Mixed Pickles Programma-perikelen „Mijn werk is mijn hobby", zegt W. van der Waals (35), competitieleider zondag-amateur voetbal K.N.V.B. Wie zo iets zegt, is een gelukkig mens en deze oud-A.F.C.er (Van der Waals was adspirant in de eerste jaren vijftig tot zijn ouders naar Den Haag verhuisden) gaat helemaal op in de even grote als grandioze puzzle: hoe kan ik, rekening houdende met de zéér uiteenlopende wensen en verlangens van de clubs een competitie-programma in elkaar zetten, waarbij geen club zich bevoor- of benadeeld kan voelen. En dat geldt dan niet alleen voor de eerste klassers, maar niet minder voor de vierde klassers en voor de reserves. Daarbij komt dan nog dat het niet alleen gaat om de desiderata van de cubs. Hoe moet het gaan met inhaal-zondagen, met het Kampioenschap van Nederland, met „halve programma's, omdat de helft van de terreinen werd afgekeurd, metja teveel om op te noemen. Maar men moet een wiskundeknobbel hebben om dat te fixen. Déze interviewer zou na een paar dagen gillend weglopen; maar v. d. Waals overigens zeer enthousiast over de samenwerking met districtsbestuurder West I E. Pauw uit Schagen heeft die knobbel: H.B.S.-B met mooie cijfers voor algebra en meetkunde. „Om nou met het begin te beginnen", zegt v. d. Waals, „de programma-samenstelling van het amateurvoetbal kan niet beginnen vóór het programma van het betaald voetbal bekend is. Want E.D.O. wil natuurlijk niet gelijk spelen met Haarlem, Elinkwijk niet met Utrecht, O.V.V.O. niet met Ajax. Laat ik mij nu verder alleen maar in dit gesprek houden bij enkele clubs uit jullie afdeling I om te laten zien hoe alles in elkaar grijpt, wantde programma's van de afdelingen zijn weer gerelateerd aan die van ons, anders loopt de zaak met de lagere elftallen vast. Dus nu in jullie eerste klasse A. Dat gaat helemaal niet alleen om de relatie met de thuiswedstrijden bij het betaalde voetbal er komen heel wat meer vragen en verzoeken. Dus in de Eerste Klasse A: Hollandia (Hoorn) wil niet gelijk thuis spelen met „Always Forward S.D.W. niet met de Spartaan en de Spartaan niet met S.D.W. Uithoorn niet met V.D.O. Ken je V.D.O. niet? Dat is geen bekende eerste klasser of zo, maar Uithoorn en V.D.O. hebben één hoofdveld. A.F.C. heeft natuurlijk c>ók wensen, A.F.C./A.S.V.-Arsenal, eerste en tweede samen, derde en vierde samen. Hier, kijk die lijst maar eens door". Als je die lijst doorkijkt dan krijg je wel het idee, dat sommige clubs proberen liters en meters op te tellen en niet graag thuis spelen als er op 30 kilometer afstand 22 voetballers rond zouden hollen met een paar meisjes en broertjes aan de kant. „Krijg je er nooit genoeg van?" „Nee, omdat je dat werk van mij toch nooit goed doet. Je kunt het niet iedereen naar de zin maken en daarom moet je in mijn vak van het standpunt uitgaan: je hebt te maken met mensen, die begrijpelijker wijze alleen maar aan hun eigen club denken jij vindt A.F.C. natuurlijk veel belangrijker dan de hele Bond en dat je in mijn werk zo goed mogelijk naar het gehéél moet denken. Daar heb je nu een heel moeilijk geval: in de le klasse E en F zijn 13 clubs in plaats van 12, zoals jullie in A hebben. Als je goed narekent dan zal je merken, dat E en F vier speeldagen extra nodig hebben. Stel nu voor, dat S.D.W. bij jullie kampioen wordt dan zou S.D.W. vier weken moeten wachten om eindelijk aan de wedstrijden te kunnen beginnen voor het Kampioenschap van Nederland. Dat is natuurlijk niet wenselijk. Dus spelen E en F dit seizoen ook op één dag van een internationale wedstrijd, waarschijnlijk op Paaszaterdag en vandaag op zaterdag 23 februari, omdat het morgen zondag 24 februari inhaaldag is, dus dat kan." „Wacht even, nu héb ik je. Tranen met tuiten huilen als S.D.W. vier weken moet wachten op de kampioenschaps wedstrijden, maar als A.F.C. niet in de hoofdklasse komt dan is het jullie schuld door die verrekte inhaal, ophaal en afhaaldagen. Ons eerste draaide als een lier en is nu helemaal uit zijn ritme. Wat is er morgen in te halen? Bij ons in de eerste klasse A niets en het wordt de mooiste zondag die wij ooit van ons leven in februari gehad hebben. Kunnen we weer gaan klaverjassen of zo iets." „Daar heb je het nou weer. Het is wérkelijk een inhaaldag met wat semi-prof wedstrijden voor de beker. Als nu amateur le klasse volledig gespeeld wordt, dan loopt het de volgende week vast, omdat dan de thuisclubs van morgen uitwedstrijden hebben en dan heb je de kans, dat de uitspelende clubs van morgen volgende week thuis moeten spelen met een belangrijke profwedstrijd naast de deur." „Ik begin er schele hoofdpijn van te krijgen. Is het nou helemaal in orde met het Kampioenschap van Nederland?' V. d. Waals trok een zorgelijk gezicht. „Ja, op papier wel, als er tenminste niets tussen komt. Kijk eens die kampioenscompetitie móét op 21 april beginnen. Er zijn zes kampioenen die een halve competitie spelen, dus er zijn vijf dagen voor nodig plus dan nog twee wedstrijden tussen de kampioen van de zondagcompetitie en de kampioen van de zaterdagcompetitie om het totale kampioenschap. Maar als wij met de kampioenscompetitie later beginnen dan 21 april dan heb je alle kans dat er kampioenswedstrijden gespeeld moeten worden tijdens de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Duitsland. Dat kunnen wij de penningmeesters^ van de kampioensclub toch zeker niet aandoen maar wij moeten dan ook heel scherp op ons tijdschema attent zijn. „Nog één vraag en als je daar óók een afdoend antwoord op hebt ben ik bereid jullie werk te waarderen en nooit meer te grommen over dat onbegrijpelijke gemodder in de K.N.V.B. Hoe zit het dan met het afgelasten van het ^hele programma? Dat gebeurt soms zó radicaal dat alles stil ligt en dan liggen onze terreinen er bij als biljartlakens. - „Dat afgelasten beslissen mijn collega en ik niet zélf maar wij worden er wel in gekend en worden ook wel om advies gevraagd. Het kan in één seizoen best gebeuren dat in Utrecht en Amsterdam wél gespeeld kan worden, maar in Noord- Holland niet. Zeg maar zo ongeveer fifty-fifty. Als je dan niet volledig afgelast dan hebben de clubs met mooie ter reinen een vervelend seizoen. Het is ook in Amsterdam en Utrecht slecht weer, dus er komt maar een schijntje publiek en verder weten de clubs, die langzamerhand een grote achterstand krijgen precies hoe in die door hen in te halen wedstrijden hun taktiek moet zijn om zóveel puntjes te halen dat ze jullie met je mooie Goed Genoeg en dus vier wedstrijden meer gespeeld net de das kunnen omdoen. Algeheel afgelasten is nooit leuk, maar je voorkomt een grote financiële strop voor verschillende clubs en een onregelmatig ik zou haast zeggen: niet sportief verloop van de competitie." Ik was tegen mijn gewoonte in even stil en zei toen: „Ik waardeer jullie werk niet alleen, ik bewonder het en zal het allemaal netjes opschrijven voor de Schakel. Dat is nuttig voor alle A.F.C.ers." Misverstand Door een misverstand stond de vorige maand in de Schakel, dat door een misverstand de Mixed Pickles niet ge corrigeerd waren. Dat was een misverstand van dat misverstand. Dank zij de voortreffelijke organisatie, gevoed door clubliefde en nu en dan een borreltje, is er bij A.F.C. nóóit een misverstand. 5

Schakels (clubbladen) | 1974 | | pagina 5