Sletelma S&tvice VLEKAV1A Over biljarten gesproken Winter-cricket r "tW" v/h JAN SUURBEEK 1616 Jan Pieterszoon Coen sticht Bata via. Voor zijn verdiensten schenkt Holland hem "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. ANNO Biljarters hebben hun eigen wereldje. Van het nijdige keutopje naar het flu welen achterhandje. Van a cheval, de- dans, entrée en partout. Dat is hoge taal! Die enkel heel grote biljarters verstaan. En daar ben ik er één van. Ik ben onge looflijk goed in deze sport. En omdat nooit iemand dat zegt, zeg ik dat nu maar eens zelf. Er is maar één manier, om je zelfres pect als biljarter te bewaren. Ga vrij dat heet libre spelen. Het geluksspel, met name driebanden, kun je eenvoudig niet rekenen als werkelijk fijn en goed. Dat is niet wetenschappelijk biljarten. Driebanden doen die knoeiers als Ray mond Ceulemans en Willem Feldmann. Ook al heb ik de idee, dat U Ceulemans als favoriet pakt! Een uur of wat aan de Bokma of De Vlek (bedankt Willem! J. de Vr.) dan achteloos de namen van enkele kader- spelsoorten noemend, een paar vakter men losjes, doch luide genoeg, zeggen als: „voorhandje zat niet vast" of: „prachtig gehouden" of: „mooi sleep-effect". Voor al niet overdrijven, anders krijgen ze je in de kieren. Kun je tussendoor ook nog wat mop pen tappen, des te beter. Het gaat om alles dat je imago doet stijgen. Dan is je eerste stap een eigen keu te kopen. Je weegt hem met een van zorgen doortrokken gezicht, nauwkeurig op je hand. Dan zeg je, vooral langzaam en ernstig: „Kon wel 3'/a gram lichter zijn. In verband met mijn satijnen achter handje namelijk". De winkelbediende kijkt u bewonde rend aan. Er is iets van adoratie in zijn ogen. Zo'n wezenlijke kenner heeft hij nog nooit meegemaakt. Terwijl hij al 43 jaar in dienst is. Dan neem je de keu mee naar huis. Voorbijgangers kijken naar je en fluis teren: „Go-vergee-me" die vent heeft een eigen keu! Thuis gekomen, hang je de keu boven een schouw. Met een kaartje erop: „Parijs, 7 oktober 1969". Vervolgens ga je naar een biljartzaal, waar veel kenners tesaam komen. De hele kunst is nu, om bij een verhaal van een expert aan te haken. Laten we veronder stellen, dat zulk een expert het heeft over zijn lievelingstheorie. Het maken van de Serie Americaine bij voorbeeld: De expert: Dat komt allemaal aan op het bijeenspelen en dan bijeenhouden van de ballen langs de banden. Je moet vreselijk zacht spelen en U: Behalve in Afrika. Daar speelt ieder een hard, omdat er rassentheorie wordt opgebouwd. U weet toch zeker alles van de serie „Kaapstoot"? Dc expert: Nee, ik ben nog nooit in Afri ka geweest. Trouwens U: (In interviews moet je alles onmiddel lijk afbreken, dat is de methode om je tegenpartij muf te maken.) Maar, goeie, beste, dat is niet in Afrika geweest, dat was in Luik. (Is dat vakwerk of niet?) Persoonlijk vindt ik Luik veel vóór heb ben op België. U niet? De expert: (met open ogen in de val lo pend) Ik dacht dat België in Luik lag U: Ik bedoelde het luik in het zakkenbil- jart. Dat gespeeld wordt in Engels spre kende landen. (Het is van het grootste belang, dat u hem uit zijn evenwicht houdt.) De expert: Tja, Engeland, maar daar ben ik nog nooit gew U: Nou, dat is het dan! Je kunt niet zeg gen, dat je gebiljart hebt, als je nooit de „spring in het laken" gemaakt hebt. Hebt u ooit „Maskerade" gedaan? Dc expert: Ik bbbbben er niet helemaal zzzzzeker van (hij begint te hakkelen en dat betekent de machteloze overgave, de volmaakte ontreddering). U: (en nu komt de dolkstoot) Ik zal nooit vergeten, hoe ik op een keer een kunst- stoot geblinddoekt heb gedaan. Het was op Goed Genoeg. En het werd pijnlijk, toen ik onze onvolprezen ober Gerard raakte en zodien mijn eigen keu brak. Ge lukkig caramboleerde de bal via het hoofd van een zigeuner naar de buiten deur. De rest van de stoot was zeer sim pel. Gerard knikkebolde wat na en de zigeuner zat vertwijfeld op de schoot van Henk Kappelhoff. En toen Graag had ik het slot nog willen ver melden. De biljartwetenschap snakt naar zulke frappante oplossingen. Helaas was de expert inmiddels verdwenen. Er waren nog een paar jonge knulle tjes, die gehypnotiseerd door mijn verhaal vroegen, of ik die-en-die-stoot zou kun nen maken. Dat heb ik 11 keer getracht. En precies 11 keer grandioos mis! Uit pure narigheid ben ik naar huis gevlucht. Wat verbeeldt een mens zich eigenlijk? Jhr. van Rossem de Gaulin Bij „Winter-cricket" zou u wellicht kunnen denken aan de testmatches welke in onze winter gespeeld worden in West- [ndië of Australië, maar zover hoeft u niet van huis. Bedoeld wordt de spot-light even te plaatsen op de hernieuwde wervings-actie als follow-up van de vorig jaar zo succes vol ontketende campagne. De „Wervings-commissie" 's zater dags veelvuldig waar te nemen in de soos heeft het gepresteerd om 6 schoolteams ingeschreven te krijgen op een zaal-cricket-toernooi hetwelk 31 de cember gehouden zal worden in de Ban- krashal. Verschillende hockey-clubs hebben la ten weten, geïnteresseerd te zijn om ken nis te nemen van de mogelijkheden om 's zomers met een cricket-afdeling het clubleven te activeren, hetgeen een ver heugend perspectief mag worden ge noemd. Wanneer strakt de „ijstijd" weer voor bij is zullen ook de jeugdige voetballertjes van A.F.C. weer in de gelegenheid wor den gesteld wat meer over cricket te we ten te komen. Wanneer de plannen van de Wervings commissie allemaal naar wens worden uitgevoerd, zal een niet gering deel van het publiek voor de in juni '74 te spelen interland Nederland-Ierland op het prach tige veld van de ABN-Amstelveen, zeker bestaan uit zeer jeugdige cricket-enthou siastelingen. M. M. de Bruin PRINSENSTRAAT 25 - AMSTERDAM C. TELEFOON 6 54 04-24 72 72 SCHRIJFMACHINES ADLER - OLYMPIA - HERMES TELMACHINES ADDO-X - WALTHER - FACIT 8

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 7