Mixed Pickles Beleefd Hoofdredacteur Rien Bal schrijft in de vorige Schakel als reactie op mijn mededeling, na 44 jaar Schakel-arbeid te willen stoppen: „Kom terug. Alles is vergeven en vergeten. Kunnen u niet missen". En dan tot slot: „Hij zal in elk geval zo beleefd moeten zijn mij in de volgende Schakel te antwoorden". Nu is „beleefd" een buitengewoon prettige karakter eigenschap, al geloof ik dat ik meer beleefd héb dan beleefd bén. Maar goed, antwoorden moet ik tóch en ik wil dan Rien Bal beleefd beloven weer in de Schakel-équipage mee te gaan draven. Wél leerzaam, dat stukkie van hem. Als er werkelijk een abonné is, die mijn rubriek uit rancune niet leest omdat ik hem bijna een halve eeuw geleden gekwetst heb, dan bied ik deze abonnée hierbij mijn excuses aan. Niet omdat ik meen, dat ik toen ongelijk had stel je voor! maar om hem de gelegenheid te geven mijn rubriek te gaan lezen. Wat heeft die abonné veel gemist al die jaren! Als hij mijn excuses accepteert, laat hij dan naar Jaap van Nek gaan. Die heeft alle Schakels van de eerste jaargang nummer één tot heden en dan kan mijn gekwetste abonné zijn schade gaan inhalen. Maar neem wel een fles sherry mee, Jaap kan altijd alle Schakels vinden maar de vorige keer dat ik bij hem was kon hij tot mijn diepe wanhoop de sherry niet vinden. En overigens heeft Rien Bal tussen een paar echt hartelijke collegiale complimentjes zelf ook nog hier en daar een geraffineerd speldeprikje gegeven. „Wie moet die onleesbare en onzetbare standenlijsten voortaan maken? Ik zelf zeker. Daar denk ik niet aan." Maar Rien! Onze zetterij kan alles zetten, ik heb zeker twéé A.F.C.-ers gesproken, die mijn standenlijsten lezen, maar dat jij die niet wil maken sorry, hoe waren je cijfers voor Voortgezet Handelsrekenen en Algebra? Namen Ik ben maar blij, dat wij doodgewoon „Amsterdamsche Football Club" heten. Weet u wie in de lagere regionen gedegradeerd zijn? Niet te geloven. „Succes" en „Geluksvogels". En in Den Haag heet een bekende club, gepromoveerd naar de 2e klas, „Lenig en Snel". De leden vonden die naam een beetje ouderwets en nu heet die club „Lens". Nu maar hopen dat ze daar niet lens getrapt worden. Hoofdklasse Het is onbegrijpelijk, dat het Sectiebestuur de instelling van drie hoofdklassen in seizoen '74/'75 doordramt terwijl de meeste clubs die hoofdklassen helemaal niet wensen. De Landelijke Bond van Amateurverenigingen heeft een paar maanden geleden opnieuw een enquête gehouden. Van de 73 eerste klassers antwoordden 62 clubs, 27 waren vóór en 35 tegen de hoofdklasse(n). Van de 115 tweede klassers die een antwoord instuurden bleken 42 vóór de hoofdklasse(n) te zijn en 73 tegen. Van de in totaal 177 eerste en tweede klassers die reageerden waren 69 vóór en 108 tegen. Bij de eerste klassers was vooral district Oost afwijzend: 2 clubs waren vóór en 9 tegen. Onbegrijpelijk dat het Sectiebestuur zich van dergelijke uitspraken niets aantrekt. A.F.C. is ook helemaal niet geporteerd voor het instellen van de hoofdklassen maar nu zij komen moeten wij zorgen er bij te komen. Voor de lezers die nog niet precies weten, hoe de competitie in de eerste klas het komende seizoen geregeld is nog even het volgende: Onze eerste klas bestaat weer uit 12 clubs; de nrs. 1 tot en met 7 promoveren naar de hoofdklasse en nr. laatst degradeerd naar de 2e klasse. Alleen de nrs. 8 tot en met 11 blijven in de, maar dan wel sterk afgeroomde eerste klas. A.F.C. zal dus moeten zorgen als een van de bovenste zeven de aanstaande competitie te beëindigen. 1908/'09 Het is boeiend, ineens een boek te kunnen lezen, waarin uit lang vervlogen tijden van week tot week de gang van zaken in de voetballerij beschreven wordt. Zo hebben wij een paar avonden genoten van de tot een vroegere jubileum uitgave van „Daventria" (Deventer) ingebonden jaargangen 1908 en '09 van „Het Sportblad". Voor de jongeren zegt die naam niets voor de ouderen gaat het dan om het „groene" Sportblad van Groothoff, waarvoor wij als jongens donderdagsmiddags aan de drukkerij in de Gravenstraat stonden te wachten tot het uitkwam. Het is inderdaad boeiend, die jaargangen 65 jaar oud! te lezen. Weet u, waaraan in die nummers de grootste aandacht werd besteed? Aan de competitie-indeling! Men wilde méér eerste klassers hebben en sterke 2de klassers als V.O.C., Concordia en A.F.C. daarbij indelen. Als u aan de huidige herrie over de hoofdklasse denkt, is er echt niet veel nieuws onder de zon! Ook over beroepsvoetbal werd veel geschreven. In het Rotterdams Nieuwsblad verscheen de volgende advertentie: „Voetbal! In een nette fatsoenlijke club kunnen nog enige nette jongens geplaatst worden. Zij, die reeds in een club geweest zijn, genieten de voorkeur". Het Sportblad geeft als commentaar: We gaan vooruit. Binnenkort prijkt er onder: „salaris naar bekwaamheid" of iets van dien aard. A.F.C. was toen 13 jaar oud de grootste en populairste club in Amsterdam. Het eerste kwam uit in de toen zéér sterke westelijke 2de klas en wedstrijden tegen V.Ó.C., tegen de naar voren komende felle concurrent Ajax of tegen Concordia met de beroemde goalgetter Jan Thomee trokken rond 3.000 toeschouwers. En hoe groot A.F.C. toen was blijkt wel uit de competitiestanden; alleen onze club had zes elftallen! Opvallend is dat alleen A.F.C. en Ajax belangrijk gebleven zijn. Tal van clubs verdwenen, V.V.A. Neerlandia, D.E.C. en Amste! bleven in eigen kring belangrijk, maar zakten danig af. A.F.C. en Ajax zijn belangrijk gebleven. In die jaren was Het Sportblad officieel orgaan van beide clubs van een clubblad had men in de voetballerij nog nooit gehoord en nu geloof ik dat A.F.C. en Ajax zo belangrijk gebleven zijn omdat zij practisch altijd over een prima Bestuur beschikten. A.F.C. was haantje de voorste. Interpellatie (13 juni 1908) van A.F.C. in de algemene vergadering van de Amsterdamse Voetbalbond: „Acht het A.V.B.-bestuur het in het belang van de propaganda voor voetbal, dat de scheidsrechters bij hun dikwijls te willekeurig keuren van terreinen en weersomstandigheden ten allen tijde de hand boven het hoofd gehouden wordt?" (Au, die zit mogen wij wel zeggen).

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 7