1919 Einde van de periode Warner, die 22 jaar voorzitter is ge weest. Na Muiier, die tot 1892 regeerde, hadden Drooglever Fortuyn, Prange en Van Leeuwen het samen niet langer dan vijf jaar volgehouden. 1920 In Bodegraven verzet de gemeenschap zich tegen het in voeren van voetbal. In Heemskerk wordt de sport als "nood zakelijk kwaad" geaccepteerd 1921 Voor de eerste keer betrekt de NVB een eigen bondsbu- reau. Het staat aan de Haagse Van de Spiegelstraat 21. 1922 Op 12 november worden de "Nederlandse Corinthians" opgericht naar Engels voorbeeld. De doelstelling van deze club is het hooghouden van de amateurbeginselen bij de beoefening van de voetbalsport." Ene frater Doodkorte publiceert een brochure onder de titel: "Ouders, houdt uw kinderen af van de voetbalmatch". 1926 Oprichting van de Nederlandsche Arbeiders Sportbond. 1928 Ir. Harry Dénis, aanvoerder van het Nederlands elftal, legt namens alle deelnemers de Olympische eed af bij de opening van de Spelen in Amsterdam. In maart verzorgt de legendarische Han Hollander zijn eers te radioreportage van een interland. 1929 De NVB bestaat 40 jaar en mag zich voortaan "Koninklijke" noemen. Oprichting van de Christelijke Nederlandsche Voetbalbond. 1930 De werkloosheid bevordert de voetbalsport. Er haken ech ter ook veel leden af, omdat de contributie niet meer kan worden opgebracht. 1934 Erg veel optimisme over het bereiken van het eindtoernooi van het WK. "We gaan naar Rome" wordt bijna een tweede volkslied. Nederland komt niet verder dan Milaan, waar met 2 - 3 wordt verloren van Zwitserland. Ajax betrekt een nieuw stadion: de Watergraafsmeer. 1937 In Rotterdam wordt "De Kuip" geopend. Bep Bakhuys wordt prof in Frankrijk. Het is het begin van een zeer moeilijke periode in het Nederlandse voetbal. 1940 Alle voetbalbonden fuseren. Voortaan bestaat alleen nog maar de KNVB. Met deze fusie was men de bezetter voor, die geen aparte bonden op confessionele basis zou accep teren. Maar voorzitter Hans Hopster zei: "Als er geen oor log was uitgebroken, zou de fusie niet tot stand zijn ge komen". 1946 Hoewel er stemmen zijn opgegaan de bond maar weer op te splitsen, worden tijdens de bondsvergadering van 3 au gustus de grondslagen gelegd voor de voortzetting van de eenheid. 1947 Invoering van pupillenvoetbal, hoewel de Federatie van Medische Sportkeuringsbureaux tegenstander was en voorlopig bleef. 1949 Een dieptepunt in de geschiedenis. Steeds meer spelers trekken naar het buitenland, omdat daar veel geld is te ver dienen. Wilkes, Appel, Rijvers, Van der Hart, enz. Er blijft geen Nederlandse ploeg meer over. De resultaten spreken voor zich: 1 - 4 tegen Finland, 5 - 7 tegen Zwitserland, 2 - 7 tegen België. 1950 Er wordt een enquête gehouden onder de manlijke bevol king. 30 Procent is voor invoering van beroepsvoetbal. Twee jaar later was dat al 40 procent. 1953 De watersnoodwedstrijd. De in het buitenland verblij vende profs spelen in Parijs tegen Frankrijk. Zesduizend Nederlanders bezoeken die wedstrijd in het Pare des Prin ces. Nederland wint met 2-1. Profvoetbal lijkt een kwes tie van dagen 1954 Op 3 juli staat de KNVB vergoedingen aan spelers toe. De bond kon niet anders, maar het besluit werd "contre coeur" genomen. Een paar dagen eerder had de beroemde "slaapkamerconferentie" in het Utrechtse hotel Terminus plaatsgevonden. Onder leiding van o.a. Joosten en Stoop wordt er door de Nederlandsche Beroeps .Voetbalbond een eigen competitie opgezet. Op 7 novembe'r sluiten KNVB en NBVB een overeenkomst. Profvoetbal in Nederland is een feit. 1955 Onder leiding van voorzitter Hans Hopster wordt de KNVB gereorganiseerd. Er komen vier secties: betaald voetbal, zondagamateurs, zaterdagamateurs en afdelingen. Dat jaar wordt ook de aanzet gegeven tot Sporttoto. Op 4 september wordt in Lissabon de eerste Europa Cup wedstrijd gespeeld. Sporting en Partizan Belgrado zijn de ploegen. Voor Nederland doet PSV mee. Zonder succes, want de Eindhovenaren vlogen er in de eerste ronde uit via Rapid Wien 1 - 6 en 1 - 0). 1959 De Minister van Justitie verstrekt een voorlopige vergun ning tot het organiseren van een voetbaltoto, die al twee jaar illegaal draait. 1961 De Vereniging van Contract-spelers (VVCS) wordt opge richt. 1965 Prins Bernhard opent het KNVB-Sportcentrum in Zeist, dat mede door de opbrengsten van de toto gerealiseerd kon worden. In 1960 al was daartoe het landgoed "Dhjimat" aangekocht. 1969 Ajax bereikt als eerste Nederlandse club de finale van het Europa Cup 1 toernooi. AC Milan is (nog) te sterk: 4-1. 1970 Het Nederlandse clubvoetbal stoot definitief door. Feyen- 5

Schakels (clubbladen) | 1979 | | pagina 5