ZIEKENBOEG MIXED PICKLES, ingelegd door Pim Adriaansz sr. 75 jaar. Redelijke linksbinnen in de toen gespeelde W- formatie. Later zelf verantwoordelijk voor de opstellingen. Even later werd Jan van Koperen even oud. Hij ontving de zilveren ploegers in de Bokkedoorns in Bloemendaal. Moe en voldaan keerden deze dan ook huiswaarts. Ik heb Jan nooit zien voetballen, maar ik herinner mij hem als ie mand, dankzij wie de kienavonden in geldelijk opzicht slaagden. Beide heren ook van deze plaats nog hartelijk ge lukgewenst. Bar Na de maandelijkse bridge-drive praatten we nog even na aan de bar. De gewonnen prijzen, waaronder een doosje bonbons, op de zinc. Toen we daadwerkelijk wilden ver trekken, waren de bonbons verdwenen. Per ongeluk mede genomen, veronderstellen we. Jan Tjalling Drie AFC-ers hebben zich bijtijds (feestdagen) ontworsteld aan hun ziekbed. Het zijn Nico Bijl, Gerard van Nigtevegt en Rick Ridderikhoff. "Ziek zijn is vorstelijke voorrechten genieten" zei Ch. Lamb, een Engelsman, lang geleden. Deze drie zijn het niet geheel en al eens met Mr. Lamb. Ze zijn blij thuis te zijn en hopen u spoedig weer te begroeten. Een les in geschiedenis Onlangs om nauwkeuriger te zijn op 30 november 1984 stond er in Het Parool een lezenswaardig artikel van J.H. Kruizinga over het huidige Ajax-stadion, dat op 9 december j.l. 50 jaar bestond. Waarom komt Pickelaar daar in de AFC Schakel op terug? Omdat Ajax en AFC in een ver voetbalverleden Watergraafs- meerse buren waren. Jongere Schakel-consumenten zijn daar waarschijnlijk niet meer mee bekend. In zijn artikel kijkt J.H. Kruizinga verder dan 50 jaar terug, want hij vermeldt de Ajax-promotie in 1911 naar de eerste klasse. Pickelaar citeert nu een stukje: "Door de promotie naar de eerste klasse nam de belangstelling voor Ajax enorm toe. In die dagen speelde Ajax reeds op een veld aan de Middenweg, achter de boerderij 'Goed Genoeg' en grenzend aan het terrein van AFC. Deze club had zich daar reeds in 1906 gevestigd en zij beleefde daar haar grootste jaren. Door de bouw van het eerste Ajax-stadion moest deze club naar de Zuidelijke Wandelweg uitwijken." Dat eerste Ajax-stadion was geheel van hout, bood plaats aan acht- a negenduizend toeschouwers en kwam nog in 1911 gereed. Het heeft dienst gedaan tot 1934, het jaar waarin als gezegd Ajax het nieuwe stenen stadion betrok, dat aan het andere einde van de Watergraafsmeer op grond van Hoeve Voorland was gebouwd. Tot zover Ajax. En nu AFC. Aan het einde van de jaren tien had AFC van de gemeente inmiddels Amsterdam de aanzegging gekregen uit te zien naar een nieuwe behuizing in verband met woningbouwplannen op Goed Genoeg. Rijkelijk vroeg overigens, want pas 10 jaar later werd er met de huizenbouw begonnen. De terreinen aan de Zuidelijke Wandelweg werden op 4 december 1920 in gebruik genomen. Ze hebben gelegen naast de snelweg achter ons huidige onderkomen, precies tussen de begraafplaats Buitenveldert en het NMB-hoofdkantoor. AFC zou daar 42 jaar blijven, voornamelijk als tweede klasse. Daar kwamen we de crisisjaren en de Tweede Wereldoor log door. We zagen er onze overdekte houten tribune in vlammen opgaan en we verhuisden tenslotte op 6 oktober 1962 als eerste klasser naar het huidige Sportpark Goed Genoeg. De historische naamgeving is na het voorgaande duidelijk. Maar nu Pickelaars betweterige conclusie. Dat AFC in 1911 uit de Watergraafsmeer voor Ajax moest wijken, is een kleine historische vergissing van J.H. Kruizinga in zijn overigens voortreffelijke terugblik. Maar allah denkt Pickelaar dan; wat is 9 jaren op de eeuwigheid Goed Genoeg Even doorfilosoferend meldt Pickelaar nog maar, dat de architect van het huidige Ajax-stadion Jordanus (Daan) Roo- denburgh was, die als AFC-er de latere bouwmeester werd van ons eigen clubhuis. De Algemene Vergadering van AFC benoemde hem in 1963 tot Lid van Verdienste. Familiebanden bonden Daan Roodenburgh aan AFC, want onze geschiedschrijver Jo Wijnand was zijn zwager. Beiden zijn al weer geruime tijd geleden overleden. Spreuk De geschiedenis stelt ons enigszins schadeloos voor de kortheid van het leven. John Skelton December Ongemerkt blijkt Pickelaar aan het einde van 1984 grotelijks aan het terugblikken geslagen te zijn. Geen onbekend ver schijnsel in dit overvolle land vol ernstige lieden. Pickelaar wenst u prettige Kerstdagen, veel (club-)liefde en een genoegelijke overstap naar 1985. Hopelijk valt er op Nieuwjaarsdag weer wat te lachen. Tot in het nieuwe jaar! 2

Schakels (clubbladen) | 1984 | | pagina 2