HET JARGON Voetbal is als het goed gespeeld wordt een spel dat voor een groot deel berust op een hoge handelings snelheid van de spelers. Van jongs af aan wordt hier dan ook flink veel aandacht aan besteed op de diver se tainingen. Oefenvormen die het in een keer spelen van de bal benadrukken zijn genoegzaam bekend. En ook het lopen in de vrije ruimte, het bewegen zon der bal en het zogenaamde 'aanbieden' zijn alle wel bekende onderdelen, die spelers in staat stellen de bal snel binnen de ploeg te kunnen laten circuleren. Maar het belangrijkste hierbij is natuurlik de commu nicatie tussen de spelers. De meest in het oog sprin gende vorm van communicatie is uiteraard de visue le. Maar de verbale versie is minstens zo belangrijk en het is leuk om te horen wat voor jargon zich onder de invloed van het snelle handelen heeft ontwikkeld. Men moet namelijk bedenken dat een speler in frac ties van seconden te maken krijgt met aanwijzingen van zijn medespelers die van pas zouden kunnen ko men bij het oplossen van een bepaalde spelsituatie, waarin hij zich net bevindt. Zo is de kreet 'tijd' een al gemeen aanvaarde code voor het feit dat er geen te genstander in de buurt is en derhalve rustig aan ge daan kan worden. De zegswijze 'eerste paal' wordt in het dagelijks leven slechts door hoogwaardigheids bekleders gebruikt bij het aanbrengen van een funde ring van een nieuw te bouwen winkelcentrum. Voor de voetballer is het binnen de lijnen echter een welge- definieerde term. Meer precies weten de buitenspe lers dat de bal op een welomschreven plek van het veld gedeponeerd dient te worden, terwijl de vleugel verdedigers bij een hoekschop geen twijfel over de mise-en-scène laten bestaan. Iedere voetballer weet dat de uitdrukking 'hoeken' niet betekent dat de scheidsrechter stante pede het spel zal stilleggen om een van zijn befaamde goniometrische lessen ten beste te geven, maar dat na uitroepen ervan de bal richting een van de cornervlaggen verstuurd dient te worden. Zo zijn er hordes woorden te noemen die al leen op de groene mat hun functie hebben. Wellicht kunt u er zelf een paar bedenken. Speciale vermel ding heeft 'kantwissel', hetgeen zoveel wil zeggen dat een speler er goed aan doet de bal over de volle breedte van het veld te verplaatsen. En dat heeft niets te maken met het vervangen van klossen ga rens of reservespelers die langs de lijn staan. Grappiger wordt het wanneer men de namen van de spelers in het bovenstaande betrekt. Daarbij moet op gemerkt worden dat na een korte krachtsinspanning, bijvoorbeeld een sprint, een speler tijdelijk kort van adem is. Hij zal zich dan genoodzaakt zien om niet al leen ter verhoging van de handelingssnelheid, maar ook bij gebrek aan zuurstof de naam van een me despeler zo kort mogelijk uit te spreken wanneer hij om de bal vraagt. En daarbij treden aardige verkortin gen en verbasteringen op. Om zo zuinig mogelijk met de zuurstof om te springen zijn natuurlijk éénletter grepige namen het meest in trek. Maar tweelettergre pige kunnen ook net. Zo heet de scheidsrechter kort weg 'scheids', een Peter wordt al heel gauw 'Peet', een Johan 'Jo' en een Ronald 'Ron'. Niet alleen kunt u Doby Peters, die dondersgoed weet dat zijn spits Etienne van zijn voornaam heet, vanuit de dug-out vaak 'Spee' horen schreeuwen, ook zijn medespelers noemen hem zo, domweg omdat tweeëneenhalve let tergreep voor een voornaam te veel lucht kost. Zo heet Tycho in het veld 'Tieg', terwijl Pol een perfecte éénlettergrepige voetbalvoornaam is. In het professi onele voetbal verdringt de voetbalnaam soms de oor spronkelijke. Zo kent iedereen Johan Neeskens als de 'Nees', Dick Schoenaker als 'Schoentje', terwijl van André Stafleu bekend is dat hij door zijn me despelers steevast met 'Staffie' wordt aangeduid. Toen Velibor Vasovic, de roemruchte aanvoerder en ausputzer van het Ajax uit de eind zestiger begin ze ventigerjaren, pas bij de topclub in dienst kwam, was zijn naam allicht een groot probleem met veel te veel lettergrepen. Zijn teamgenoten bedachten de naam 'Vasco' voor hem, een verbastering die overigens niets met een groot ontdekkingsreiziger van doen had, en louter uit overwegingen, zoals verder ge noemd, spontaan ontstond. In dit verband mag Ed- son Arantes do Nascimento oftewel Pele van geluk spreken dat hem zo'n korte bijnaam toebedacht was. Anders had hij het nooit zover geschopt. Een raadsel blijft dan toch het hockey. Daar is men ook gebaat bij zeer snel handelen, terwijl het wemelt van de dubbele namen. Ook voor de luchtregularisa- tie lijkt het roepen van Jan-Hein, Kees-Jan, Evert- Govert of Peter-Paul niet bevorderlijk. In het betaalde voetbal komen dubbele namen dan ook bijna niet voor, uitzonderingen als Erik-Jan v.d. Boogaard en Jan-Willem van Ede daargelaten. Tenslotte merken we op dat sommige vaders bij wijze van heldenverering hun pasgeboren kind vernoemen naar de elf spelers van het favoriete team. Inmiddels begrijpt u dat dat nooit een goede voetballer kan wor den. l'Art Fou de la Cuisine Is koken een kunst? Jazeker, bij alle kunstvormen behoort ook deze. Schotels, zo mooi als schilderijen kunnen uit de keu ken komen: maar ook hele eenvoudige, die, hoe dan ook, de tong strelen nadat het oog al gestreeld is. De kunst, de keuken en AFC zijn zelfs door dezelfde kwaliteiten met elkaar verbonden! Technische han digheid, originele inspiratie en trouw aan tradities. In AFC zijn vele dames en heren, die graag koken en zeker een favoriet recept hebben. Zelf bedacht, uit de familie, van vakantie meegenomen of graag ge maakt. De keuze is aan u. Voorgerecht, vis, vlees, dessert, borrelhap: alles is welkom. Het lijkt me een goed idee om deze recepten te bun delen en daar, samen met Lex Rimini, een aantrekke lijk boek van te maken. De bedoeling is om uw recept af te drukken in uw eigen handschrift met uw naam eronder. 13 NICKY HEKSTER

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 17