Plannen voor chaos Dit is de Schakel die komt binden, De oude club aan d'oude vrinden. 54e Jaargang februari 1974 No. 1- Het valt voor gewone mensen, zoals de meeste A.F.C.'ers met een redelijk verstand en met gevoel voor verhou dingen bepaald niet mee de vader landse voetbalwereld nog serieus te ne men. Immers, een aantal leidinggevende figuren van de grootste sportbond van Nederland en/of lieden, die om welke redenen dan ook menen mede tot die categorie te behoren, zorgen bij voort during voor verrassende beslissingen of met elkaar in strijd zijnde uitspraken. De grillige, en op zijn zachtst uitgedrukt, hoogst merkwaardige gang van zaken rond het Nederlands elftal en het wereldkampioenschap mag voldoende bekend worden verondersteld. Wij signa leren slechts en hebben er geen behoefte aan de details daarvan nog eens onder de loupe te nemen. Trouwens, de pro blemen zijn nog lang niet allemaal op gelost en vooral op het financiële vlak schijnt er nog wel het een en ander ge regeld te moeten worden. Wat de amateurs betreft, lijkt het ons van belang kennis te nemen van een artikel in het dagblad De Tijd (gedateerd 19 januari 1974), van een stuk getiteld „Farce majeure" uit de K.N.V.B.'er van 31 januari 1974 en van een bericht in hetzelfde nummer van het officiële bondsorgaan met als kop „Status onaf hankelijke club". De Tijd maakt melding van plannen, die op het bondsbureau van de K.N.V.B. in bewerking zijn om te komen tot een nieuwe opzet van de eerste divisie. Doel stelling van deze opzet is officieel de doorstroming van en naar de amateur- top vanuit de basis van het betaalde voetbal (de huidige eerste divisie) moge lijk te maken. Dit is volgens secretaris/ penningmeester Burgwal om de moge lijkheden tot degradatie te herintroduce ren in de eerste divisie en aldus het competitieverloop interessanter te ma ken. Het is echter aannemelijk -aldus de redactie van De Tijd dat het opnieuw inbouwen van het degradatie-element door het scheppen van een promotie gelegenheid uit de (toekomstige) hoofd klassen der amateurs eerder als middel moet worden gezien dan als doel. Het gaat er om de overlevingskansen van de clubs uit de eerste divisie in financieel opzicht te vergroten door het instellen van een categorie onafhankelijken. Om tot doorstroming van en naar de te vor men hoofdklassen bij de Zondag-ama teurs te komen, is het noodzakelijk de financiële drempel voor willige amateur verenigingen te verlagen. De bond, die enkele jaren geleden clubs uit het be taalde voetbal verwijderde afschaf fing van de tweede divisie beschouwt deze hele met fel verzet van onwilligen gepaard gaande operatie dus in feite als een blunder. Om de toenmalige voor het betaalde voetbal volkomen verkeerde be slissing nu weer te corrigeren, worden er plannen ontwikkeld, die tot een des astreuze gang van zaken voor het ama teurvoetbal zouden kunnen leiden. Evert Grifhorst, coördinator van pu- bliciteitszaken in de K.N.V.B., schrijft onder de titel: „Farce majeure" nu over de invoering van een Afdeling Onafhan kelijken. Hij zegt daarin onder meer: „Het betaalde voetbal kan formeel in eigen sectie die maatregelen nemen, die] de clubs willen. Dat is een kwestie van, reglementering. Maar het is mogelijk, beter te wachten op het rapport van het, amateurvoetbal over eventuele verrui-, nting (aanpassing) van de amateur-bepa lingen. Het is niet onmogelijk, dat men, b.v. voor de te vormen hoofdklassen tot een onkostenvergoeding voor de spelers komt, die in verhouding tot de onaf hankelijken niet zoveel verschilt." A.F.C.'s voorzitter, Dio Hermens,,' weet nu tenminste, waarvoor de hoofd klassen (met als motivering spelpeilver betering en een betere opbouw van de diverse competities) in de ogen van het betaalde voetbal zijn bedoeld. Alleen in de ogen van het betaalde voetbal? Tenslotte het bericht met als kop, „Status onafhankelijke club". Hierin wordt melding gemaakt van een onder-] zoek naar de mogelijkheden een prof club de status van „onafhankelijke" tel verlenen. Een werkgroep zal zijn visie in een nota neerleggen. Als definitie voor, een onafhankelijke club zou kunnen gel den: „een club, die geen arbeidsovereen komst met zijn spelers sluit, doch die het vrijstaat betalingen te verrichten aan zijn spelers, waarbij geen gezagsverhouding aanwezig is". Met andere woorden, men rotzooit maar wat aan. Ofschoon er helaas a! genoeg tegenstellingen in de K.N.V.B bestaan, zou het toch wel goed zijn, ah de amateur-sectie van de bond over deztj plannen een duidelijk geluid laat horen Immers, het kan toch onmogelijk de be i doeling zijn van het betaalde voetbal er het amateurvoetbal tegelijkertijd eer, chaotische gemeenschap te maken. R. B

Schakels (clubbladen) | 1974 | | pagina 1