SOCCER IN DE U.S. Vervolg "De Vetten" op pagina 5 Nu ik iets meer tijd heb dacht ik dat het misschien wel leuk zou zijn om eens een indruk te geven van het voetbal zoals er hier in de U.S. mee gehandeld wordt. Ik had het ge noegen om door m'n Amerikaanse kennissen te worden uit genodigd om een wedstrijd tussen Minnesota Kicks en de Cosmos, New York, te gaan zien. Ik moet zeggen dat ik de laatste jaren niet zo'n vaste bezoeker van wedstrijden was. De hele boel er omheen is vaak zo overtrokken dat écht voetbalgenot vaak verloren gaat. Tè dikwijls gaat men teleurgesteld huiswaarts. Ik wil niet zeggen dat er hier niets gebeurt, integendeel. Er vindt van alles plaats: het produkt dient verkocht te worden! Ze proberen en slagen er dan ook in om de mensen iets te bieden. Wat dat betreft was het voor mij een geheel andere voetbalwereld. De wedstrijd werd om 8 uur 's avonds gehouden omdat dan de tempera tuur over geheel Amerika wat beter is dan overdag. Bij de Cosmos, sterk favoriet, deden twee bekende spelers mee: John Nieskens, Wiem Ruysburken. We komen om 6 uur op het parkeerterrein, dat op dit uur praktisch al geheel vol is. Als u bedenkt dat er op die avond zo'n 47.000 toeschouwers aanwezig waren, krijgt u een in druk hoeveel auto's er dan staan. Als u daarbij dan nog even de grootte van de Amerikaanse automobiel neemt, kent u de afmetingen van het parkeerterrein. Het wordt leuker als uit elke auto een komplete barbeque te voorschijn komt met "iets" te drinken. Kisten vol cola, bier en andere spi ritualiën. Even later is het gehele terrein één grote rookwolk met allerlei geuren van hotdogs, hamburgers en steaks. Daar tussen door voetbalt dan de inhoud van de ene auto tegen de andere: er wordt gerolschaatst, muziek gemaakt, kortom: het is een komplete kermis. Het is het voorspel van een nog grotere happening, de wed strijd zelf. Wanneer men de kontrole passeert blijft het feest! Men krijgt van alles (gratis) in de handen gedrukt. Plastic bekertjes, toeters, petjes enz., waarvoor men in Am sterdam toch dient te betalen. Het wordt beschikbaar ge steld door de sponsors, die dan ook regelmatig tijdens de match bedankt worden. De speaker gunt zich trouwens am per enige rust, de wedstrijd wordt praktisch van minuut tot minuut verbaal begeleid. Het volume stijgt met elke aanval van de thuisclub. Bij corners ontstaat een machtige yell, die nog eens door een orgel ondersteund wordt. Het immen se lawaai teistert de nog niet geakklimatiseerde hollandse trommelvliezen. Alvorens de wedstrijd begint wordt iedere speler eerst per soonlijk voorgesteld, die zich hiervoor naar het midden van het veld dient te begeven. Ook de scheidsrechter en zijn as sistenten. Dit uitgebreide ceremonieel neemt veel tijd in beslag, hierna wordt het volkslied gezongen, ledereen staat en zingt uit volle borst the Stars and Stripes. Ook hier wordt het volu me weer mede bepaald door de inhoud van de lege flessen, die op het parkeerterrein zijn achtergebleven. Wanneer de "community-singing" achter de rug is worden er 15 nieuwe voetballen als extra traktatie de tribunes inge trapt. Het spektakel dat hierdoor ontstaat is onbeschrijflijk. Het zien van deze taferelen is al een wedstrijd op zichzelf. Overigens is dit alles prima getimed en het spel kan begin nen op een baseball-veld. Er is dus gedeeltelijk gras en gra vel. De speaker heeft nog eens diep ademgehaald en belicht bij elke overtreding het privé-leven van dader en slachtoffer. Wanneer de uit de overtreding voortkomende vrije trap niet snel genomen wordt, krijgt u ook gegevens van de volgende generatie, de kinderen van de betrokkenen. Bij al die rotherrie lopen er de gehele wedstrijd mannen luidkeels hun dranken aan de man te brengen. Wanneer je dan, tijdens de pauze, oude dametjes met mooie witte (kunst) tandjes en sterke rode lipjes, door toeters de liedjes hoort meedreunen, besef je eens te meer dat je in een andere (voetbal) wereld vertoeft. Wat de wedstrijd betreft - daar gaat het uiteindelijk om - speelde Cosmos voor de rust sterker en ze kwamen dan ook terecht met 1-0 voor te staan door een echte Sonneveld- klinker van Wiem Ruysburken (Wim Rijsbergen). Hij nam de bal in één keer op de wreef ver buiten het strafschopge bied, een schitterende goal. In de tweede helft bleek Cosmos ernstig konditie te kort te komen (ouderdom) en ja zowaar vijf minuten voor tijd maakten de Kickers ge lijk 1-1. Het geluid moet u in Amsterdam gehoord hebben, het stadion wankelde op zijn grondvesten. Gelijkspel be staat niet in de States, het werd "over-time". De Marjoret- tes, die tijdens de wedstrijd uiterst gedisciplineerd optraden, sprongen zelfs uit de "band" en brachten de heksenketel tot kookpunt. Drie minuten voor het verstrijken van de "over-time" kwam zelfs de onverzettelijkste bij de Cosmos, Johan de Tweede, adem te kort en moest de ploeg uit New York de eer laten aan de Kickers: 2-1. De overwinning werd gevierd door kanonschoten, vuurwerk en de bierman, die ons vak bediende, was plots verdwenen. Kennelijk bediende hij zich dit keer zelf. Zuid-Amerikaanse tonelen - Minnesota Kickers had het favoriete Cosmos ver slagen! Eén ding staat vast, de heren daar kunnen het prachtig aan de man en vele vrouwen brengen. Het is een gebeuren dat het gehele gezin aangaat. Wellicht kan het bovenstaande dienen om onze scharen aan de Boelelaan te vergroten. Van deze gelegenheid maak ik gebruik alle goede bekenden te groeten, ook natuurlijk namens mijn overige familieleden. Mijn vertrek naar de U.S. kwam vrij plotseling en bovendien in de vakantie-tijd, waardoor ik niet de gelegenheid heb ge had van allen afscheid te nemen. Hetgeen ik hierbij gaarne herstel. Mocht u in de buurt komen, dan staat de deur wijd open! Voor elke AFC-er! Ties Gerrits 480 Sevilla Drive St. AUGUSTINE 32084 FLORIDA USA 4

Schakels (clubbladen) | 1981 | | pagina 4