preventieve enkel zwachtelbandage m Instructie: 96 12 10 15 a n, iu nmon rhnnm Riiksuniversile1' Llmbura. Maastricht (vlgs. Coumans - bandage ie Kerkrade) Enkel (band) leisels komen bij hel beoefenen van vele sporien voof Deze leisels kunnen in de meesie gevallen voorkomen worden dooi een zwachlelbandage. die door de sportbeoelenaar(sier) zeil wordl aangelegd. Bij diverse sportverenigingen waar in hel verleden deze meihode reeds werd loegepasl. is gebleken dal mei behulp van onderslaande rnslruclie. de bandage gemakkelijk is aan ie leggen Materiaal: Ideaal windsel 8 cm breed, weinig elastisch. Ombat de rechter enkel, rechtsom gewikkeld moei worden, en de linker enkel, linksom, is de beginrichtmg belangrijk. Alb. 1. Als men begint op de voel. met de rol aan de zijde van de bmnenenkel en hel uiteinde naar de buitenenkel, om zodoende de rechtehielslagen te maken, dan is de wikkelrichting altijd goed Tildens het wikkelen moet men altijd in de rol kunnen kijken. Men maakt aldus 2 rechte - hielslagen, dan uitkomend vanal Alb 2. de buitenzijde, gaat de zwachtel schuinopwaarts boven de bmnenenkel om een slag om de voethals Ie maken. Alb. 3 Verder vanal de buitenenkel, schuin overlangs over de voetrug Via de binnenzijde van de voet. schuin overlangs onder de Alb 4 voetzool door. naar de buitenzijde van de voorvoel (basis kleine leen), hier een circulaire omwinding van de voorvoet (beain 1ste voorvoetslaa). AdviezenProl Dr J.M. Greep, chirurg Drs C R van den Hoogenband. ass chirurg Riiksuniversile1' Limburg, Maaslnch! Ziekenhuis St Gonadal, Aldeling Algemene Heelkunde. Maastricht. Onder auspiciën van (jet Instituut Sportgeneeskunde Limburg Weer uilkomend aan de buitenste voetrand. gaal de zwachtel Alb. 5. nu schuin overlangs de voelrug naar en over de binnenenkel en Achillespees. Alb. 6. Van hieruit volgl aan de buitenzijde van de hiel, een neerwaarts gaande slag onder de voetholle door naar de binnenzijde van de voet. weer Alb. 7. opstijgend over de voelrug. over de buitenenkel en Achillespees. Alb. 8. om dan ook van daaruit een neerwaartse slag te maken aan de de binnenzijde van de hiel Alb. 9. Deze. aan beide zijden van de hiel verlopende schuine hielslagen, vormen de zgn. V-formaties en geven aan hel spronggewricht een bijzondere steun. Vanal de binnenste hielslag gaat de zwachtel onder de hiel door. schuin overlangs de voetzool naar de buitenste voetrand Alb. 10. Van hieruit maakt de zwachtel een tweede omwinding van de voorvoet, dit ter voorkoming van afglijden van de laatste hielslag. Alb. 11. Hierna koml men dus weer uit aan de buitenste voetrand. nu schuin overlangs de voelrug. boven de bmnenenkel uitkomend, waarna een complete Alb 12 circulaire omwinding van de voelhals volgl en men dus weer over de builenenkel en op de voelrug uilkoml Alb. 13. Dit is de eerste 8-slag. Op dezelfde manier volgt dan de tweede 8-slag. 'Tensroueyoigen nog 2 circulaire slagen oir. oe voetnais lei mio. 14. completering van de bandage, zwachteleinde met kleefpleister bevestigen. Begin van richlingbepalmg van de hielslagen. Oe 2 hielslagen voortzetting voelhalsomwindrng. Voortzelling en le voorvoetslag Voortzelling over de binnenenkel Voortzetting onder de voel door Voorzetting lot aan de binnenzijde van de voet. le neerwaartse stag. aan buitenzijde enkel onder de voel door Complete omwinding voethals 2e voorvoetslag In vokjnchling twee 8 - slagen Voortzetting over de voelrug naar voelhals 2 slagen om voethals, als completering van de bandage Zijaanzicht van de bandage (builenenkel) Ziiaanzichl van de bandage, (bmnenenkel) Vort, op van oe bandage aan de onderkant van voet

Schakels (clubbladen) | 1982 | | pagina 8