senior elftal speelt en dat hierin verandering moet ko men? junioren D4 de finale van de beker wist te bereiken en na verlenging met 3-2 van V V verloor? het 1e elftal na overwinningen op Halfweg en Nieuw Vennep voor de beker werd uitgeschakeld door NFC? Henk Bijlsma voor deze club gaat spelen en Hans Vliet- man de nieuwe trainer van NFC is geworden? het Gouden Ballen Elftal bestaande uit zeker 20 spelers en coach Gé van Dijk slechts met 4-2 van het eerste elf tal verloor? er bij deze wedstrijd om een wissel werd geroepen toen Jos Kemna en Hans Loonstijn pas één minuut in het veld stonden? op het International-bord dat in de Bestuurshoek hangt 4 nieuwe namen moesten worden gezet? dit Pim van Dord, Kees Thomas, Eddy Meijer en Etienne Spee zijn? Rob Duis leider van het eerste af is en Kees Gehring het elftal gaat begeleiden? het vijfde elftal weer onder de A Commissie valt? Dick van der Klaauw de hele jeugdcommissie volledig in de klaauw heeft en Martin Duinker een perfecte secreta ris wordt? dit alles is wat ik wist te verzinnen,ja, dan weet u alles. 19 juni 1983 Chris Schroder WAARDE SPORTVRIENDEN Het seizoen 1983 - 1984 staat voor de deur en het lijkt mij een nuttige zaak enkele tips aan u mee te geven ter voorko ming van blessures en een goede conditie. 1. Hygiëne a. kort geknipte nagels b. schone handdoek c. badslippers d. steeds gewassen kleding dragen 2. Preventie a. speel met zwachtels b. goede warming up 15 minuten c. stretch oefening goed uitvoeren d. voorkom blaren (talkpoeder en skinlub) e. breng bij droge velden wat vaseline aan op de zijkant van de knieën en dijen f. draag scheenbeschermers en maak de kousen vast met bandjes g. drink geen alcohol of koolzuurhoudende frisdrank voor de training of wedstrijd h. eet minimaal 1 uur voor de training of wedstrijd i. drink tijdens de rust alleen maar thee Blessures Laat iedere kleine verwonding of blessure behandelen. Wan neer er geen eerste hulp op het veld aanwezig is, vervoeg je dan bij de eerste hulp van een ziekenhuis of raadpleeg je huisarts. Bij een blessure alléén maar goed koelen met water of ijs. Dit minimaal 24 uur. Nooit warmte gebruiken. Bijlage Voorbeeld van stretchen en het aanleggen van zwachtel. Tevens wil ik u een sportief en voor AFC een goed seizoen toewensen. Ko Grosze Nipper STRETCHEN VOOR SPORT EN ANDERE ACTIVITEITEN Voor wie is stretchen bedoeld? ledereen kan leren stretchen, ongeacht leeftijd of lenigheid. Je hoeft niet in topconditie te zijn of speciale sportkwalitei- ten te hebben. Of je nu de hele dag een een bureau zit, grep pels graaft, het huishouden doet, aan de lopende band staat, op een vrachtwagen rijdt of regelmatig traint, je kunt de zelfde rektechnieken gebruiken. De methoden zijn prettig en makkelijk en heel goed aan te passen aan de individuele verschillen in spierspanning en lenigheid. Let op: als je onlangs lichamelijke klachten hebt gehad of een operatie hebt ondergaan (bijvoorbeeld aan gewrichten en spieren), overleg dan eerst even met je arts voor je met een rek- of oefeningenprogramma begint. Wanneer kun je stretchen? Rekken kun je altijd doen als je er zin in hebt: tijdens het werk, in de auto, bij een bushalte, als je op straat loopt, on der een schaduwrijke boom na een trektocht of op het strand. Rek in ieder geval voor en na lichamelijke inspan ning, maar rek ook op andere momenten van de dag. Hier volgen enkele voorbeelden: 's morgens als je net wakker bent tijdens het werk om spanning kwijt te raken nadat je lang achter elkaar hebt gezeten of gestaan als je je stijf voelt op 'verloren ogenblikjes', bijvoorbeeld als je t.v. kijkt, naar muziek luistert, leest of zit te praten. Waarom is stretchen zo goed? Eigenlijk zou je elke dag moeten stretchen, omdat het je geest ontspant en je lichamelijke conditie verhoogt. Je zult zelf ontdekken dat regelmatig stretchen je het volgende op levert: vermindering van spierspanning en ontspanning van het hele lichaam beter coördinatie, zodat je je vrijer en makkelijker kunt bewegen uitbreiding van bewegingsmogelijkheden voorkomen van blessures, bijvoorbeeld verrekte spieren (een sterke gerekte spier heeft meer weerstandsvermogen dan een sterke maar nog niet gerekte spier) inspannende activiteiten als hardlopen, skiën, tennissen, zwemmen en fietsen gaan makkelijker omdat het rekken voorbereidt op lichaamsbeweging; je spieren krijgen als het ware een teken dat ze zo meteen gebruikt zullen worden ontwikkeling van een betere lichaamshouding; want ter wijl je de verschillende lichaamsdelen rekt, richt je je aandacht daarop en kom je ermee in contact. Je leert je zelf kennen als je op je wil beweegt ga je vaak over je grenzen. Als je beweegt op je gevoel van je 'wilbevinden' gebeurt dat nooit, en loop je geen blessures op bevordering van de bloedsomloop het is prettig. Hoe moet je stretchen? Stretchen is eenvoudig te leren. Er is echter een goede en een verkeerde manier. De juiste rek gebeurt ontspannen en wordt enige tijd volgehouden, terwijl de aandacht wordt ge richt op gerekte spieren. De verkeerde rek, die jammer ge noeg door veel mensen wordt gedaan, is op en neer veren of rekken tot de pijngrens: deze manier om te rekken doet meer kwaad dan goed. Als je correct en regelmatig rekt zul je ontdekken dat elke 11

Schakels (clubbladen) | 1983 | | pagina 11