MIXED PICKELS, ingelegd door Pim Adriaansz Revue Pickelaar kreeg onlangs van Pickelaarse het boek "Bonte Pracht Vederdracht", van de hand van Dries Krijn; bevattende de "Geschiedenis van de revue in Nederland". Nu hoort Pickelaar u al zeggen: wat heeft AFC daar mee te maken? Maar hij is nu eenmaal verzot op show; om het even of die zich afspeelt in het theater, in 's lands vergaderzaal, of op het voetbalveld. Het boek van de oude revue-komiek Dries Krijn begint dreigend met: "Niets uit deze uitgave mag worden verveelvou digd en/of openbaar gemaakt door middel van druk, fotokopie, microfilm of op welke andere wijze ook zonder de voor afgaande schriftelijke toestemming van de uitgever". (De Walburg Pers, Zutphen/Pickelaar). Op pagina's 132 en 133 wordt aandacht besteed aan Jack Junior (op 17 december 1894 geboren als Jacob a Cohen Tre ves), die 60 jaar geleden als Nederlands revue-auteur grote bekendheid genoot. Pickelaar, het gevang onverschrokken trotserend, citeert: "Opgegroeid in de omgeving van Carré, bestond bij hem al op jeugdige leeftijd een voorkeur voor een theaterloopbaan. Dat leek een droombeeld te zullen blijven, omdat zijn ouders de voorkeur gaven aan het zakenleven. Tegen een salaris van honderd gulden per jaar, nam de opleiding van Jack Junior een aanvang". Daargelaten, dat Pickelaar wel honderd gulden per wéék verdient (en er niet van kan rondkomen): Jack Junior is sinds 1955 Lid van Verdienste van AFC. Hij schreef en regisseerde de revues ter gelegenheid van het 50 jarige en 60 jarige bestaan van AFC en een reeks van AFC-Nieuwjaarswensen (waarin later zijn dochter Ems vele malen Pieternel vertolkte). Jaap a Cohen, onder welke naam wij hem in de club kennen, was Pickelaars grote voorganger en leermeester in AFC. Het portret van Jaap staat op pagina 134. Hij lijkt er nog een beetje op. In ieder geval lijkt het er op, dat hij na 60 jaar nog hetzelfde brilletje draagt. Dat Jaap! Groet Tonny van de Minister van Binnenlandse Voetbalzaken uit 1946. En groet Ems van, ja van wie eigenlijk, zeg maar gewoon van Pickelaar. Revuetje Wat Pickelaar in ieder geval van Jaap a Cohen geleerd heeft en op zijn beurt weer overbrengt is "dictie". Vóór in de mond spreken en duidelijk ar-ti-cu-le-ren. Met zijn Nieuwjaarsmedewerkers heeft Pickelaar daar in december nog langdu rig op geoefend. De laatste regel van het laatste couplet, gewijd aan de 80-jarige Dick Bessem, luidde namelijk: Dick Bessem hij leve, Dick Bessem hij leve, Dick Bessem hij leve nog lang! Maar verdomd nog aan toe! Wat hoorde Pickelaar wekenlang op de repetities? Dick, bessenjenever, Dick, bessenjenever, Dick, bessenjenever! Nog lang! Op 1 januari klonk het tenslotte goed. Daarbij te bedenken, dat Dick Bessem helemaal geen bessejenever drinkt. Proost, Dick! Showtje Pickelaar blijft bij de show, maar keert wel terug naar het voetbalspel. Het zal een keer tijd worden. In de thuiswedstrijd van ons eerste tegen Hilversum was hij de ongenode gast van opperspreekstalmeester Arnold Bos in de radiokamer. Want ook daar, vrienden, wordt een stuk opgevoerd, dat er niet om liegt. De wedstrijd zal aanvangen om 14.30 uur. Doodkalm verlaat Arnold Bos om 14.26 uur zijn post met de interne mededeling aan Pickelaar, dat hij "nog even" de beide opstellingen moet halen. De opstelling van AFC moet uiteraard komen van Sal van Gelder; alom bij de hand, dus geen problemen. Maar blijkbaar is de bevoegde Hilversummer om 14.28 uur nog niet gevonden. Pickelaar, het sap in de handen, zit alleen in de radiokamer. Om 14.29 uur ziet hij door het beslagen raam het elftal van Hilversum de weg naar het hoofdveld inslaan Dan komt het moet wel toeval lijken Arnold Bos de radiokamer binnen met de achteloze tred van iemand, die da gelijks de openbare bibliotheek binnengaat. Op zijn gemak ontdoet hij zich van zijn jas, gaat zitten, doet eerst zijn pet nog af en neemt dan bedaard de microfoon ter hand op het moment, dat Hilversum de hoekvlag passeert, op weg naar de middencirkel. "En daar betreden onze gasten uit Hilversum ons veld. Wij heten ze van harte welkom"en Arnold vervolgt moei teloos zijn geloliede praat tot en met de scheidsrechter met zijn beide secondanten. Zouden die jongens beneden zich wel realiseren hoe zij "in de vlucht" werden opgevangen? Pickelaar, die er perplex bij zit, weet wel zeker van niet. Tot 16.20 uur duurt Arnolds periodieke verbale ondersteuning. De ruststanden, de reclame-band, een plaatje met een "hanger" ditmaal en de eindstanden toe, of een stand tot 1 minuut voor tijd. Daar tussendoor gaat al maar die wisser f 2,95 bij Neerlands grootste kruidenier) langs het raam. En voor spelers en toeschouwers onhoorbaar: vele telefoontjes met vaak Peek Jellema. De Arnold Bos-show. Eigenlijk had Pickelaar er geen weet van 3

Schakels (clubbladen) | 1981 | | pagina 3