SCHIJNBEWEGINGEN TRENDS Heeft u het ook gehoord? Sinds het begin van dit seizoen wordt er door veel spelers binnen de lijnen een nieuwe kreet geslaakt. Stelt u zich eens voor dat de keeper de bal ver en hoog uittrapt en een van uw medespelers, laten we hem voor het gemak even Jan noemen, de bal in een keer dood onder zijn voet legt, terwijl toch in zijn rug een tegenstander zenuwachtig staat te dringen. Dit staaltje van techniek schijnt dan tegenwoordig verbaal gehonoreerd te moeten worden met "LEKKER Jannel". Wie "goed gedaan Jan!" over zijn lippen druft te krijgen, valt onmiddellijk uit de boot en doet er goed aan een cursus plat Amsterdams te gaan volgen en zich te specialiseren in het woord 'lekker'. Lekker dit, lekker dat, je hoort niets anders. En toch is het vreemd, dat dit woord de plaats heeft ingenomen van het woord 'KLASSE'. "Klasse bal, klasse scheids, klasse goal en klas se noot" waren vroeger frequent gebezigde termen om uit drukking te geven aan een geslaagde actie van een me despeler. Maar kennelijk heeft een onbekend iemand op een zeker moment gemeend het woord 'klasse' door 'lek ker' te moeten vervangen. Zodoende ontstaat een tendens in het spelersjargon, en te zijner tijd zal ook 'lekker' door iets anders vervangen worden. Ook op de tribunes zijn duidelijk trends waar te nemen. Als supporters hun goedkeuring over het spel van hun team la ten blijken, dan doen zij dit meestal door middel van spreek koren, strijdliederen, yells en ritmisch handgeklap of een combinatie van beide. Wellicht herinnert u zich nog de tijd dat Sjakie Schram op de Nederlandse hitparades hoog ge noteerd stond met zijn "Cruyffie, Cruyffie" ("neem hem op je kuiffie, neem hem op je schoen dan wordt Ajax kampioen", of woorden van soortgelijke strekking). Samen met "Op een slof en een ouwe voetbalschoen" vormde dit nummer een belangrijk bestanddeel van een Ajax L.P. waarvan supportersscharen destijds dankbaar gebruik maakten. "Op een slof" klonk jarenlang in De Meer, maar schijnt tegenwoordig geheel te zijn uitgestorven. En ook toen de Nederlandse clubs nog ver kwamen in het Europa cupvoetbal, zijn er heel wat zilvervloten de stadions binnen gevaren. Piet Hein is thans de rug toegekeerd en men is zich gaan toeleggen op het meer internationale "Olé, olehé, olé, olé", een lied dat waarschijnlijk gecomponeerd is door de man die 'Viva Espana' voor Imca Marina schreef. Toch kent iedere F-junior het Olé-lied en haalt niemand het in zijn hoofd om een tekst op het lijf van een bepaalde speler te schrijven. Misschien is 'Johnny van Loenen, zijn goals zijr om te .zoenen' toch een regel waar eens niet alleen in het kader van het aanstaande carnaval over nagedacht zou moeten worden. Intussen moeten wij het doen met 'Het is fijn langs de lijn', waarin naast de groep Drukwerk ook het voltallig Nederlands elftal van dit moment te horen is, dat bij wijze van promotiestunt boven het niveau van elf kraaien met bronchitis denkt te kunnen uitkomen. In hetzelfde kader menen sommige voetbalclubs er goed aan te doen om voor de wedstrijd André Hazes op een podium op de middenstip te moeten neerzetten. Niet alleen schijnt dit sfeerverhogend te werken en kunnen de supporters alvast hun 'community singing' wat oefenen, maar ook appelleren zijn teksten aan het niveau van de gemiddelde F-side supporter. Inderdaad zou het afspelen van de derde symfonie van Mahler vlak voor de wedstrijd niet het gewenste resultaat opleveren. Het 'la, la, la' lied, de Nederlandse vertaling van het Engelse 'Here we go, here we go, here we go', doet het des te beter en wordt ook vaak ten gehore gebracht wan neer iemand een blad bier uitserveert of een glas uit z'n handen laat vallen. Met de voetbalyells is het matig gesteld, vooral wanneer het gaat om het gescandeerd roepen van de naam van de club of van een speler. Vroeger riepen demonstranten "Nixon moordenaar, wij gaan door met de strijd", waarbij het woordje 'met' een merkwaardig sterke klemtoon kreeg. Ver vangt u nu in bovenstaande zin alle lettergrepen door hand geklap, behalve 'de' en 'strijd', die resp. 'A' en 'jax' worden, dan heeft u een yell die in de jaren zeventig een grote bloei doormaakte. Thans treft men hem sporadisch aan. "Theo Pahlplatz, aiaiaiai", was ook een vaak gehoorde yell als de speler in kwestie maar een voor- en achternaam bezat, die elk twee lettergrepen behelsden. Over de oorsprong van het 'aiaiaiai' zijn de geleerden het nooit eens geworden, behal ve dan dat het wel klasse, pardon, lekker klonk. Een hele mooie yell, die je echter nooit meer hoort, was er zo een als "Tscheu Laaa Ling", waarbij 'Tscheu' en 'La' dan extra laag en 'Ling' juist kort werd aangehouden. In ieder geval zijn alle liederen en yells van de supporters aan bepaalde muzikale invloeden onderhevig. Hoe ze ontstaan is voorals nog een raadsel. Een iemand begint ermee en de rest doet hem na, zelfs na enige tijd op mondiale schaal. Wat altijd blijft zijn echter de voetbalmarsen, waarvan u er wellicht eentje uit uw hoofd kent. Daarvan is ooit één gram mofoonplaat in roulatie gebracht, die het nog steeds goed doet in alle stadions van de wereld. En al naar gelang de club, compleet met de tekst van de speaker: "Hallo, hallo, wil de eigenaar met kenteken AA-90-FC zo spoedig mogelijk naar de radiokamer komen, want zijn vrouw zit nog in de kofferbak". Nicky Hekster Op het moment, dat ik een bijdrage traent te scneppen ren behoeve van De Schakel en de zeer gewaardeerde lezers van dit onmisbare orgaan, staat het eerste elftal bovenaan de ranglijst van de hoofdklasse A. De krant meldt dit ook in forse letters met een op die positie slaande kop. Een prach tig gezicht, waar ik niet genoeg van kan krijgen. Zo'n maan dagkrant, anders altijd de volgende dag de verpakking van aardappelschillen of andere onnutte zaken, is ineens een historisch document dat zorgvuldig bewaard moet blijven. Een hoogtepunt in de rijke geschiedenis van de club, waar het nageslacht te zijner tijd met gepaste trots kennis van moet nemen. De 28ste oktober 1985, een dag die voor altijd aan de verge telheid zal moeten worden ontrukt. Een dag om het glas te heffen, elkaar in de van ontroering enigszins vochtige ogen te kijken en een toast uit te brengen op het eerste elftal, dat op die nevelige zondag van de 27ste de eerste plaats van de rangschikking heeft veroverd. Kortom, een dag die bij ieder lid, donateur en donatrice, in het geheugen gegrift dient te blijven. Een dag van blijdschap, van pure sportvreugde, van innige voldoening. AFC bovenaan met één punt voorsprong op Elinkwijk! De kunst van het leven is te genieten van elk moment, dat daar aanleiding toe geeft. Het succes van AFC is zonder enige twijfel zo'n aanleiding, te meer omdat succes zeer kortstondig kan zijn. Nee, verdenkt u mij zeer gewaar deerde lezer nu niet van pessimisme. Niets menselijks is mij vreemd, maar pessimisme is strijdig met mijn natuur. Pessimisme of gebrek aan vertrouwen hoor ik genoeg om mij heen als ik 's zondags naar een wedstrijd kijk of soms in het clubhuis meningen opvang. Dan deugt er vaak niet zo- 7

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 9