LICHT UIT SPOT AAN De Akkermannen doen verslag, is het sr. of jr.? Tijdens de rust op weg naar boven, werd sr. nogmaals herinnerd aan de opdracht: "Ik denk dat ik het maar delegeer, ik garandeer je wel eenzelfde ondertekening". Niet ieder lid beschikt over zulk een stand-in! Robert Duys, groot strateeg van ONS EERSTE in de zesti ger jaren, doet de spot deze week en gaat uigebreid in op het "elftal" vragen. De belangstelling voor "Licht uit spot aan" is groter dan verwacht werd, zodat de redacteur genoopt is de antwoor den van de voor deze rubriek gevraagde clubmakkers op volgorde van binnenkomst te laten meelopen. Hij hoopt hiervoor begrip te mogen ontmoeten. AANGETROUWDE tenslotte, komt o.m. terug op "Het Sieraad", waarbij nieuwe gegevens worden aangedragen. deze week Robert Duys Wanneer werd je lid van AFC? 34 jaar geleden of wel in 1947. Waarom/waardoor werd je lid? Als je helemaal gek bent van voetballen, als je op de Roose- veltlaan woont, als Jaap van Nek een vriend en kollega van je vader is, als je vrienden Arthur en Wim Reddering ook lid van AFC willen worden, dan is het antwoord duidelijk: een andere club was ondenkbaar. In welk elftal speel je en/of heb je gespeeld? Tot mijn spijt kan ik nu niet meer voetballen; één en ander veroorzaakt door een gescheurde meniscus en opgerekte kniebanden. Mijn beste herinneringen gaan uit naar de periode 1960 - 1967. Met het eerste elftal twee keer kam pioen en niet eenmaal in degradatie-gevaar geweest. Dat is heerlijk spelen. Zeer goede herinneringen heb ik eveneens aan het kampioenschap met het derde elftal in 1959 - 1960. De elftal-kommissie destijds: Cor Kerker en Ton van der Valk waren zorgeloze mannen. Dat werd later wel anders. Niettemin zijn we nog steeds op het hoogste plan. En daar gaat het om. Beschrijf één of meer hoogtepunten uit je A FC-tijd. De promotie naar de hoogste klasse van de amateurs in 1961 door de overwinning op Celeritudo (3-1thuis op de Wandelweg is het absolute hoogtepunt in de 34 jaar dat ik nu lid ben. De ouderen onder ons kunnen deze wedstrijd nog wel uittekenen. Eerst 1-0 achter en dan de gelijkmaker van Rokus Hoogendoorn: een afstand-schot met zijn linker buitenkant-wreef met een dot effect waar niemand oog in had; ook de keeper van Celeritudo niet. Op dat moment waren we kampioen en gepromoveerd. Ondergetekende en Wim Bouwhuis "de tank" zorgden toen nog voor twee goals. En toen die tocht in open rijtuigen door Amsterdam-zuid en de receptie in de gloednieuwe glazen-zaal van de RAI en die dolle nacht eindigend in de Amstel-club van Willem Staats. Wat was ik dronken Noem ook eens een dieptepunt. Dieptepunten kan ik ook wel noemen, maar die zou ik wil len splitsen in dieptepunten a) als speler, b) als leider van het eerste elftal en c) als club AFC in het algemeen: a) als speler: prestatief was mijn dieptepunt de kampioens kompetitie van 1961. Wij speelden destijds 10 wedstrij den en dat bleek te zwaar. Onvoldoende training en kon- centratie bleken funest. Wij werden laatste van de zes clubs en daar heb ik lange tijd zwaar de pest over in ge had. Dat leek nergens op. b) als leider van het eerste elftal: het gelijke spel tegen het reeds gedegradeerde Papendrecht enkele jaren geleden: 1-1. Hierdoor moesten wij degradatie-wedstrijden spe len voor behoud Hoofdklasse. (Dat is toen gelukkig in orde gekomen.) Na de wanprestatie tegen Papendrecht was ik totaal kapot. Maar ook dat gevoel hoort bij voet bal zeggen ze. c) als club AFC in het algemeen: ik geloof dat een gezonde voetbal-club uitsluitend dieptepunten meemaakt als goede club-makkers van ons heengaan. Mensen als Gerrit Stallmann, Nico Holtzappel, Willem Staats, Siem de Waal, Jo Hurwits, Arie Mets, Frans Kat en nog zo veel anderen, waren van die figuren die het gezicht van AFC bepaalden. Wie is de beste voetballer aller tijden? (Mag ook iemand van buiten de vereniging zijn.) Op zich een aardige vraag Karei. Mag ik je trouwens op dit plekje komplimenteren met je werk als redakteur. Maar nu dan antwoord op je vraag: Gezien het feit dat voetbal, een voetballer en een wedstrijd mijns inziens niet meetbaar zijn, kan ik deze vraag in wezen niet beantwoorden. Rinus Michels zei: "Voetbal is Oorlog". Teineinde deze vraag te kunnen beantwoorden zou ik willen stellen: "Voetbal is Kunst". Voetbal en alles wat er mee sa menhangt is een kwestie van smaak. Zo ook het beoordelen van een voetballer. Zo ook het beoordelen van een wed strijd. Waar het om gaat is de subjektieve beoordeling. In dit verband spreek ik dan ook liever van favorieten. Allemaal hebben wij onze favorieten, onze droomvoetballers, onze voorkeuren. Daarom zou ik je vraag willen beantwoorden met het noemen van enkele favorieten mijnerzijds: Abe Lenstra, Ferenc Puskas, Pele, Cruijff, Piet Keizer, Rivera, Bobby Charlton, Liam Brady, Willy van der Kuylen, Mara- dona, Eusebio, Keega en wellicht de grootste van dit ogen blik: Karl Heinz Rummenige. Mijn voorkeur in het algemeen gaat uit naar de kombinatie: spelmaker en tevens afmaker als het kan en nodig is. Vroeger werd deze rol meestal vervuld door de zogenaamde "binnenspeler", thans voornamelijk door de diepgaande middenvelder. Dit is geen wet van meden en perzen. Piet Keizer, Rob Rensenbrink, Coen Moulijn en wat dacht u van Stanley Matthews waren spelers die dikwijls een bepalende rol vervulden op een andere plaats dan door mij geschil derd. En dat is nu het mooie van voetbal. Het kan altijd anders. Stel het Nederlands XI op per heden, inclusief de trainer. Als je bijna elke wedstrijd van ons eerste bekijkt, dan spreekt het vanzelf dat het samenstellen van een nederlands elftal uitsluitend kan geschieden op basis van schaarse TV beelden. Dat is een onmogelijke taak. Het beoordelen van trainers is dan helemaal een hachelijke zaak. Overigens ben ik van mening dat het verschil tussen een goede- en een min der goede (slechte) trainer niet meer dan drie a vijf punten bedraagt per seizoen. Bovendien is het onmogelijk een trai ner aan te wijzen die voor alle spelers uit een selectie-groep de ideale man is. De trainer met het imago van de grote voet baller heeft waarschijnlijk de meeste kans van slagen in zijn trainers-loopbaan. Omgekeerd gaat dat niet op. Niet elke 3

Schakels (clubbladen) | 1981 | | pagina 3