het Novo te jaardineren. Te wat? Ach, laat maar. De ober maakt hem wakker: dat is dan f 87,50 totaal. Zal ik een taxi voor u bellen? Waarom, ik heb mijn wagen bij me. Ja, daarom juist. ROB DUIS P.S. Het was een fijne avond. De debutanten Henne, Rein en Eddy speelden een uitstekende wedstrijd. Onze gastspe- lers waren eveneens in vorm. Hoe het allemaal is afgelopen weet ik niet, ik werd voortijdig gewisseld, werd wakker in Ju liana's op de Apollolaan. Ik was dus wel warm. HET WAS EEN BIJZONDER JAARDINER AFC blijkt een sportclub te zijn, waarin de mensen zich aan de wisselende situaties aanpassen. Maatschappelijk dus een bewegelijke gemeenschap. Zo krijgt elke periode in het bestaan van de club zijn eigen mensen die deze periode markeren en gestalte geven. Ik moest daaraan denken tij dens het laatst gehouden jaardiner, ter gelegenheid van het 91-jarig bestaan van onze geliefde voetbalclub. Het debute rende optreden van Henne Boskamp als tafelpraeses hoorde helemaal bij de tijd-van-nu. Zoals zijn voorganger Ton Glas in de afgelopen jaren AFC s belangrijkste feestmaaltijd als voortreffelijke voorzitter leid de, zo deed op vrijdagavond 17 januari Henne Boskamp wat er in feite van hem verwacht werd. Vlot pratend met subtiele woordspelingen, niet officieel, maar toch stijlvol, quasi-ver- manend soms, aan de andere kant royaal complimente rend, zich niet aan zijn plaats achter de microfoon houdend, af en toe lijkend op de dirigent van het jaarlijkse Britse zang festival van de last night of the proms, wist Henne zijn toe hoorders (zo'n anderhalve honderd) enige uren op een vak bekwame wijze in zijn ban te houden. Mede hierdoor werd het AFC jaardiner een onvergetelijk gebeuren. Tot de feestvreugde werd bijgedragen door de benoeming van twee Nobelprijswinnaars en een Ridder. De Nobelprijs werd door AFC-voorzitter Rein Akkerman uitgereikt aan Hans de Bie en Karei Prior. Twee publicisten/journalisten die AFC, elk op zijn eigen manier, positief in de openbare aandacht hebben gebracht. Hans de Bie door de samenstel ling van het vooruitkijkende jubileumgeschrift 'Over tien jaar zijn we honderd...', dat vorig jaar bij het 90-jarig bestaan het licht zag en van de jubileumwegwijzer bij de jubileumviering vorig jaar. Klussen waarbij De Bie een volstrekt samenspel had met Lex Rimini, Nobelprijswinnaar uit het nog niet zo verre verleden. Zoals voorzitter Akkerman opmerkte, droeg tot De Bie's verkiezing ook een aantal verdiensten uit het verleden bij: secretaris jubileumcommissie AFC bij het 75- jarig bestaan, secretaris van de commissie die destijds in 1962 de overgang van de Wandelweg naar de De Boelelaan begeleidde, en nog meer functies, zoals het redacteurschap van de AFC Schakel. Karei Prior verzorgde vorig jaar een 6

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 8