IETS OVER HET ONTSTAAN VAN HET VOET BALSPEL MIXED PICKLES ingelegd door Pim Adriaansz en George Wijnand Denkwerk balustrade op de De Boelelaan. En daar de andere chips firma DAM de concurrentie steunde, konden we die na tuurlijk ook niet eten. Sindsdien zijn er in mijn huis nooit meer chips op tafel gekomen. Zo'n heel artikel werd verpest. Trouwens, liften doen we ook al niet meer. Laat staan, dat we er één door de strot zouden kunnen krijgen. Vreemd Van de week stonden we weer eens aan de bar in gemengd gezelschap. Dames en gewone jongens. U kent dat wel. Maar wat horen we daar nou weer? De hoofdrolspelers van andere jaren in de Nieuwjaars-wens hebben uit de pers moe ten vernemen, dat er andere spelers hun plaatsen hebben in genomen. Hoe vindt u dat nou? Schrijft u mij nou eens uw mening daarover. Niet aan H.v.d.M. maar aan onze redacteur Met het resultaat zullen we ons tot de betreffende omroep vereniging wenden. Bert Kalsbeek Dezer dagen bereikte ons het bericht, dat onze oude strijd makker, en Zilveren Ploeger Bert Kalsbeek ernstig ziek is. Hij onderging een ingrijpende operatie. Hij is opgenomen in het Algemeen Streekziekenhuis West Friesland, Wabenstraat 19, Hoorn. Van zijn oude makkers hoort hij graag. Kienen Op 15 december jl. waren we als alle jaren weer eens bij elkaar. Met zo'n 150 deze keer. Wellicht veroorzaakt door wat weinig publiciteit. Maar de avond is ondanks dat zeer geslaagd. In zijn slotwoordje bracht voorzitter Jan van Dijk de dames en heren achter dit gebeuren al onze dank over. De tafel was zeer goed gevuld. Grappig was, dat de hoofd prijs (het verblijf in de Bungalow) waarvoor de hele kien- kaart gevuld moest worden, door twee dames tegelijk werd gewonnen. Hoe ze het rooien met de verschillende gezin nen horen we wellicht nog wel. Intussen ook onze dank aan Jack van Gelder, Gerard Trébèrt, Lex Rimini en hun aanhang en vanzelf aan de be- bietsten. Jan Tjalling Er is geen uitvinder van het spel bekend. Toch moet er ie mand op het idee gekomen zijn, dat niet alleen de handen gebruikt kunnen worden tot het doen van een balspel maar ook de voeten. Wie was dat? Mr. Ball? Hoe komt men aan de naam bal voor dat ronde ding, dat ons zoveel plezier verschaft. Enig pluiswerk brengt ons naar Engeland, de beroemde Public Schools. We schrijven 1843, we zijn nog ver weg van San Siro, Hampden Park en het Feyenoord Stadion. Leer lingen van de ene school nodigen leerlingen van de andere school uit om een balletje te trappen op een stukje groen, waarbij vergeleken ons eerste veld aan de Oranje Nassau- laan een biljartlaken moet zijn geweest. Men speelde vijftien tegen dertien, of negen tegen twaalf. Petten en jassen (niks nieuws onder de zon) vormden de doelen en in die begin jaren geleek het meer op rugby (wederom niets nieuws onder de zon) dan op voetbal. Ook Engelsen hebben gevoel voor organisatie: op 26 oktober 1863 kwamen de afgevaardig den van de toen reeds bestaande voetbalclubs bijeen om eenheid te brengen in de verschillende opvattingen van het spel, en met name vast te leggen, dat in het voetbalspel de hand niet mag worden gebruikt. Van 8 december 1863 dateert de Football Association, die voor de vormgeving en voor de verspreiding van het voetbalspel van beslissen de betekenis is geweest. Ene professor v.d. Berg, hoogleraar in Leiden, heeft een vergelijkend onderzoek gedaan in de kontekst van het maat schappelijk gebeuren in die dagen. Hij stelt: 'Het voetbalspel moet zijn ontstaan in de tijd van het protest tegen de ma chine. Dat is dus de tijd van Marx. Het zijn niet de arbei ders die het spel hebben uitgevonden, hen ontbrak de tijd. De twee perioden, de periode van het ontstaan van het protest tegen de machine en de periode van het ontstaan van het voetbalspel, vallen haast nauwkeurig samen. (DAS KAPITAL van Marx verscheen in 1867). Door dit historisch verband, maar vooral door de aard van het spel zelf, dient het voetbalspel zich aan als het gespeelde marxis me. In de Verenigde Staten van Amerika, waar het marxisme weinig betekenis kreeg, ontwikkelde zich het voetbalspel niet. In Rusland daarentegen wel. In Spanje laat. Tot zover de heer v.d. Berg. Marx dan, als uitvinder? Het moet betwijfeld worden. In ieder geval hebben we het aan een stelletje Engelse school jongens te danken dat we bestaan, als voetbalvereniging. k.b. Voetbal is natuurlijk erg belangrijk, maar er zijn dingen, die wij nóg belangrijker vinden. Wij kunnen ons voorstellen dat u na zo'n opmerking niet-begrijpend glazig in de verte gaat staren, maar heus, 't is denkbaar. Om met de deur in huis te vallen: Hans van Dijk heeft met succes zijn doctoraal eco nomie gedaan en onze gelukwensen gaan dus naar Hans én Gé en Edith. Ook voor het eerste elftal is dat een niet te versmaden buitenkans. Immers, wij hebben thans in onze defensie twee economen staan, die bij een vijandelijke aanval samen een snelle kos- ten-baten analyse van die aanval kunnen maken. Dat ver duidelijkt de zaak nietwaar. Zoals u weet, staat daar ook een jurist, die zo'n aanval eventueel met een kort geding een halt kan toeroepen. Mochten andere maatregelen nodig zijn, dan kunnen we altijd nog een beroep doen op onze bijna-medi- cus die ai genoeg weet om de eerste hulp bij de onvermijde lijk gebleken ongevallen te verrichten. Nu we toch bezig zijn: wat kan ons eigenlijk gebeuren? In de voorhoede loopt een aanstaand psycholoog voor wie het een koud kunstje moet zijn om de achterliggende roer selen van des vijands ziel te doorgronden. Voorts vinden wij daar iemand die zaken doet met een ver oosters gebied en onder het motto wat-je-ver-haalt-haal-je-lekker kan ons doel saldo niet anders dan positief beinvloed worden. En mocht dat allemaal niet helpen, dan hebben we op het midden- 3

Schakels (clubbladen) | 1978 | | pagina 3