f 10.000,- BELONING Zie artikel Lotto x Toto elders in deze Schakel. de uniformiteit en daardoor indirect tot de successen van een team. Essentieel is het dat in een elftal de spelers vrien den van elkaar zijn. Is dit niet bij iedereen het geval, dan zal dit ten koste gaan van de samenhang van de ploeg. Weten schappelijk is het komen vast te staan (en achteraf is het ook niet anders dan menselijk) dat bevriende spelers elkaar eerder en vaker de bal toespelen, dan niet bevriende spelers dat doen. Natuurlijk, komt men met de bal in een gevaarlij ke situatie, dan zal men, misschien onderbewust, de bal eer der willen toevertrouwen aan een bekende dan aan een on bekende, ook al staat deze laatste er beter voor. Zo is het heel moeilijk voor een nieuwe speler binnen een team goed te presteren. Hij mag dan wel zijn uiterste best doen, maar wordt te weinig de bal aangespeeld, omdat zijn medespelers hem niet kennen en dus niet weten wat ze aan hem hebben. Omgekeerd kan de bewuste nieuweling door een briljante aktie of het aan de dag leggen van een buitengewone men taliteit een zeker respect en daardoor een zekere vriend schappelijke relatie bij zijn teamgenoten afdwingen, leder een die voetbalt heeft deze ervaring wel eens gehad. Het fenomeen^doet zich niet alleen voor binnen één en de zelfde ploeg, maar ook tussen twee verschillende opponen ten: twee tegenstanders die met elkaar bevriend zijn zullen elkaar minder snel een 'doodschop' verkopen dan twee die nog nooit van elkaar gehoord hebben. Zo vertelde Kees Gehring mij eens dat toen hij nog voor de roodzwarte hoofdmacht uitkwam, hij bij de wedstrijden tegen CVV in al die jaren geconfronteerd werd met eenzelfde keiharde en meedogenloze linksback, die hem elke keer weer op alle mogelijke manieren trapte, neerlegde en het leven moeilijk maakte. Totdat Kees op een gegeven moment op het idee kwam om eens na een wedstrijd de man aan te spreken en aldus een vriendschappelijke relatie met hem aan te knopen. Sindsdien toonde de back respect voor Kees en werden er geen aanslagen meer gepleegd op de enkels van onze rechts buiten van weleer. Ziedaar de psychologie in de voetbal sport. Het is jammer dat twee teams meestal pas binnen de lijnen en dus meteen op een agressieve manier met elkaar kennis maken. Hoeveel beter zou het niet zijn om reeds voordat de kleedkamers worden opgezocht elkaar de hand te schudden en met elkaar kennis te maken. In een grijs ver leden werd dit waarschijnlijk ook wel gedaan. Bij andere sporten zoals cricket en hockey is dit veel beter geregeld. Het geeft aanleiding tot een vriendschappelijke en sportieve sfeer binnen het veld. Tussen de toeschouwers en de teams bestaan ook hechte vriendschappelijke relaties. Alle spelers van een team, met inbegrip van de hierboven genoemde solitaire nieuwkomer die zijn plaats in het elftal nog niet gevonden heeft, zijn per definitie de oeste vrienden van de supporters. En daar dient rekening mee gehouden te worden. Wordt dit niet gedaan, dan zal de supportersschare dit met luid boegeroep en vuur werk afkeuren. Aan de andere kant worden fouten, ge maakt door spelers van het aan te moedigen team, eerder door de vingers gezien dan dezelfde gemaakt door tegen standers. Terugkomend op de vriendschappelijke banden binnen één team, zou AFC AFC niet zijn als zij dit verschijnsel niet bij voorbaat zou onderkennen. Juist daar waar het Nederlands elftal hapert bij gebrek aan affiniteit van de spelers ten op zichte van elkaar, toogt AFC's A-selectie met allerlei hoog waardigheidsbekleders aan het begin van het seizoen naar Zuid-Limburg. In enkele dagen worden daar de nieuwelin gen vertrouwd gemaakt met de AFC-sfeer en zodoende ont staan de eerste vriendschappelijke relaties. Ongetwijfeld draagt dit in niet onbelangrijke mate bij tot de goede pres taties in de hoofdklasse. NICKY HEKSTER ACHT GOEDE REDENEN OM NAAR AFC TE GAAN Hebt u er wel eens over nagedacht welk een voorrecht het is naar een wedstrijd van AFC te mogen kijken? Waarschijnlijk niet. Wees gerust, niemand zal u dat kwalijk nemen als u de contributie op tijd hebt voldaan of een kaartje hebt ge kocht. Niettemin lijkt het mij uit een educatief en algemeen maatschappelijk oogpunt van belang, dat u als lid van AFC of als liefhebber van voetbal dat is zeker niet hetzelfde eens over bovengestelde vraag nadenkt. Ik zal u een beetje op weg helpen, want anders dreigt het gevaar, dat u in de doolhof van wetenschappelijke beschouwingen over sport in het algemeen en voetbal meer in het bijzonder al vrij spoe dig het gevoel voor richting verliest. Het volgen van een wedstrijd van AFC houdt bij een uit de losse hand gekozen volgorde de hierna genoemde voordelen in: 1. Het terrein ligt altijd gunstig in de wind, zodat je voor een aanmerkelijk geringer bedrag dan een uitstapje naar Zandvoort de verrukkingen van de frisse buitenlucht op Goed Genoeg kunt ondergaan. 2. De toeschouwerscapaciteit van het terrein is vrijwel al tijd aanmerkelijk groter dan de belangstelling, weshalve u gevrijwaard bent van onaangenaam gedrang. 3. Op de tribunes of rond het veld hebt u een uitstekend zicht op de handelingen van de spelers, aangezien pila ren, hekken, prikkeldraad, suppoosten, mannen met enge honden, gewone politie en ME-ers uitgerust met wa penstok ontbreken. 4. Op de tribunes of rond het veld treft u altijd wel een des kundige met een AFC-diploma aan, die bereidwillig ge noeg is zelfs op uw onnozelste vragen een verhelderend antwoord te geven. 5. Voor vandalisme, openlijke geweldpleging, scheldwoor den of grove beledigingen van andere soort behoeft u geen vrees te koesteren, omdat herkenbare zich suppor ters noemende lieden van welke (club)kleur ook ontbre ken en de sfeer rond het veld meestal wordt gekenmerkt door een treffende overeenkomst met de door bepaalde kringen in ons land nagestreefde zondagsrust. 6. Het voetbal zelf mitsu bekend bent met enkele essen tiële regels geen probleem zal opleveren, omdat een voud bij AFC het kenmerk is van het ware. 7. Bij het kijken naar de wedstrijd wordt u dus niet in ver legenheid gebracht en geconfronteerd met uw gebrek aan wetenschappelijke kennis van het spel door een spelbepa- lende middenvelder, een hangende spits, een opkomende libero of een onnavolgbare schijnbeweging. Van alle nieuwlichterij in de voetbalsport zoals het totaal voet bal zult u geen last hebben. 8. Kortom, een bezoek aan AFC vaak herkenbaar aan het eigen shirt is een aangename tijdpassering in een ge zonde, redelijk beschaafde omgeving, waarbij een goed gesprek met een toevallige andere toeschouwer niet noodzakelijk behoeft in te houden dat het spel aan u voorbij gaat. Kom derhalve naar Goed Genoeg en breng desnoods uw vrouw, vriendin of beiden mee. U zult er geen spijt van heb ben en AFC het onvergankelijke AFC zal u dankbaar zijn voor de getoonde belangstelling. RIEN BAL 11

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 13