Biljart-ballade Een droeve zaak Records (dc schone kunst) Biljarten is een schone sport het wordt gespeeld met ballen met lijntjes, banden, stip en keu en meer van die gevallen. Hel is een spel van spanning, vreugd en wars van kiften, fitten, En als de keu een keertje ketst ga je op je stoeltje zitten. De sigaretten/abrikant die vindt zijn beste klanten rondom 't biljart, want daar weet men van roken grensloos wanten. Die blauwe rook, d'intieme sfeer en zeker niet ten leste Die spanning onder mannen in hun zwarte, zijden vesten. Een ieder, zij het ster of kruk, is vol van hun moyenne Hij speelt voor wat hij waard is, en geen man, die zich laat kennen. Het is een sport, die aandacht eist en veel accuratesse Zo zelfs, dat men soms vergeel zijn dorst hierbij te lessen. V vindt dit overdreven? Toch?? en denkt, dat is gelogen Doch laatst stond er een vriend van mij van dorst schier op te drogen. Het laatste woordje, dat hij zei was: „Mm Vlug, een neutje". Na het legen van zijn glas smeet hij er zestig uit zijn keutje. U ziet: 't biljartspel is dan toch ook daar zo zeldzaam goed voor De rem raakt los en bovendien krijg je er stevig moed door. Voor hen, die deze „schone konst" van fraai caramboleren Nog niet beleven: hier mijn wens dat zij het gaan proberen. Pak op die keu, smeer vol met krijt waarom nog langer wachten? 'n biljarter is een hoogstaand mens die iedereen zal (sl)achten. Hij ziet plots in zijn leventje die héél fijne nuance. Het geeft hem op zijn medemens die zekere avance. Die grote zelfverzekerdheid die moed en kracht te putten Ook in de harde maatschappen DE KANSEN TE BENUTTEN!! W. G. St. Het vaderland heeft deze zomer moei lijke perioden gekend. Het koninkrijk der Nederlanden leek „radeloos, redde loos en wat de voetbalgemeenschap betreft redeloos". Immers, de Rem brandt van ons voetbal dreigde te emi greren, daartoe aangelokt door het zon nige klimaat van een zuidelijk land en miljoenen ducaten, die voor Neerlands beste voetballer zouden worden neer geteld. Spanje, het land waar we in het verre verleden 80 jaar lang tegen heb ben gevochten, uitgerekend het Spanje van Alva en Philips de tweede wilde Nederland van zijn ster beroven. Goede raad was duur, duurder nog dan onze nationale voetbalheld, voor wie een recordbedrag zou worden be taald. Het vaderland was in rep en roer. De kranten stonden „bol" van het nieuws over de op handen zijnde trans fer, de schoenmoeder van het fenomeen, de schoonvader van de crack en de pe seta's, die met de verhuizing zouden zijn gemoeid. Bestuursleden van club en bond pleegden overleg, juridisch advies werd ingewonnen en het gehele Neder landse voetbalvolk kon geen nacht meer rustig slapen. Het zag er tenslotte naar uit, dat Neerlands kostbare voetbalbezit toch ge woon in Vinkeveen zou blijven en dat was een hele opluchting. Maar de ellen dige Spanjaarden, die ons 80 jaar lang met de tiende penning, brandschatting en verkrachting hadden belaagd, wisten van geen ophouden. Zij openden op nieuw het offensief en opnieuw werd ons land in verwarring gebracht. Zou hij gaan? Mocht hij wel gaan? De kranten kwamen opnieuw met pagina's bijzon derheden over de dreigende ramp. De televisie bleef niet achter. Deskundigen en ondeskundigen gaven hun mening. Kamerleden stelden vragen. Moest ons land werkelijk zijn beste (schoon)zoon afstaan? Was de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk niet van mening, dat het Nederlandse volk recht had op een stuk passieve recreatie van unieke voetbalaard? Woog de gul den niet tegen de peseta op? Hij moest blijven! Anderen, meer genuanceerd denken den, wezen er op, dat Nederland altijd een exporterende natie was geweest en dat de toekomst en het geluk van het in dividu niet mochten worden opgeofferd ten behoeve van de gemeenschap. Be- stuurderen van club en bond schaarden zich wederom rond de conferentietafel. De knoop moest immers worden door gehakt. Het gemeen overleg leidde tot pres- tigeduels en een crisis in de K.N.V.B. De diplomatieke betrekkingen met Span je het tweede vaderland van tiendui zenden werden nog net niet verbro ken. Het besluit viel tenslotte, omdat er nu eenmaal een besluit moest vallen. Hij mocht weg. Enkele dagen later kon Spanje ons fenomeen met zuidelijke hartstocht verwelkomen. Nederland zal zich er bij moeten neer leggen, dat er geen andere oplossing was. Sommigen zullen er moeite mee (blijven) hebben, maar alles went. Het is een troost, zij het een schrale. Een verdrietige P.S. Er is inmiddels een actie-comité gevormd, dat een campagne voorbereidt Spanje-gangers er toe te bewegen dit land te boycotten. Men overweegt zelfs stappen om te verhinderen, dat 5 de cember nog langer in het teken van de bisschop uit Spanje zal staan. Sympathi santen kunnen zich opgeven bij de be kende voorverkoopadressen. Verzocht wordt een minimum-bedrag van 10, per hoofd te storten op gironummer drie miljoen onder vermelding „Hij moet terug". Het bedrag zal onder aftrek van administratie- en vergaderkosten worden gebruikt om een tegenbod te doen. Men doet een klemmend beroep op alle Ne derlanders met het hart en de portemon nee op de juiste plaats. Vooraanstaande Nederlanders steunen de actie. biljart - cricket - honkbal - tennis Voor de geïnteresseerden van deze, door de Goed-Genoegers bedreven spor ten is het misschien leuk om, betreffende records, de navolgende gegevens te weten. Biljarten Hoogste serie bandstoten: Raymond Ceuelemans - 97! Hoogste serie Anker kader 47/2: J. Marty (Fr.) H. Scholte - 400! Cricket Hoogste innings van 'n elftal: 1107 runs in 1926 Victoria (Austr.). Snelste tijd 'n century (100): Percey G. H. Fender 113 not out in 35 minuten! (Tony Disselkoen (A.C.C.) scoorde in 22 minuten 69 runs. Een formidabel tempo!) Honkbal Verste worp 135,89 m door Glen Gorbaus in 1957. Grootste aantal home-runs in één loopbaan: 714, George H. (BaBe) Ruth (1895-1948). Tennis Grootste aantal games in één enkel spel: 126. De Brit Roger Taylor ver sloeg de Pool Wieslaw Gasiorek (in 4 uur, 35 min) met 27-29, 31-29 en 6-4. Snelste service: 247,82 km per uur. Engelsman Michael J. Sangster. 10

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 10