HIS STORY gen voetbal, zoiets mijmer ik als ik terugloop over de Kalfjeslaan. Om te zien of Alexis inmiddels isopged. opgelost, wend ik mijn hoofd naar rechts, knik vriendelijk tegen een middelbare dame die me voor het raam verbaasd aanstaart - zoveel volk had ze niet verwacht op dit uur - en zie onder haar oksel het gestreepte shirt van Jan Lenfe- rink. "Okay, Hep" zeg ik, "de kust is veilig. We gaan naar huis." Charlie Bij de viering van het bereiken van een mijlpaal in een ver eniging is het meestal de gewoonte om, naast voorspellingen te doen over het reilen en zeilen van de club in de toe komst, ook terug te blikken in de historie en verschillende diepte- en hoogtepunten van toen weer eens nader te belich ten. Het achttiende lustrum van AFC vormt hierop geen uit zondering. Integendeel! Juist bij AFC, een club met zo n rij ke historie, is het een waar genoegen om de archiefdozen weer eens te openen en te constateren dat vriendschap, hu mor, stijl en traditie de succesformule was en nog steeds is, die onze club door de afgelopen decennia heen tot zo'n hechte eenheid heeft gesmeed en ons gebracht heeft op de plaats waar we nu zijn. Maar, beste lezers, we zien natuurlijk slechts toppen van ijs bergen. Hoe kan het ook anders. Niet elk detail zal voor het nageslacht geboekstaafd kunnen worden. Daarom leek het mij in deze tijd van voetballoze zondagen eens aardig om zo'n vijftig jaar terug te gaan in AFC haar verleden en een interview te maken met een man, die destijds door de AFC gemeenschap totaal verguisd is, namelijk Jan Salie. Dit keer dus geen verslag van het vijfde, maar een vraaggesprek met oud-vierde elftalspeler Jan Salie, over het hoe en waarom hij bij AFC weg moest. Meneer Salie, wanneer merkte u dat het tussen u en AFC niet meer zo klikte? Wel, ik speelde destijds, het was in 1935 meen ik, in elftal vier. Dat was een echte vriendenploeg. Zo hadden wij onder de lat Jan Metdepet en een hele snelle rechtsbuiten. Jan Rap, die nog steeds een goeie maat van me is. Ikzelf speelde ook in de voorhoede met mijn goede vrinden Sallie Weg loop, Loutje Loene en Jan Boezeroen. Sallie heeft later in de oorlog bedankt voor AFC en is naar Engeland vertrok ken. Dat vond ik erg jammer. Maar goed, wij speelden onze partijtjes, zo goed en zo kwaad als dat kon, ware het niet dat ik me elke wedstrijd erg slap en futloos voelde. Ik ben toen van de ene op de andere dag van bier overgestapt op melk en dat was dus iets wat maar heel, heel weinig AFC-ers konden verkroppen. Greep u dat erg aan Jazeker. Vooral in het begin. Slapeloze nachten had ik er van. Maar door het vele melk-drinken ging dat gelukkig al snel over. De genadeslag kwam echter pas later. Hoe bedoelt u Wel, ik speelde natuurlijk niet meer zo goed en ik kon met weinig mensen meer opschieten. Bovendien hadden we maar vier elftallen. Daaruit trok ik mijn conclusies. Maar toen heeft de eerste secretaris van AFC, Dick Bessem, een lied over me geschreven. Dat ik maar weg moest en zo. Maar nu vraag ik u, moest dat zonodig aan de grote klok gehan gen worden? Hadden ze me niet een beleefd briefje kunnen schrijven of ik alsjeblieft weg wilde wezen? 't Is nog het clublied geworden ook, geloof ik. Ja, dat klopt. Het is raar, maar ik heb bij het zingen van de bewuste regel, waar u hier op doelt, daar nog nooit bij stil gestaan. Nee, natuurlijk niet. De hele zaak is angstvallig in de doof pot gestopt. Het was anders geen reclame dat er aan de bar melk geschonken werd. Wat heeft u daarna gedaan? Wel, ik was en ben nog steeds razend enthousiast van voet ballen. Dus wat heb ik gedaan? Ik heb mijn engelse neef Pe ter Selie, ook zo'n voetbalgek, geschreven en gevraagd of hij er niet iets voor voelde om samen met mij een eigen club op te richten. En dat is toen inderdaad gebeurd. Hoe heette die club? J.A.N., Je Achterste Naarvoren. We waren verschrikkelijk goed in het opstellen van de muur. Vandaar die naam. En had deze club enige hoop op leven? Jazeker! We hadden een zeer goed bestuur dat vooral in het begin uitstekende wervingsacties op touw heeft gezet, die het ledental in korte tijd zeer deden toenemen. Voorzitter was toen Sam Sam, secretaris Klaas Vaak en penningmees ter Jantje Contantje. Ikzelf, inmiddels gestopt met voetbal len, zat in de feestcommissie samen met Cor te Metten. We hadden toen dingen uitgehaald, die kon je eigenlijk niet ma ken. Maar we hadden veel lol. Was dit nu voor u een vervanging voor AFC? Laat ik één ding voorop stellen. Geen enkele club in die tijd en nu trouwens nog niet, kon naar mijn smaak enige verge lijking met AFC doorstaan. Maar je moest toch wat, niet waar? Ons eerste draaide uitstekend. We hadden een goede trainer. Jan Zonderland. Zijn zoon Ad heeft het trouwens later, ook als trainer, nog ver gebracht in het betaalde voet bal. Sommige mensen vonden Jan een beetje een Kalebas, maar in mijn ogen was het een zeer bekwaam iemand. Zo heeft hij onze toenmalige middenvoor, Jan Steen, een ty pische rommelaar, tot grote hoogten weten te brengen. We hadden een team, echt allemaal, stuk voor stuk, jongens van Jan de Witt. Maar toch is het misgegaan Helaas wel, ja. In die bewuste wedstrijd op een koude zon dag in januari tegen AFC. De gemoederen waren, zoals u nu wel zult begrijpen, hoog opgelopen. Scheidsrechter was toen de heer J. Boerenfluitjes, die op een zeker ogenblik het spel totaal niet meer in de hand wist te houden. Het stond vlak voor tijd nog 3-3. En op een gegeven moment kreeg onze rechtsbuiten. Jantje van Leiden, de bal en maakte hem op schitterende wijze af. Dit overigens geheel tegen zijn gewoonte in. De grensrechter, de heer J. Contra rie, had echter buitenspel geconstateerd en daarmee had hij de'poppen aan het dansen. Supporters renden het veld op en wat er zich toen allemaal heeft afgespeeld valt met geen pen te beschrijven. Ik verzeker u, een janboel. De NVB heeft ons toen gediskwalificeerd en de club werd ontbon den. En doet u tegenwoordig nog iets in de voetballerij? Nee, heel weinig. Zo nu en dan bezoek ik wel eens een wed strijd en ik volg cie uitslagen in de krant. Maar Jan Publiek is veranderd. Veel te agressief. Het is niet meer zoals vroeger. Heeft u tot slot nog een opmerking of mededeling t.a.v. AFC? Nee, eigenlijk niet. Of, ja toch. Groeten aan Jan van Dijk. Nicky Hekster

Schakels (clubbladen) | 1985 | | pagina 4