DE JEUGD der Schaaf met z'n baard en zware snor (tussen welke twee vandaan nog wel eens een niet zo parlementaire opmerking aan het adres van de spelers - vooral die der tegenpartij - en de scheidsrechter wil komen) en andere hoogwaardigheids bekleders. Zelf zit ik bovenin, tussen de andere adspiran- ten (de toenmalige combinatie van junioren b en c). Wie? Nou, de broekies natuurlijk: Kappelhoff, mijn eigen broer Wim, Jopie Engelhard, Daan Ellens, Jan Prent Jr. Charles Lungen waarschijnlijk ook, maar dat is al een erg goeie junior, wat hij wel wil weten ook. Allemaal zijn we zenuw achtig, want we leven zonder uitzondering enorm met het eerste mee, en laten dat al vóór 't begin merken. De eerste helft geeft echter niet dat, wat we graag zouden zien, bovendien lopen er wat mooiweervoetballers bij," Neptunus neemt 't op dat punt niet zo nauw. Bij rust is de stand 1 - 1, maar wie het eerst gescoord heeft kan ik me niet meer herinneren, wel dat het in de tweede helft heel lang zo bleef. Nog is de stand gelijk, maar Neptunus is in de meerderheid en zelfs een gelijkspel is niet voldoende. Dan grijpt de tri bune in", zo mag ik het wel noemen. Er is, zoals gewoon lijk, steeds flink aangemoedigd, maar nu beginnen ook an ders zwijgzamen mee te doen. En ja, 't pakt de spelers, ze weten 't spel naar de Neptunus-helft te verplaatsen, en on der de nu luide aanmoedigingen komt 't daar ternauwer nood meer vandaan. Steeds meer mensen beginnen mee te roepen, de Rotterdamse keeper, 't hoofd tegen de regen be schermd door een militaire veldmuts, sluipt door zijn kooi en ranselt er alles uit Op de tribune een hels kabaal, gebrul en geloei, om bang van te worden als je van de tegenpartij bent. Spelers en tribuneklanten, de meesten zijn van de opwinding al opgestaan, bouwen samen aan de overwinning. Nog luider, dringender, eisender wordt het aanmoedigen. Ook vooraan in de loge brengt iemand de rust op om te blijven zitten, 't is een caccfonie van lawaai, en eindelijk bezwijkt Neptunus. HET doelpunt is er! Minutenlang is t lawaai al zo hard, dat men practisch niet hoort, dat 't door deze goal nog groter wordt. Alles lacht, roept, feliciteert en is door 't dolle heen, tot men zich er van bewust wordt,dat er nog enige minuten gespeeld moet worden. Maar ook deze verstrijken onder geweldige toejuichingen en Neptunus komt er niet meer aan te pas. Ze zijn - met ere - onderge gaan, en 't is inpakken en wegwezen. Hoe zo'n enthousiasme inwerkt op de - zo iets toch niet ge wend zijnde - spelers, vertelde mij "één die er bij was", Jaap van Nek, tevens degene die mij inzage verleende in zijn verzamelband van oude Schakels. Ik dank hem daar voor zeer, en geef hier zijn mening: Het is een voor Jaap van Nek vastaand feit, dat aanmoedi gingen een grote uitwerking hebben op de meeste spelers. Niet allen, want er zijn er bij, die onbewogen blijven door spelen. Alles een kwestie van temperament en karakter. Wij hebben nog altijd mensen op de tribune, die min of meer luidkeels aanmoedigen (bv. Henk Kappelhoff, Cor van Peperzeel). Angst? Opgekropte gevoelens? Daverend enthou siasme? Laten we hopen dat bij de jongeren zich een paar flinke types bevinden, die stimulerend kunnen inwerken bij onze spelers! Zoals uit mijn artikel en uit Jaap's woorden klaar en duidelijk blijkt, zijn spelers in 't algemeen vatbaar voor aan moedigingen, en de stilte, die tegenwoordig de wedstrijden begeleidt, zou dit eigenlijk verbroken moeten worden en vervangen door een - meteen er bij gezegd - gepast enthou siasme. Mijnentwege door een dolle boel, als het eens ex- tra-goed gaat. Als de jeugd de ouderen hierin eens een voorbeeld ging geven?! Waar blijven trouwens die junioren a, b en c? Ze horen er toch ook bij? AFC is dat jaar en alle volgende jaren niet gedegradeerd. Wel 2 keer gepromoveerd, maar dat was tientallen jaren later. Ik geef u de eindstand van 1923/24 ADO 18 29 BMT 18 15 Xerxes 18 25 AFC 18 15 Zandvoort 18 22 WA 18 14 B'daal 18 17 Schoten 18 14 Concordia 18 16 Neptunus 18 13 Alle clubs spelen nog in de Hoofdbond, met betreurens waardige uitzondering van het zo bevriende WA. Wie der ouderen zou ze niet graag terugzien? Laten we hopen, dat 't ze eens lukt. H.Kohier Sr. Naschrift Dit artikel, voorjaar 1978 geschreven, behoeft inmiddels twee verbeteringen, helaas niet zo prettig t.a.v. oude clubs. Hollandia heeft zich ook in de derde klasse niet kunnen handhaven en is dus nu vierdeklasser, en Schoten (tegen woordig Hilarius-Schoten) bewoont de eerste klas, maar dan wel slechts in de Afdeling Haarlem. Sic transit gloria, mundi! Verslag St. Martinustoernooi Pupillen B2 Zondag, 20 mei reden wij naar Am stelveen, om deel te nemen aan het St. Martinustoernooi. Om 9.15 uur arriveerden wij daar, om te horen dat onze eerste wed strijd om 13.00 uur gespeeld zou worden! Om de toch wel erg lange wachttijd te verkorten, togen wij met z'n allen naar het Amsterdamse Bos, waar alvast een fiks partijtje voetbal werd gespeeld. Vaders Gallenkamp en Van Loon bleken in een beste conditie te verkeren! Het zou overigens geen gemakkelijk dagje worden voor onze B2. Om als B2 als B1 opgesteld te worden valt niet mee. In de eerste wedstrijd kregen wij Neerlandia tegenover ons. In de tweede helft scoorde Frederik voor AFC. Alhoewel Neerlandia een waardige tegenstander was, bleef de stand 1-0 voor AFC, waarmee wij deze wedstrijd wonnen. In de tweede match ontmoetten wij WA op de grasmat. Een zeer sterk elftal. Hoewel wij waren gewapend met Victor, mocht dat hier toch niet baten. Er was weinig tegen deze prima spelers in te brengen. Daan Bleeker die Robin had vervangen in het doel, kreeg het erg druk. We verloren met 0-4! In de derde wedstrijd kwam de onplezierige ontmoeting met Zeeburgia! Wat een spelers! Als ze de bal niet snel ge noeg konden krijgen, pakten ze onze spelers. We verloren met 0-1en dat viel nog mee. Dat onze jongens met al hun ledematen van het veld afkwamen, mag een wonder heten! In de kleedkamer zal Dick Gallenkamp geen makkelijke mo menten hebben gehad. Laatste wedstrijd. "Muiden" op de mat. Victor maakte een beeld van een doelpunt in de eerste helft. Robin, deze keer in het veld en dus niet als keeper, scoorde in de tweede helft, we wonnen deze wedstrijd met een welverdiend 2-0; 7

Schakels (clubbladen) | 1979 | | pagina 7