de boer bv ajax brandblusapparaten Vat Sex in Oranje Willem is geen cruquiusweg 118 amsterdam tel.020-354001 postbus 4105 cruquiuswegiiö amsieraam lei.u^u-ooruui ^u&iuua tiuo QIWi/% vestigingen te eindhoven, enschéde, groningen, loosduinen, rotterdam en sneek. Op een nogal verlate feestganger na, die Bacchus te langdurig omhelsd had en wankelend z'n weg naar huis zocht, was de brede autobaan uitgestorven. De maan hing als een geweldige geeloranje schijf aan de lucht en als er space- jongens aan het skippiën geweest waren, had je ze gedag kunnen wuiven. Een vroege zondagochtend in de maand december. Tijd: 7.18 uur, tem peratuur: —7°. Elke moeizame pedaal slag, de warme mand lag nog maar zo kort achter je, bezorgde je toch weer beelden van het verleden. Als je ouder wordt, schijn je steeds vaker te moeten zeuren over vroeger. Zeggen de jonge ren. Kan best waar zijn, maar het is zo verrekte moeilijk om iets over de toe komst te zeggen. Zorgde de vrolijke happer voor de as sociatie? Op de Wandelweg waren we met de Zatten kampioen geworden. Dat kwam in die tijd nog voor. Op de hoek van het tweede veld, in de schaduw van het clubhuis, was door Jan Pijl een thee(!)tuin geschapen, die door iedereen bezocht mocht worden, mits men enige verwantschap kon aantonen met de kampioenen. Die middag hadden we erg veel verwanten. Al gauw schalden de vrolijke liederen over de grazige weiden en spoedig kon men tafereeltjes aantref fen, waar Breughel de hik van zou krij gen. Het was feest en we wisten niet van ophouden. De volgende ochtend, na tal van om zwervingen, ongeveer dezelfde tijd, 7.15 uur, had Jacques Kohier, op het oude Schiphol, net een DC8 gekaapt. Uitbun dig stond hij ons toe te zwaaien vanaf de entree van het vliegtuig en op het oude terras, vanwaar je de mensen nog echt kon zien aankomen en vertrekken, zagen we gemakkelijk de glinsterende pretoogjes in het vertrouwde Popey- gezicht. Pas om een uur of vier, 24 uur later, begon de pret enigszins te luwen. Brrniet alleen een verschil van 35 graadjes, maar wijs me nu nog eens een feestje aan in die orde. Ergens achter je, langszij de 10 km lange vierbaner, moest je tegenstander zitten voor dat ene uurtje tennis. Afzien, mode-koning, gewoon afzien. Over twintig jaar praat je weer net zo vertederd over deze vroege ochtend als nu over het boompie-voetbal in de Wat- teaustraat. En je weet ook, het is men sen eigen, dat we alles dan een tikkeltje mooier en een tikkeltje erger vinden. Weet je nog? Toen die pokken Arabieren de kraan dichtdraaiden, ons landje zonder olie en dan die ochtend, bij 27° vorst? Op het fietsje, staande tegen de noordooster sneeuwstorm? Toen ik met 6-0 van de baan werd geveegd? Weet je nog, Char lie? Ach ja, een mens is uiteindelijk een vat vol herinneringen. Elke seconde, die wegtikt. is verleden tijd. Komt niet meer terug, wordt afgeschreven van je tegoed. Het A.F.C.-vaatje is een bodemloze grabbelton, de jongeren moeten het me maar niet kwalijk nemen. Als ze zelf een flinke slok hebben genomen, gaan ze wel anders denken. Charlie Nederland had zich nauwelijk gekwa lificeerd voor het wereldkampioenschap voetbal of alles, maar dan ook alles dat enigszins verband hield met het Neder lands elftal kwam ter discussie te staan. Iedereen, die een functie bekleedde, werd „tegen het licht" gehouden. Alles en iedereen onder de loupe: de coaches, de chef d'équipe, de sponsoring, de al- gehele- en medische begeleiding, de ver diensten van de spelers èn de sexuele problemen van de vedetten tijdens het toernooi in West-Duitsland. „Want" aldus Oranje's project manager mr. Jacques Hogewoning over deze sexuele problematiek „wij ge loven, dat de mogelijkheden moeten worden geschapen om te voorkomen dat de spelers in dit opzicht geïsoleerd ko men te zitten." De projectmanager bedoelde natuur lijk „geïsoleerd komen te liggen". Arme jongens. Wat je al niet voor het vader land over moet hebben als voetballer. Een Oranje sex-centrum dus straks voor nooddruftigen in het trainings kamp? Nee, gewoon de eigen vrouwtjes mee als dat niet te duur wordt, is de (voor lopige) gedachte van Oranje's hoogste leiding. Geen woord over de officials, wat de sexuele problemen betreft. Maar mis schien gaat de braintrust van Oranje er wel van uit, dat officials zich zelfs onder de moeilijkste omstandigheden altijd hebben weten te behelpen. R. B. Het is helaas een gewoonte geworden, dat behalve journalisten, wier vak het is, ook nog arbiters, coaches en actieve sportbeoefenaren over sport in de kran ten schrijven. De jongens, die vanwege hun naam worden uitgenodigd een zo genaamde „column" te produceren, zet ten meestal zelf geen letter op papier. Want schrijven is tenslotte een vak, al zou je dat niet altijd zeggen. De jongens, die zelf niet schrijven, laten het doen. Zij zeggen soms tegen hun „ghost writer", wat ze bedoelen. Tot welke verrijking van onze sport- lectuur de bijdragen van de dure gasten kan leiden, blijkt uit een stukje van Willem van Hanegem in Het Parool van 24 november. Onder de kop „Ik ben echt geen zeikerd", presenteert Willem een proza, dat als een man op je af komt. Hij vindt iets lullig, heeft pijn in zijn bek, had een keer de ziekte in en zegt nogmaals dat hij geen zeikerd is. Een geweldige column, die voor een onderscheiding in aanmerking komt. De vooruitgang is gelukkig niet te stuiten. R. B. 7

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 8