SCHIJNBEWEGINGEN Rik Zolang Pickelaar zich in AFC bezig heeft gehouden met het toneelmatige Nieuwjaarsgebeuren en met jubi leum musicals, zolang heeft hij terecht Rik Ridderikhoff ontmoet als zijn inspiciënt. Ook onze Rik is er voortaan niet meer bij. De AFC Schakel maakte eerder op de valreep melding van zijn overlijden. Oudste zoon Roelf Ridderikhoff herdacht bij de crematieplechtigheid zijn vader op grootse wijze. Pickelaar heeft daar weinig aan toe te voegen. Hij wenst zijn lieve Miep en haar kinderen alle sterkte en zal zijn vrijbuiter missen op AFC. Lente Er werd nog gevoetbald ook op Goed Genoeg. Over de kwaliteit van AFC - De Spartaan (0-0) zal Pickelaar het niet hebben. Na afloop liep hij onder 125 toeschouwers George Zeegers tegen het lijf. Pickelaar sprak hem aan over de mensonterende koude op Goed Genoeg en rekende daarbij op voorhand op bijval. Maar George bleek juist terug uit Zweden, dat hij bij -26°C had achtergelaten. "Koud?", reageerde George verbaasd, "ik ervaar het weer hier als lente" VERBALISEREN Een van de ongelukkigste dingen die een voetballer kan overkomen is het veld uitgestuurd te worden. Goed, de spe ler in kwestie kan zich dan wel even verbaal en fysiek uitle ven op scheidsrechter of tegenstander, maar zal toch voor zijn agressieve gdrag een hoge prijs moeten betalen. Schor singen en boetes zijn de gangbare sancties en wil men deze voorkomen dan zal men moeten overgaan tot het schrijven van een zogenaamd verweerschrift. En dan gaat het hier niet om een geheel van lettertekens dat onder invloed van zon, regen en wind geërodeerd is. Nee, de betrokkene dient een doortimmerd stuk op papier te zetten waaruit zijn on schuld moge blijken. En zulks moet per KNVB-decreet bin nen drie werkdagen na de wedstrijd geschieden. Voor veel spelers schept dit dus een gigantisch probleem. Sommige voetballers proberen vlak na de wedstrijd in een drukke en rokerige kantine, pen in de ene, glas bier in de andere hand, twee regels op schrift te stellen, terwijl andere bij het dichtst bijzijnde advocatencollectief aankloppen om via juridische weg hun straf kwijtgescholden proberen te krijgen. Nog weer andere nemen hun straf voor lief, wachten de scheids rechter na afloop op en doen de op het veld vertoonde kara- tedemonstratie nog eens dunnetjes over. Zoals u begrijpt is dit laatste niet echt de manier om een goede naam op te bouwen. Schrijft te allen tijde een verweerschrift. En mocht u hier geen baat bij hebben dan heeft u gewoon ongelijk of uw verweerschrift deugt niet. Aangezien AFC-ers altijd gelijk hebben, ligt het dus veelal aan het verweerschrift. Daarom volgen hier enige vuistregels (excusez Ie mot) bij het opstel len van een dergelijk pamflet. Eerst iets over de lay-out. Gebruik niet de ruimte met stip pellijntjes die is opengelaten op het rapport van de scheids rechter om het verweer uiteen te zetten. Voeg apart een aan de Tuchtcommissie gerichte getypte brief bij. Dat maakt meteen indruk. Bovendien is de opengelaten ruimte vaak niet toereikend om het volledige betoog te kunnen bevatten, tenzij men er een handschrift op na houdt dat slechts met de beste microscopen ontcijferd kan worden. Het belangrijkste is echter de formulering. Probeer te argumenteren waarom juist u de straf ten deel viel en niet iemand anders die eigenlijk allang daarvoor bestraft had moeten worden. Dus zinnen als ja die go- ser liep al de hele wedstrijd op mij te kankeren, toen heb ik 'm maar 's lekker op z'n bek getimmerd, omdat m'n oren pijn begonnen te doen van z'n gekwek", kunt u beter ver vangen door met mijn tegenstander had ik tijdens het spel een interessante discussie. En we wilden hierin ook de scheidsrechter betrekken. Maar juist toen ik onze gewaar deerde spelleider met een handgebaar hierop attent wilde maken, stond mijn tegenstrever in de weg. Ik meen dan ook te mogen concluderen datenz.". Spreek niet zonder meer uw afkeuring uit over de beslissing van de scheidsrechter, maar laat merken dat u er begrip voor heeft gezien de omstandigheden van de wedstrijd. Stel de beslissing echter wel ter discussie. Doe en beroep op het eergevoel van de KNVB en stelt u boven de scheidsrechter door zinsneden op te nemen als Ik ben van mening, en ik dacht dat de KNVB dezelfde mening is toegedaandat een scheidsrechter te allen tijde integer en rechtvaardig dient te handelen....". In deze tijd worden vragen vaak 'in de groep gegooid'. Een star lichaam als de Tuchtcommissie houdt daar absoluut niet van. Een zin die het bij voorbaat goed doet is dan Wellicht bestaat de mogelijkheid om samen met de scheids rechter eens om de tafel te gaan zitten, het één en ander uit te praten en los van de spanningen van een wedstrijd de zaak eens te bezien". Succes verzekerd en ik schrijf uit er varing. Verder strekken 'blanco strafbladen' tot aanbeveling. Voer als argument aan dat u de laatste tien jaar niet opgeschre ven, laat staan het veld uitgestuurd bent en verzoek vriende lijk doch beleefd de commissie dit in de archieven te willen nagaan. Bedank de commissie voor hun moeite. Daarentegen is zelfbeheersing een van de essentiële onder delen van de voetbalsport. Probeert dus altijd een verbale en fysieke confrontatie met de man in het zwarte pak of te genstander te vermijden. Recidivisten zijn in dit verband de AFC niet waardig. De maatregel van het AFC-bestuur om schorsingen opgelopen tijdens een zaalvoetbalwedstrijd ook van toepassing te laten zijn op het veld en omgekeerd is dan wel te begrijpen. Toch blijft het een discutabele beslis sing. NICKY HEKSTER

Schakels (clubbladen) | 1986 | | pagina 4