eerste incident moet zeker meegeteld hebben bij deze over weging. Voor een gelijkspel bij RCH had een ieder bij voorbaat ge tekend, toch bleef een gevoel van onvrede achter bij het laatste fluitsignaal. Er had meer in moeten zitten, zou het toch de aanpak van onze tegenstanders zijn geweest? Een aanpak die voornamelijk werd gedirigeerd vanuit de dug out. De waarschuwing die de arbiter deed uitgaan in deze richting mag hiervoor tekenend zijn. Wanneer men zich nog eenmaal met de leiding bemoeide kon de gehele bank ver huizen naar de tribune. Enige bezinning is op zijn plaats, voetbal is nog steeds een spel. Géén oorlog! CHARLIE ABE LENSTRA Het overlijden van Abe maakt me bedroefd. Zij die hem veel aan het werk hebben gezien zullen dat begrijpen. Zij die hem nimmer zagen schitteren, vragen zich af: wat was Abe voor een speler? Wat was zo goed, wat was er zo bij zonder? Ik zal een poging wagen hem te beschrijven. Terwijl Abe in zijn jeugd 100-meter kampioen van Fries land was, oogde hij in het veld enigszins traag. Uiterst cu rieus was het daarom dat hij bijna elk duel won. Abe door zag het spel sneller dan zijn tegenstander, was daardoor toch sneller bij de bal. Zijn eerste drie passen waren ongelo felijk krachtig, waardoor hij in rommelige situaties voor het doel altijd zijn voet klaar had om te scoren. Door zijn lage bouw (laag zwaartepunt) vertoonde hij een fantastische ba lans. Opmerkelijk was het dat hij in een sprint een vloeiende 'tackle' kon uitvoeren, waardoor hij niet alleen de bal kon afpakken, maar ook razend handig kon doordribbelen. Hij kon aldus een verdedigende aktie onmiddellijk omzetten in een vlijmscherpe aanvallende aktie. Hierdoor was hij een ideale 'spielmacher', die als geen ander aanvoelde wanneer hij zelf moest scoren, dan wel de bal panklaar moest neer leggen voor een medespeler. Zijn balbehandeling met beide benen en het hoofd was zo briljant dat ik hem het best kan vergelijken met de grootste biljarter aller tijden: Ceulemans of zu u wil McEnroe bij de tennissers. Abe zelf was een groot bewonderaar van Piet Keizer. Het wapen van de schijnbeweging beheerste Abe als geen ander; zijn passeertechniek, zijn vermogen om mensen van zich af te schudden en vooral zijn subtiele voetenwerk wa ren verbluffend. Niet zelden was hij in staat lach-salvo's op de tribunes te ontlokken door onbegrijpelijke bewegingen. In dit opzicht deed hij denken aan Charly Chaplin: aan doenlijk en geniaal. Abe gebruikte de buitenkant van zijn rechter voet als een soort 'back-hand'. Hij kon de bal op deze wijze keihard raken, waardoor hij een enorm tempo in de combinatie kon leggen. Abe, door veel mensen als 'lui' betiteld, kon de bal het werk laten doen, maar kon ook moeiteloos al dribbelend drie of vier mensen voorbij. Terwijl Faas Wilkes en Johan Cruijff dit op snelheid uitvoerden, leek het bij Abe of hij de tegen standers eerst stil legde om vervolgens langs de 'paaltjes' te slalommen. Zijn zwarte kuif was specifiek, zeer herkenbaar en vooral vol magie. Als Abe besloot de bal met het hoofd te spelen, dan leek het of boomlange verdedigers plotseling een meter korter werden. Zijn timing en sprongkracht waren zo spec taculair dat alle theorieën over lange keepers en voorstop pers bijna onzin worden. Als team-speler was Abe een moeilijke man. Buiten zijn woonplaats Heereveen paste hij zich moeilijk aan. Miste daardoor veel interlands en was daardoor ook niet van plan in te^aan op grote aanbiedingen voor die tijd uit Italië. Het spel van Abe zat vol met artistieke vondsten. Daarom zaten de mensen op de volgepakte tribunes ademloos naar hem te kijken. Smerige en/of gemene akties waren hem to taal vreemd. Hij wist de mensen te boeien met een wonder lijke combinatie van mooi en efficiënt voetbal. Abe behoor de tot de giganten van het spel: Pele, Puskas, Platini en uiteraard Johan Cruijff. Met Johan verschilde hij in vele op zichten. Johan was extrovert, atletisch en communicatief. Abe was introvert, beschouwend en stug. Abe speelde in de tijd dat wij nog geen video's kenden. Wij zullen het met onze herinneringen moeten doen. Wat heb ben wij van die man genoten. Wij zullen Abe missen. ROB DUIS 'ONS EERSTE' Nu de competitie inmiddels weer vier wedstrijden op gang is, verzocht elftalleider Rob Duis ondergetekende de spe lers van onze A-selektie wat nader onder uw aandacht te brengen. Hij overhandigde mij daartoe 16 door hem geschetste korte 'portretten' van de spelers. Negen daarvan werden 3 jaar ge leden reeds in de Schakel aan u voorgelegd, aangezien be trokken spelers toen eveneens deel uitmaakten van de A- selektie in dat seizoen door Rob Duis geleiql. Zeven 'portretten' derhalve zijn nieuw: Rob Ouderland, Willem Lenglet, Hannibal Boskamp, Rob Fafiani, Marco Robijn, Eef Heijt en Edwin Ludwig. Veel plezier ermee! G.T. 1. Cees Thomas Cees is op de eerste plaats een heel moedige keeper. Buiten het veld is zijn innemende bescheidenheid opvallend. In de goal is hij onherkenbaar. Willen winnen staat centraal, waar bij de nodige rust hem soms ontbreekt. De samenwerking met zijn verdedigers verloopt thans zeer gesmeerd, waar door minder paniek-situaties ontstaan dan voorheen. Cees is in vorm, zijn instelling is subliem; hij groeit uit tot een uitstekend AFC-er. (Karakteristiek van 3 jaar geleden) 2. Edwin Ludwig Is vast van plan zijn verloren plek in het 'eerste' terug te winnen. Edwin heeft door zijn huwelijk (vorige maand) de voorbereiding grotendeels moeten missen. Uitstekende wed strijd-mentaliteit, hard voor zichzelf en de tegenstander. Een typische speler waar je de 'oorlog' mee kunt winnen. Zijn conditie, werklust en aktieradius zijn voorbeeldig. Zijn ruwe balbehandeling kan soms tot 'verschrikkelijke' goals leiden. Daar hopen wij er nog een paar van te zien. 3. Tycho Sulsters Sinds de jeugd van AFC onherkenbaar. Van een zeer lasti ge dwarsligger heeft Tycho zich ontpopt tot een uitsteken de AFC-er, een prima verdediger en een zeer sympathieke team-genoot. De inzet van Tycho is voorbeeldig, waarbij hij soms zijn krachten minder goed verdeeld. Gezien zijn goe de conditie komt hij echter zelden in problemen. Heeft ook aanvallende kwaliteiten en zal naar onze mening zeker gaan scoren. Wij wachten rustig af. (Karakteristiek van 3 jaar geleden) 6

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 6