ü/attflaZte RONDOM DE BAL kan voetballen. De jongens van Guus Haak liepen twee keer spelenderwijs door onze verdediging, ons legioen viel stil. Het gemak waarop men elkaar de bal toekaatste deed het ergste vrezen. Doby Peters wisselde, Etienne Spee maakte zijn rentree. Onze trainer bleek voor de zoveelste keer de situatie juist getaxeerd te hebben. Onze gretige centrum spits had slechts weinige minuten nodig om fraai in te kop pen, na een voorzet op maat van juist, Lloyd Headley. Hierbij bleef het, men scheen tevreden te zijn. De afstand tot koploper Elinkwijk blijft nog steeds overbrugbaar. Hoop doet leven! Xerxes - AFC: 1-3 Wanneer je de omlijsting overzag bij het begin van deze wedstrijd werd je droef te moede. Zeker met de tv-beelden van je nabuurlanden nog kakelvers op het netvlies. Natuur lijk, de thuisclub was reeds gedegradeerd, de roemruchte club van Faas Wilkes, Coen Moulijn, Willem van Hanegem en talloze andere Rotterdamse keien, speelt volgend seizoen in de eerste klas. Nog slechts kort geleden werden ook wij gekonfronteerd met deze trieste gang van zaken, een mira- kuleus doelpunt in de allerlaatste minuut voorkwam dit. Nu kwamen we op bezoek om in de race te blijven, om mee te blijven doen in de strijd om het kampioenschap. Zo is voet bal! De gespannenheid was merkbaar, vooral in de eerste fase van de wedstrijd. Er werden onnodige fouten gemaakt in de achterhoede. Het koele doelpunt van Rob Ouderland in de vierde minuut, strak en laag verdween de bal in de rechterhoek, was daarom uiterst welkom. Het had de nodige rust in ons spel moeten brengen, dat gebeurde niet. De onrust bleef, ook op de tribune. De aanvalsakties waren te doorzichtig van opzet; de inzet was als vanouds, de inven tiviteit bleef achterwege. Xerxes was zeker niet de mindere en nadat ze in de tweede helft gelijk gekomen waren, gevoelde menig AFC-er koude rillingen over de rug gaan. Een gelijkspel betekende het ein de van de race, Elinkwijk zou zich toch niet verstappen te gen Zeeburgia. Een goede trainer weet op het juiste ogen blik te wisselen: Doby Peters is een goeie trainer. Etienne Spee verliet het veld, Henny Kottmann verving hem. Hij herstelde de aanvoerlijnen, onze aanvalslinie werd regelma tig bediend. Uit een van z'n vele passes kwam de bal bij Simon Cohen, die aanvankelijk voorrang wenste te verle nen aan Lloyd Headly, hij bedacht zich echter bijtijds, week uit naar links en wist vanuit een uiterst klein hoekje het net te vinden: 1-2. Niet veel later bracht diezelfde Simon uit een vrije trap de bal op het hoofd van Lloyd Headly, die doorkopte waarop Rob Ouderland z'n tweede treffer van die middag liet aantekenen: 1-3. De race was gelopen, de twee punten zaten in de knip. De resterende tijd bleef de bal in de ploeg, professioneel. Er blijft nog één wedstrijd te gaan, een belangrijke. C. Enkele dagen geleden, om precies te zijn de 22-ste mei, vierde onze zustervereni- ging ABC de dag dat zij vijftig jaar gele den werd opgericht. Een halve eeuw honkbal! Een opmerkelijke club, dit ad- jektief kreeg ook het jubileumboek mee. In deze zeer gesoigneerde uitgave zie je het kuiken uit het ei kruipen (Ben Bon kink: "Hoe is het gekomen?") en opgroei en tot een zelfbewuste middelbare dame. Een geschiedenis vol hoogte- en dieptepunten. Maar ook hier geldt weer het is de draad die ons allen tezamen bindt het plezier dat voorop blijft staan. In diezelfde uit gave verwoord Otto Sterman het als geen ander: "Wat heb ben we gelachen, tot huilens toe. Plezier in sport- en spel- beoefening heeft bij mij altijd de boventoon gevoerd, een overwinning was dan weer mooi meegenomen". Van dit standpunt uitgaande word je gemakkelijk honderd. Moeder AFC hoeft haar dat niet toe te wensen, het gaat vanzelf. Een felicitatie is wel op zijn plaats: de Amsterdamsche Baseball Club wordt VAN HARTE gefeliciteerd met het 50-jarig bestaan. De moeder is oprecht trots op een dochter, die zo'n grote bijdrage heeft geleverd aan een gezond stuk sportbeleving gedurende de periode dat zijzelf op non-aktief staat. Die er kenning gaat vanzelfsprekend ook uit naar de initiatiefne mer van destijds: Adé Kleyn. Cup-final Dat het voetbal een Engelse uitvinding is, wordt elk jaar weer bewezen door de cup- final in het Wembleystadion. Ofschoon het gebodene niet van de allerhoogste kwaliteit was, bleef er voor echte lief hebbers veel te genieten. Niet alleen vóór de wedstrijd (de NOS liet verstek gaan wat dit betrof, ongehuwde moeders spraken over hun LAT-relatie) maar meer speciaal na afloop, ledereen die deze sport is toegedaan krijgt koude rillingen bij het zien van het ent housiasme van publiek en spelers. Men juicht niet alleen voor de overwinnaar, ook de verliezer wordt nadrukkelijk in de hulde betrokken. Wanneer er zich dan een stelletje 'ongeregeld' op het veld waagt, wordt die groep door het gehele stadion weggehoond met 'OFF-OFF Men wist niet hoe snel men weg moest komen. Zolang we een cup-final hebben, zal de totale verloedering geen kans krijgen. Magneet Henne Boskamp, u weet wel de man die ons volgend jaar het kampioenschap heeft beloofd, had in het begin van de tweede helft de gehele open tribune van het Xerxes-stadion voor zich alleen. Als een veldheer, de armen gekruist, over zag hij het doen en laten van de tweeëntwintig spelers die zich op het veld bevonden. Dan vliegt er een bal over het hek en Henne komt in aktie. Met een voor een 48-jarige op merkelijke snelheid brengt hij de bal terug. Even later wordt hij weer tot handelen gedwongen, waarop iemand op de hoofdtribune zegt: "Henne is meer aan de bal dan Etienne". Tijdens de rust wordt hij gekomplimenteerd met deze ar beid en er wordt tevens voorzichtig geïnformeerd of hij daar speciaal is gaan staan om de ballen terug te mogen gooien. Henne: "Ben je gek, jongen. Ze komen gewoon op me af, net als vroeger. Ik werk als een magneet". 3

Schakels (clubbladen) | 1984 | | pagina 3