UIT DE OUDE DOOS tige (het stalen der spieren) zo prachtig verenigd worden met het aangename (klok-klok). Meestal in de maand mei worden de gympen te voorschijn gehaald en tijgt men richting Middenweg, om de aldaar ge vestigde Club van 13 te bekampen. Deze club, onder de be zielende leiding van Ger Fellinga, bestaat uit louter échte kegelaars, die per persoon een gemiddelde van boven de 100 werpen (in 20 beurten). Het team van AFC/ATC, dit keer voortreffelijk gecoached door de showbink voornoemd, komt onder veel gesteun en gekreun, slechts halverwege. Eén uitzondering deze rit: Fred 'Arnold' van Soomeren, die zowaar het brons veroverde temidden der keien. De gehele avond werd onze secretaris met de meest mogelijke eerbied bejegend. Op het middernachtelijk uur betraden, onder uit bundig applaus, beide voorzitters het strijdtoneel, die eer der op de avond aangezeten hadden aan het 17e stierendiner van de Vereniging van Edelstieren der Stamboekclub AFC. Deze happening werd gehouden in Bovenkerk (zie foto elders) en werd voorafgegaan doorjuist, wederom een kegelpartij We doen nu een dringend beroep op de coördinator van deze vereniging Stier Theo van Emden om tot enige coör dinatie te komen, zodat het gelijktijdig verspelen van twee zulke belangrijke evenementen onmogelijk wordt. De oplossing ligt voor de hand, Theo, en zit verpakt in 3 letters: A.K.C., oftewel de Amsterdamse Kegel Club En dan mag jij Coördinator blijven. Ingezonden mededeling Watersportvriendin zoekt watersportvriend/vriendin om te varen, luieren en zwemmen op de Westeinderplas. Tel. 020 - 41 23 83 (liefst na 18.00 uur) Maar de strijd was dat seizoen nog niet zo gemakkelijk ten einde want de 2e jaargang nr. 6 van februari 1924 geeft een zeer lang artikel over de wedstrijd AFC - Neptunus, hetwelk ik op een separaat blad vermeld en waarvan onze redacteur uitmaken moet of het geheel of gedeeltelijk voor plaatsing in aanmerking komt, want het is "oude kost" en dus voor heel velen allesbehalve aantrekkelijk. Alleen hoop ik dat de competitiestand van dat moment, dus februari 1924 opge nomen wordt, want daaruit spreekt wel heel duidelijk dat de strijd toen (en ook nu) een zware was en is. Nu even het heden. Mijn leven lang weet ik, dat sleutelwedstrijden hoogst be langrijk zijn. En dus doet het wel bijzonder genoegen voor ons allen, dat het 1e alle 4 sleutelwedstrijden won (Aals meer uit 2-0; DHS thuis 2-0. Ilpendam uit 1-0; Neptunus uit 2-0). Een mooie prestatie in goals voor en tegen en wat een genoegdoening voor André Wijnand, nu keeper in het 1e en een prachtige nazaat van zijn grootvader, onze onverge telijke Jo Wijnand, die als Schakel redacteur zo' n grote rol speelde. Jb.v.N Voor de redakteur is het dit keer erg gemakkelijk om uit te maken of iets ja of nee meeloopt. Hij kreeg n.l. van de week een verslag toegestuurd van de heer H. Kohier Sr., die met verve verhaald van de wedstrijd AFC-Neptunus in februari 1924. Een betere opwarmer voor de wedstrijd van volgende week kunnen onze jongens niet krijgen. Ziehier het verhaal van de heer Kohier, waarvoor onze har telijke dank. Een aantal jaren terug heb ik in dit veel en aandachtig gelezen blad iets mogen schrijven over een tocht naar en een goed, want met een overwinning afgelopen, wedstrijd in Hoorn tegen het aloude Holiandia op 7 januari 1923. Hollandia wat zijn ze gezakt, al weer jaren in de 3e klasse Maar toch niet zo erg als andere oude gerenom meerde tegenstanders: Alcmaria Victrix (de naam alleen is al een glorie). West Frisia, W.F.C., Helder. Allemaal vierde klassers, en zelfs daarin voeren ze een harde strijd om be houd. Zo vergaat 's werelds grootheid! Maar dat weet ie dereen, en ik wilde het eigenlijk over iets anders hebben. Ja, een beetje filosoferen over het heden en een beetje veel nostalgie uitleven over het verleden. Als je dan in begin mei 1979 op de tribune van Neptunus zit (en een prettige overwinning meemaakt plus een prettige ontvangst) dan gaan de gedachten wel even terug, dat je zelf in 1923/24 in het veld stond tegen datzelfde Neptunus, en dan weet je nog eens deksels goed, dat er toen gestreden werd en nu de strijd nog steeds voortduurt. Ik vermeld spe ciaal wat de AFC Schakel 2e jaargang nr. 3 - 24 nov. 1923 vermeldt n.l.: "De week daarop moesten we naar Neptunus in Rot terdam, zonder Piet Bos, We hadden er dan ook een hard hoofd in en toen zondagsavonds om half zeven bij Eggers nog niets bekend was, rekenden we al op een nederlaag. Echter wisten we op een bijna onbespeelbaar terrein een gelijkspel te forceren (1-1) dank zij het schitterend keepen van Pim Versluyslater Directeur Amsterdamse Droogdok Mij.). Een Neptunus back was zoo vriendelijk den bal in eigen doel te plaatsen en een kwartier voor tijd stonden we nog met 1-0 voor. Toen werd echter de druk te groot en eindelijk moest Pim dan ook zwichten. Al enige jaren geleden dook als nieuwe, maar tevens oude tegenpartij, het Rotterdamse Neptunus op. Oude tegen partij? Ja, ook met deze club heeft AFC in de competitie 2e klasse 1923/4 een moeizame strijd tegen degradatie af moeten wikkelen. AFC - Neptunus in februari was zelfs een sleutelwedstrijd voor de ontknoping, en ik kan mij het verloop nog goed herinneren. De Schakel van die maand vertelt niet, hoe de ranglijst er vóór die ontmoeting uitzag, maar geeft wel die van 2 weken later, en er blijkt uit, dat als AFC niet gewonnen maar ver loren had, het alleen door beter doelgemiddelde niet on deraan zou staan. Zoals u dus begrijpt, de zaak lag niet gunstig, voor geen van beiden trouwens, toen om 2 uur de arbiter, waarschijnlijk in fraai met zilverkleurige stroken af gebiesd jasje en broek tot op de knieën gehuld, zo was toen de mode, liet aftrappen. Nu dan mijn herinnering aan die zondag. Het weer is Hollands-winters: sneeuw, regen, af en toe droog en nbgal winderig. Weinig publiek op de open tribunes, maar de overdekte (door mijn eigen vader, het erelid, enige jaren tevoren ontworpen) is vol. Vader zit vooraan in zijn loge Ijajasamen met Schaf, diens broer Nico, oom van 6

Schakels (clubbladen) | 1979 | | pagina 6