Awow-Gtore ajax *^exc/u$/eve j overhemden f Doby Polak brandblusapparaten en drukslanghaspels K ALVERSTRAAT 151 bij het Spui Mde boerbv brandbeveiliging cruquiusweg 118 amsterdam Q|QX telefoon:020-354001 Jo van Marie vindt het dus kennelijk normaal, dat een amateurvoetballer zijn sport beoefent op kosten van de club, waarvoor hij uitkomt. De opmerking - want zo ver zijn we al - zou er op kunnen wijzen, dat Van Marle er niet gelukkig mee is. Hij heeft zich er echter bij neergelegd, dat een amateurvoetballer (hij bedoelt waar schijnlijk niet de spelers van het zesde of achtste elftal) zelf geen cent voor zijn liefhebberij betaalt. Beste Van Marle, bij A.F.C. denken we daar anders over. Het zou ons dan ook liever zijn geweest als je in plaats van het berustende „want zo ver zijn we al" had verkondigd, dat jij het als voor zitter van het amateurvoetbal volstrekt normaal vindt, dat ook een amateur voetballer (van de top) geld voor zijn liefhebberij over heeft. Of is het typerend voor de onmacht van het bestuur van de bond om het steeds verder afglijden van het amateurisme naar varianten van semi- professionalisme berustend als normaal te kwalificeren? Jo van Marle zegt voorts, dat het be stuur de uitvoerende macht is en handelt volgens de reglementen, zoals de wet gevende macht (de verenigingen) die maakt. Het bestuur moet dus wel de „wet" handhaven, maar Van Marle merkt op: „Men speelt het altijd naar het sectiebestuur toe. Zo van jongens, jullie moeten nu toch eens wat tegen overtredingen doen, maar het zijn die zelfde verenigingen die zeggen „nu moe ten jullie wat doen", die zelf blijkbaar de overtredingen begaan. En daar heb je dan de dualistische situatie." De kritische vraag van A.F.C. bij deze passage is: Wat heeft Jo van Marle met zijn bestuur gedaan in de kwestie Quick Nijmegen, toen spelers betaling eisten? Zijn die spelers (uitlokkers van overtre ding van de amateurbepalingen) door het sectiebestuur op het matje geroepen? Immers, men vraagt altijd naar bewijzen als het gaat om overtreding van die be palingen. Welnu, in dit geval was het bekend welke voetballers hun club onder pressie zetten om iets te doen wat niet is toegestaan. Quick weigerde en steunde dus door zijn juiste houding de uitvoe rende macht. Nogmaals, heeft die uit voerende macht iets neer gedaan dan toekijken? Zo niet, dan heeft het sectie bestuur wel een kans gemist. Voor open doel nog wel. DOORSTROMING Het artikel in De Telegraaf (waar Jo van Marle volkomen achter staat, met uitzondering van de slotpassage over West-Duitsland) vraagt eveneens om reacties. Jo van Marle zou als voorzitter van het amateurvoetbal uiteraard niet moe ten spreken over „promotie" van ama teurs naar de eerste divisie van het be taalde voetbal. Het woord „degradatie" voor de om gekeerde richting is eveneens verwerpe lijk. Trouwens het hele betoog over „doorstroming" en mogelijkheden bieden om de amateurkampioenen via enkele tonnen subsidie naar het betaald voetbal te laten „promoveren" is uiterst aanvecht baar. Tenminste als men het amateur voetbal in zijn geheel als bestuurder nog serieus neemt. Wij citeren: „Er gaat nu verandering komen. Enerzijds om de eerste divisie in het leven te houden, anderzijds om de amateurs een doel te geven. Zeker nu door het steeds stijgende prestatiepeil bij de amateurs de hoofdklasse is ont staan. Drie om precies te zijn." Jo van Marle heeft legen deze formu lering van de verslaggever geen bezwaar gemaakt, alhoewel de voorstelling van zaken dat de hoofdklasse zou zijn ont staan door het steeds stijgende prestatie peil volstrekt, maar dan ook volstrekt onjuist is. Van Marle zelf: „De mensen worden er toch zeker doodziek van om jaar in jaar uit tegen dezelfde clubs aan te kijken. Er moet doorstroming komen, van de amateurs naar de profs en omgekeerd. Er moeten zich weer verrassingen gaan voordoen, daar komen de mensen voor naar de vel den." Het is ongelooflijk, maar de hoogstt; vertegenwoordiger van het amateurvoet-| bal, tegenstander van een klasse onaf-' hankelijken en klager over de (te) geringe; bereidheid van de clubs om de wet te handhaven, ziet er geen been in de sluis, open te zetten om het amateurisme nog verder te laten verwateren. De plannen van Jo van Marle voor een gemengde „weekeinde-competitie" (de' beste zaterdag- en zondagclubs in één! competitie) roepen ook alleen maar ver wondering op. Argumenten voor: kosten-! besparend door kleine onderlinge af standen, een hoop derby's. A.F.C. dacht, dat deze argumenten niet ten onrechte zijn gebruikt door de voorstanders van handhaving van de oor spronkelijke indelingen van eerste klas- sers. Zij wogen voor het bestuur, dat de hoofdklasse wenste, echter niet zwaar genoeg. En nu roept Jo van Marle, dat het zo fijn zou zijn om „gemengd" tej voetballen met derby's, korte afstanden: en besparing van kosten. Kom nou Jo van Marle, je kunt het ook te dol maken. Je geloofwaardigheid is door het gesignaleerde naar de me-| ning van A.F.C. wel erg aangetast. Bo vendien spreek je je zelf herhaaldelijk tegen. Ter illustratie: Je zegt: „Ik geloof' per se niet in een klasse van onafhanke- lijken. Wil je het probleem werkelijk op-| lossen, laten de verenigingen dan metl twee derde meerderheid zeggen: we gaanL een reglementswijziging voorstellen, waar-1 door het mogelijk wordt 500,— perl maand te betalen. Als sectiebestuur kun-| nen wij dan zeggen „Take it or leave it". I Later zeg je dan, maar boven dat danl legale bedrag zal wel weer extra worden! betaald door supporters. Je krijgt knoeie-| rijen daarboven. Beste Jo, dit is dan tochl in volstrekte tegenspraak met je kreet: I „Wil je het probleem werkelijk oplossen 1 enz." En tenslotte de kop in het dagblad De I Telegraaf boven het artikel, waar je geen I bezwaar tegen hebt. „Topamateurs moe-1 ten (betaald) doel hebben." Jo van Marle, wat bedoel je en wat wil je eigenlijk. A.F.C. vraagt zich dat af en I heeft daar, het bovenstaande in aanmer-1 king genomen, alle reden voor. R. Bal 1 TELEFOON 23 56 65

Schakels (clubbladen) | 1974 | | pagina 3