veel van het gebodene. Ik moet overigens eerlijk bekennen, dat ik ook wel eens moeite heb het voetbal in de hoofdklas se op zijn juiste waarde te schatten. Maar...waar moet ik het spel kwalitatief mee vergelijken? Dat is nu juist de moeilijk heid. Ik zal u met dit probleem verder op dit ogenblik niet lastig vallen en keer dus terug naar die eerste plaats. De realiteit van de 28ste oktober 1985, die door niemand kan worden betwist. Zelfs als de krant verguld zal zijn, blijft de ranglijst van de hoofdklasse A onaantastbaar. AFC bovenaan. Ge niet ervan zolang het nog kan. Succes is zo teer als een blaadje van een bloem. De volgende Schakel kan een ander beeld te zien geven. Het komende maandagochtendblad zal de realiteit van die voorgaande zondag presenteren. Laten wij maar optimistisch blijven. Het elftal, dat de rang lijst aanvoert, kan in elk geval niet slechter zijn dan de te genstanders. Ook dat is een realiteit. Misschien kunnen on ze spelers de krant van de 20ste als een talisman onder hun shirt dragen. Helpt het niet, dan is het altijd goed ter be scherming tegen de koude wind, zoals de elfstedentochtrij ders kunnen bevestigen. Wij gaan tenslotte de winter in. Rien Bal DOORZETTERS IN DE SPORT Men heeft het tegenwoordig maar steeds over de jeugd die minder geïnteresseerd zou zijn voor sportbeoefening, en er in ieder geval weinig meer voor over heeft. Gelukkig is er bij AFC in dit verband een positieve afwijking te constateren, wat betreft trainingsbezoek, hetgeen natuur lijk voor een belangrijk deel voor rekening komt van de kwa liteitstrainers van onze jeugdgroepen. Wat inzet en trai ningsijver moet in dit verband zeker niet vergeten worden één der keepers van de selektie A-junioren, n.l. Johan Schaaphuizen. Hij ziet er bij voorbeeld geen enkel bezwaar in om driemaal per week op zijn bromfiets van Mijdrecht naar de De Boelelaan te reizen om zijn favoriete sport bij zijn favoriete club te beoefenen. Ongetwijfeld zullen er nog meer voorbeelden te vinden zijn van dergelijke doorzetters, maar Johan voegt er dan ook nog zijn inzet en positief gedrag aan toe. Al met al een goed voorbeeld hoe het ook kan, en eigenlijk ook hoort. Johan proficiat! C.J. HET CONCEPT CRUYFF Spelmoment uit de wedstrijd IJ-boys 3 tegen HBOK 3. De doelman van de thuisspelende vereniging stort zich in een hachelijk avontuur, ver buiten zijn eigen strafschopgebied. Dit vermetele optreden wordt vakkundig afgestraft door de tegenstander, die met een boogballetje scoort. Langs de lijn wordt flink gescholden, maar ook gelachen. "Hééé Menzo....wat flik je me nou!" Als reclame-stunt is hij zeker geslaagd te noemen, de nieu we speelwijze van Ajax. ledereen heeft er het zijne over te zeggen, in clubhuizen overal in het land wordt het systeem uitvoerig geanalyseerd, bekritiseerd en ook geprezen. Amsterdammers zijn er razendsnel bij om een nieuwe mode op te pikken, in de voetballerij gaat dat niet anders. Keeper- tjes van amper tien jaar krijgen opdracht om zich aan de rand van het strafschopgebied op te stellen, verdedigers schuiven razendsnel op naar de middellijn om de bui- tenspelval te hanteren, en vanuit het niets verschijnt op tal rijke middenvelden opeens de geheimzinnige 'extra man'. Zo volkomen revolutionair is het Cruyff-concept nu ook weer niet. Het doet sterk denken aan het Nederlands elftal tijdens het WK 1974, met Jan Jongbloed als 'vliegende keep' en Arie Haan als opkomende laatste man. En op één lijn verde digen, dat doen ze in Engeland al eeuwenlang. Niet te ont kennen valt dat Cruyff probeert een vernieuwing in het Ne derlandse voetbal op gang te brengen. Dat werd hoog tijd ook. De meeste wedstrijden in eerste- en eredivisie zijn al ja renlang niet om aan te zien, en op internationaal niveau stelt Nederland al helemaal niets meer voor. (Dat kan op 20 no vember in Rotterdam nog net op tijd veranderen.) Gevolg van het fantasieloze werkvoetbal is geweest dat er steeds minder toeschouwers naar de wedstrijden kwamen en dat de KNVB nu al enkele jaren wordt geconfronteerd met een snel teruglopend ledental. Om het publiek weer op de tribunes te krijgen moet er wat gebeuren op het veld. Spectaculaire acties, technische hoogstandjes, maar vooral veel gevaar voor het doel. De nieuwe speelwijze van Ajax beoogt die elementen te ver schaffen. Dat lukt maar gedeeltelijk: 37 doelpunten in 11 wedstrijden is geen slecht resultaat, maar vier verloren competitie-wedstrijden wel. Cruyff wil doorgaan met zijn systeem en eigenlijk heeft hij ook geen andere keus. Om schakelen op een meer 'voorzichtige' speelwijze zou een persoonlijke nederlaag betekenen, en die wenst hij (nog niet) te accepteren. De vraag is dan ook niet hoe lang het geduld van Cruyff duurt, maar hoe lang het Ajax-bestuur genoegen wil nemen met de huidige gang van zaken. Ajax is een bedrijf, net als iedere andere onderneming, en alles draait er vanzelfspre kend om de centen. Die komen binnen door successen, na tionaal en internationaal, en niet door grote overwinning op de 'kleintjes' uit de eredivisie, zoals VVV en Heracles. Na tuurlijk, er is sprake van een overgangsfase, en Cruyff heeft meer krediet dan wie dan ook in de voetballerij. Maar het lijkt onwaarschijnlijk dat de bestuurders in De Meer één heel seizoen zullen opofferen aan dit avontuur als de resultaten niet aanzienlijk beter worden. Tweede vraag is natuurlijk of het concept Cruyff inderdaad ook werkt. Harmsen en de zijnen zijn ook niet gek. Die gaan ervan uit dat de combinatie Cruyff en aantrekkelijk voetbal goed moet zijn voor méér toeschouwers. Maar het is natuur lijk de bedoeling dat het systeem tot successen leidt, dat Ajax er zijn tegenstanders mee overdondert, landskam pioen wordt, en ook in Europa Cup weer wat verder komt dan de eerste ronde. En dat betekent nog méér toeschou wers. Een prachtige redenering. Alleen, dan moet het Ajax- systeem vrijwel foutloos worden uitgevoerd, zodat de tegen stander al bij voorbaat op verlies rekent. Helaas is dat voor lopig nog niet het geval en lachen ze bij PSV, Feyenoord en FC Porto in hun vuistje. Jan Sandberg RONDOM HET VIJFDE Wie twee weken geleden de Schakel las kon zien dat het vijfde eerst moest aantreden tegen het als laatste ge plaatste Swift 2 en vervolgens thuis tegen het ongeslagen 17 wedstrijden op rij KBV 2. Eigenlijk twee tegenstanders met één zelfde opdracht, want Swift moest winnen gezien hun haast uitzichtloze positie en KBV wilde hoe dan ook het ongeslagen record niet laten af pakken. Vandaar waarschijnlijk dat we ons tijdens beide zondagen mochten verheugen op niet alleen onze vaste supporters- schare, maar ook die van de tegenstanders. Op of rond het gravel van 't Olympiaplein-veld stonden, zaten of liepen vele fans die allen op geheel eigen wijze plezier beleefden aan wat zich op de mat afspeelde. Zo zaten onze dames op 't krappe bankje al keuvelend naast elkaar (het ging vast over koetjes en kalfjes), zo be- 8

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 10